Neoparin jest preparatem hamującym krzepnięcie krwi. Przepisywany jest aby zminimalizować ryzyko zakrzepu i umożliwić prawidłowe krążenie krwi.
Substancją aktywną jest enoksaparyna zaliczana do grupy heparyn drobnocząsteczkowych. Heparyna działa głównie poprzez hamowanie kaskady krzepnięcia.
Czym jest kaskada krzepnięcia krwi?
Proces krzepnięcia krwi przebiega wielofazowo. U zdrowych osób kiedy dochodzi do zranienia płytki krwi zaczynają przylegać do uszkodzonej powierzchni naczynia. Kolejno zostają aktywowane poszczególne czynniki krzepnięcia aż do czynnika X. Ten przekształca protrombinę w trombinę, która z kolei odpowiada za powstawanie fibryny, czyli włóknika. Włóknik stabilizuje przylegające do uszkodzonego naczynia płytki krwi i tak powstaje skrzep. Aby cały proces nie wymknął się z pod kontroli produkowana jest również antytrombina, która hamuje proces krzepnięcia i sprawia, że oprócz miejsca zranienia, krew może płynąć bez przeszkód.
Jak działa lek Neoparin?
Dzięki obecności enoksaparyny (heparyny drobnocząsteczkowej) lek hamuje krzepnięcie krwi, które mogłoby zagrażać życiu pacjentom z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Enoksaparyna hamuje czynnik X, a także w mniejszym stopniu potęguje działanie przeciwzakrzepowej antytrombiny. Zapobiega również tworzeniu się przyściennych zakrzepów wewnątrz naczyń.
Heparyny drobnocząsteczkowe, w tym enoksaparyna, mają lepsze właściwości lecznicze niż zwykłe heparyny, są szeroko stosowane w profilaktyce i leczeniu chorób zatorowo-zakrzepowych.

Zapobieganie chorobie zatorowo-zakrzepowej, leczenie zakrzepicy żył głębokich, leczenie niestabilnej dławicy piersiowej oraz zawału serca, zapobieganie tworzeniu się skrzepów w krążeniu pozaustrojowym podczas hemodializy.
Uczulenie lub nadwrażliwość na enoksaparynę sodową, heparynę lub jej pochodne, ostre zapalenie wsierdzia, ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi, duże krwawienia, trombocytopenia (mała liczba płytek krwi), czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, udar, zwiększone ryzyko krwotoków.
Przed rozpoczęciem leczenia należy odstawić inne substancje hamujące krzepnięcie krwi (gdy jest to niemożliwe leczenie jest często starannie monitorowane):
kwas acetylosalicylowy (aspiryna), salicylany, NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne- bardzo wiele leków bez recepty!), klopidogrel, tiklopidyna, dekstran, glikokortykosteroidy o działaniu ogólnym, inne leki antyagregacyjne.
Dawka i częstość przyjmowania leku zależą od stanu chorobowego pacjenta, są ściśle ustalane przez lekarza i należy ich przestrzegać.
brak danych
Jedna ampułko-strzykawka zawiera 20, 40, 60, 80 lub 100 mg enoksaparyny sodowej.
Heparyny drobnocząsteczkowe różnią się pomiędzy sobą właściwościami i nie należy ich stosować zamiennie: lek nie powinien być zamieniany na inny w trakcie leczenia!
Należy mieć na uwadze iż lek hamuje proces krzepnięcia krwi, więc każde zranienie, nawet drobne, może być trudne do zatrzymania.
Działania niepożądane
Krwawienia, objawy alergiczne, małopłytkowość, przy długotrwałym stosowaniu osteoporoza, hipoaldosteronizm, łysienie.

View Comments

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.