Pantoprazol jest pochodną imidazolu, stosowaną w przypadku wystąpienia wrzodów żołądka ze współtowarzyszącym refluksem i w celu leczenia zespołu Zollingera-Ellisona; jako inhibitor pompy protonowej blokuje wydzielanie kwasu solnego, przez co daje żołądkowi czas na częściową regenerację. Metabolizowany jest przez izoenzymy cytochromu P450 w wątrobie: metabolizm obejmuje głównie demetylację wskutek aktywności CYP2C19 oraz oksydację przez CYP3A4, dlatego podczas stosowania preparatu nie wolno przyjmować inhibitorów enzymatycznych pokroju soku z grejpfruta lub ketokonazolu.

Preparat polecany w cho­robie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zakażeniach Helicobacter pylori, zapaleniu przełyku wywołanym refluksem, w zespole Zollingera-Ellisona.
Nowotwory żołądka, dyspepsja na tle nerwowym, ciąża, hipowitaminoza B12, hipomagnezemia, wiek poniżej 5 lat.
Atazanawir, kobicistat, emtrycytabina, nelfinawir, tenofowir, rylpiwiryna; inne leki hamujące pompę protonową mogą nasilać działanie preparatu.
Raz na dobę rano. Choroba wrzodowa żołądka: raz na dobę po 40 mg przez 4 tygodnie, w przypadku niedostatecznego efektu leczenie należy przedłużyć o następne 4 tygodnie; choroba wrzodowa dwunastnicy: raz na dobę po 40 mg przez 2 tygodnie, jeśli okres ten okaże się niewystarczający, leczenie należy kontynuować przez następne 2 tygodnie; refluks żołądkowo-przełykowy: raz na dobę po 20-40 mg, przeciętny czas leczenia wynosi 2 tygodnie i może być przedłużony do 8 tygodni; zapobieganie: raz na dobę po 20 mg; zapobieganie owrzodzeniom przewodu pokarmowego związanym z długotrwałym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych: raz na dobę po 20 mg; zespół Zollingera i Ellisona: leczenie długotrwałe; dawkę i długość dobiera się indywidualnie w zależności od wydzielania soku żołądkowego; zazwyczaj:1-2 razy na dobę po 80 mg (możliwe dawkowanie do 160 mg na dobę i więcej).
Lek refundowany – sprawdź cenę poniżej.
1 tabletka zawiera 20 mg pantoprazolu.
Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć możliwość nowotworu.
Działania niepożądane
Podczas stosowania pantoprazolu mogą wystąpić następujące działania niepożądane: ból brzucha, zamazany widok, suchość ust i/lub skóry, zwiększone łaknienie, pragnienie oraz oddawanie moczu, nudności, wymioty, pocenie, problemy z oddychaniem, utrata wagi, ślepota, krwiomocz, czarne stolce, hipowitaminoza B12, hipomagnezemia, zaburzenia widzenia, problemy z mową, przełykaniem, zawroty głowy, szybkie bicie serca, ból głowy, utrata słuchu, gorączka, zaczerwienienie skóry, ból stawów, utrata apetytu, chwiejność nastrojów, bladość powłok skórnych, podrażnione, zaczerwienione oczy oraz drżenie mięśni.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.