Przeciwdrgawkowe – pochodna kwasu bursztynowego.

Wybrane postacie padaczki, także u dzieci (zazwyczaj jako składnik leczenia skojarzonego z innymi lekami przeciwpadaczkowymi); lek z wyboru w typowych napadach nieświadomości (szczególnie u dzieci).
Uczulenie na etosuksimid, ciężkie choroby wątroby i nerek, choroby układu krwiotwórczego, niektóre postacie padaczki. W czasie leczenia nie należy pić alkoholu
Nasila działanie przeciwdrgawkowe kwasu walproinowego (valproinic acid), co jest wykorzystywane w skojarzonym leczeniu padaczki. Leki uspokajające zmniejszają siłę działania etosuksimidu.
Ściśle indywidualne; leczenie rozpoczyna się od małych dawek. Dorośli: początkowo 250-500 mg na dobę, stopniowo zwiększając dawkę do maksymalnej dawki dobowej, czyli 1500 mg. Dzieci: zależnie od wagi dziecka – zazwyczaj 20 mg na kg masy ciała na dobę.
cena do 5 zł, Rf
100 kaps., 1 kaps. zawiera 250 mg etosuksimidu.
UWAGI: leku nie należy odstawiać nagle! Podczas długotrwałego leczenia konieczne okresowe badanie morfologii krwi oraz stopnia wydolności wątroby i nerek. Ostrożnie należy prowadzić pojazdy mechaniczne i obsługiwać maszyny, ponieważ etosuksimid może upośledzać zdolność reagowania.
Działania niepożądane
Bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, czkawka, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia, wysypki skórne, senność, depresja. Jeśli pojawi się szybko rozwijające się zapalenie gardła, bóle gardła i jamy ustnej, skłonność do tworzenia się siniaków i do krwawień, niepokój, agresywne zachowanie, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem. Rzadko lek może powodować zwiększenie liczby napadów padaczkowych.

View Comments

  • Witam po podaniu petinimid napady ustały, dziecko skarży się na ból brzucha i mowi że zaraz zwymiotuje. Poradzcie z czym najlepiej podawać lek doustnie??? Nam już brak pomysłów.

  • Córka miała delikatnie słony głowy dostała depakine efektu nie było dodano kepre napady się nasiliły odstawiono i wprodzono topamax z bardzo złym skutkiem przez 4 miesięcy była praktycznie nie przytomny odstawieniu wprowadzono lamitrin napady zmieniły formę na czestoskurcze całego ciała teraz ma petinimid oczywiście depakine chromosphere dostaje od początku leczenia teraz ma napady lękowe zrywa się z krzykiem w międzyczasie było dołączany w różnych okresach leczenia fryzium za każdym razem dostawała bezdechow ale podczas zmiany leków między jednym a drugim była zawsze poprawa napady się wyciszały eeg zawsze jest nie prawidłowe i rozsiane po całej głowie przed leczeniem córka funkcjomówiła normalnie mimo że miała delikatne skłony głowy muwimy lekarzom żeby odstawić leki i poobserwować ale oni tylko zmieniają leki niewiem czy mają rację czy to leki wywołują napady

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.