hydrochlorotiazyd

Opis leku:

Działanie

Hydrochlorotiazyd jest lekiem moczopędnym, obniżającym ciśnienie krwi należącym do grupy związków tizydowych. Jego mechanizm działania polega na hamowaniu zwrotnego wchłaniania sodu w kanalikach nefronów, dzięki czemu zwiększa się wydalanie sodu w postaci chlorków oraz wody z organizmu (działanie moczopędne). Wzmaga również wydalanie potasu oraz magnezu, a także zatrzymuje w organizmie wapń i kwas moczowy.

Ponadto wpływa bezpośrednio na rozkurczu mięśni gładkich naczyń. Najczęściej stosowany jest w leczeniu schorzeń, którym towarzyszą obrzęki, niewydolności krążenia oraz w łagodnym nadciśnieniu tętniczym oraz hiperkalciurii (zbyt wysokie wydalanie wapnia z moczem), a także w moczówce prostej.

W swej budowie chemicznej zawiera grupę sulfonamidową, dlatego nie może być stosowany przez pacjentów uczulonych na sulfonamidy.

Przeciwwskazania

Nie wolno stosować go także chorych, u których występuje ostra niewydolność nerek, której towarzyszy bezmocz, niewydolność nadnerczy oraz w śpiące wątrobowej, a także niewydolność tego narządu.

Ponadto podobnie jak innych substancji moczopędnych hydrochlorotiazydu nie mogą przyjmować kobiety w ciąży i karmiące.

Leku nie powinni zażywać pacjenci leczący się związkami litu, gdyż hydrochlorotiazyd nasila jego działanie, gdy to jest konieczne należy odpowiednio dobrać dawki obu substancji.

Interakcje

Hydrochlorotiazyd może nasilać toksyczność glikozydów nasercowych, a także działanie leków hipotensyjnych. Nasila także działanie środków zwiotczających mięśnie i dlatego należy zaprzestać jego stosowania na 2-3 dni przed zabiegami operacyjnymi. Hamuje natomiast działanie amin katecholowych i doustnych leków przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych.

Działania niepożądane

Hydrochlorotiazyd może powodować następujące działania niepożądane: nudności, wymioty, brak łaknienia, biegunka oraz inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, osłabienie siły mięśni, senność, osłabienie, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło, powikłania ze strony układu oddechowego i krwionośnego, a także zaburzenia w gospodarce wodno- elektrolitowej: hipowolemia, hiponatremia, hipokaliemia, hipomagnezemia oraz hiperkalcemia.

Lek może także podnosić poziom cukru, cholesterolu i lipidów.

Leki i suplementy zawierające hydrochlorotiazyd

Przykład leku(ulotka)

Accuzide(hydrochlorotiazyd) a alkohol

Accuzide(hydrochlorotiazyd) u osób starszych(65 lat i więcej)
Accuzide(hydrochlorotiazyd) dla dzieci(do 18 lat)
Accuzide(hydrochlorotiazyd) w ciąży
Accuzide(hydrochlorotiazyd) a karmienie piersią
Accuzide(hydrochlorotiazyd) a prowadzenie pojazdów
Accuzide(hydrochlorotiazyd) a doping
Accuzide(hydrochlorotiazyd) a słońce i solarium ☼
Accuzide(hydrochlorotiazyd) refundacja

Accuzide(hydrochlorotiazyd) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania