hydrochlorotiazyd

Hydrochlorotiazyd jest lekiem moczopędnym, obniżającym ciśnienie krwi należącym do grupy związków tizydowych. Jego mechanizm działania polega na hamowaniu zwrotnego wchłaniania sodu w kanalikach nefronów, dzięki czemu zwiększa się wydalanie sodu w postaci chlorków oraz wody z organizmu (działanie moczopędne). Wzmaga również wydalanie potasu oraz magnezu, a także zatrzymuje w organizmie wapń i kwas moczowy.

Ponadto wpływa bezpośrednio na rozkurczu mięśni gładkich naczyń. Najczęściej stosowany jest w leczeniu schorzeń, którym towarzyszą obrzęki, niewydolności krążenia oraz w łagodnym nadciśnieniu tętniczym oraz hiperkalciurii (zbyt wysokie wydalanie wapnia z moczem), a także w moczówce prostej.

W swej budowie chemicznej zawiera grupę sulfonamidową, dlatego nie może być stosowany przez pacjentów uczulonych na sulfonamidy.

Przeciwwskazania

Nie wolno stosować go także chorych, u których występuje ostra niewydolność nerek, której towarzyszy bezmocz, niewydolność nadnerczy oraz w śpiące wątrobowej, a także niewydolność tego narządu.

Ponadto podobnie jak innych substancji moczopędnych hydrochlorotiazydu nie mogą przyjmować kobiety w ciąży i karmiące.

Leku nie powinni zażywać pacjenci leczący się związkami litu, gdyż hydrochlorotiazyd nasila jego działanie, gdy to jest konieczne należy odpowiednio dobrać dawki obu substancji.

Interakcje

Hydrochlorotiazyd może nasilać toksyczność glikozydów nasercowych, a także działanie leków hipotensyjnych. Nasila także działanie środków zwiotczających mięśnie i dlatego należy zaprzestać jego stosowania na 2-3 dni przed zabiegami operacyjnymi. Hamuje natomiast działanie amin katecholowych i doustnych leków przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych.

Działania niepożądane

Hydrochlorotiazyd może powodować następujące działania niepożądane: nudności, wymioty, brak łaknienia, biegunka oraz inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, osłabienie siły mięśni, senność, osłabienie, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło, powikłania ze strony układu oddechowego i krwionośnego, a także zaburzenia w gospodarce wodno- elektrolitowej: hipowolemia, hiponatremia, hipokaliemia, hipomagnezemia oraz hiperkalcemia.

Lek może także podnosić poziom cukru, cholesterolu i lipidów.

Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.