cholestyramina

Cholestyramina jest nierozpuszczalną w wo­dzie żywicą, która wiąże kwasy żółciowe w jelitach, co zapobiega ich wchłanianiu. W warunkach prawidłowych cholesterol przekształca się w kwasy żółciowe, cholestyramina zmniejsza jego stężenie we krwi. Me­chanizm jej działania powoduje, że w świetle jelita tworzą się masy, co ma działanie przeciwbiegunkowe. Cholestyramina jest sto­sowana w leczeniu hiperlipidemii (dużego stężenia lipidów we krwi) u osób, u których sama dieta nie przynosi zadowalających wyników. Bywa też przepisywana w chorobach wątroby, takich jak pierwotna żółciowa mar­skość wątroby (gdzie dochodzi do groma­dzenia się soli żółciowych we krwi), w celu złagodzenia świądu.

Stosowana w dużych dawkach często po­woduje wzdęcia, nudności i zaparcia. Może również wpływać na wchłanianie tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, po­wodując jasne, cuchnące stolce o dużej obję­tości.

Interakcje

Cholestyramina zmniejsza wchłanianie innych leków. Stosowanie jej wraz z innymi lekami wymaga konsultacji z lekarzem. Inne leki przyjmować godzinę przed lub 4-6 godzin po zażyciu cholestyraminy, aby uniknąć powikłań. Konieczna może być modyfikacja dawki innych leków.

Charakterystyka dla pacjentów

Zaczynać podawanie od 4 g/d; zwykle stosuje się 4 g 1-6 razy na dobę (najlepiej podczas posiłków), maksymalnie do 32 g/d w hipercholesterolemii oraz 16 g/d w świądzie. Dawkę modyfikuje się do uzyskania pożądanego stężenia lipidów w surowicy (kontrola co 4-6 tygodni). Przed przyjęciem lek na­leży zawsze dokładnie wymieszać z płynem.
U osób z nadwagą zalecana jest dieta z ogranicze­niem tłuszczów, niskokaloryczna. Stosowanie leku może zmniejszać przyswajanie niektórych witamin — konieczna może być suplementacja.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:

Przyjmij pominiętą dawkę leku jak najszybciej.
Jeśli chcesz zaprzestać stosowania leku, omów to z lekarzem.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko po­woduje powikłania. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy lub zalecona dawka została znacznie przekroczona — skontaktuj się z lekarzem.
Lek zmniejsza wchłanianie witamin, konieczne może więc być uzupełnianie witamin A, D, K i kwasu foliowego. Monitorowanie — Zazwyczaj przeprowadza się okresowe badanie stężenia cholesterolu we krwi.
Działania niepożądane
Działania niepożądane są bardziej prawdopodobne podczas stosowania dużych dawek u osób w podeszłym wieku. Niewielkie działania niepożądane,takie jak niestrawność czy dyskomfort w jamie brzusznej, są na ogół akceptowalne. Cięższe objawy niepożądane mogą wynikać z niedoboru witamin.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.