Długotrwałe, szybkie (początek działania po ok. 15 min.) silne, wybiórcze. Zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych; słabsze uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe – lek z grupy benzodiazepin.

Stany przebiegające ze wzmożonym napięciem mięśni, m.in. schorzenia neurologiczne (stwardnienie rozsiane, udar mózgu, przykurcze pochodzenia rdzeniowego i mózgowego), wzmożone napięcie mięśni kończyn, rwa kulszowa i barkowa, kręcz szyi, stany pourazowe, pooperacyjne, związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa; wspomagająco w rehabilitacji.
Także uczulenie na inne leki z grupy benzodiazepin (m.in. diazepam znanyjako relanium). Tetrazepamu, podobnie jak i innych leków z grupy benzodiazepin, nie należy stosować u chorych na miastenię, z niewydolnością oddechową, zespołem bezdechu nocnego (zaburzenie polegające na okresowych przerwach w oddychaniu podczas snu; upośledza nocny wypoczynek, co przejawia się poczuciem niewyspania i senności w ciągu dnia), jaskrą z wąskim kątem przesączania, porfirią. Ostrożnie w niewydolności nerek lub wątroby.
Liczne! Nasila działanie leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy (uspokajających, nasennych, narkotycznych przeciwbólowych, niektórych przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych, alkoholu); przeciwuczuleniowych (przeciwhistaminowych); obniżających ciśnienie (clonidine, moxonidine); zmniejszających napięcie mięśni. Stosowanie łącznie z cymetydyną (cimetidine) może powodować nasilenie senności; interakcje z fenytoiną (phenytoine) są niemożliwe do przewidzenia – unikać jednoczesnego podawania! Palenie tytoniu osłabia działanie benzodiazepin.
Dorośli: początkowo raz na dobę po 50 mg przed snem; w razie konieczności możliwe stopniowe zwiększenie dawki do 75 mg, a następnie 100 mg; u chorych w wieku podeszłym oraz w przypadkach uszkodzenia nerek lub wątroby dawkowanie powinno być niższe. Dzieci powyżej 1. roku życia: 4 mg na kg masy ciała na dobę w 2-3 równych dawkach.
cena od 10 do 20 zł
10 tabletek lub 20 tabletek, 1 tabletka zawiera 50 mg tetrazepamu.
UWAGI: długość leczenia powinna być jak najkrótsza, a dawka możliwie jak najniższa; długotrwałe, przekraczające kilka tygodni stosowanie benzodiazepin wywołuje zjawisko tolerancji, czyli zmniejszenia działania dotychczas stosowanych dawek z tendencją do ich samowolnego podwyższania, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami snu. Benzodiazepiny mają duży potencjał do wywoływania lekozależności (uzależnienia od leku); należą przy tym do leków najczęściej nadużywanych. Ze względu na możliwość występowania przykrych działań niepożądanych leku nie należy odstawiać nagle, tylko stopniowo zmniejszać dawkę.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.