Stres przyczyny, objawy i leczenie

Stres od wieków towarzyszy ludziom w ich codziennym życiu. Jeśli trwa krótko, wówczas mobilizuje siły organizmu do stawienia czoła problemom, natomiast długotrwały jest przyczyną wielu różnorodnych schorzeń psychicznych i somatycznych.

Przyczyny stresu

Przyczyny stresu, który utrzymuje się przez dłuższy czas, dotyczą najczęściej nieprawidłowego stylu życia, związanego z pośpiechem, ciągłym pędem życia, zbyt dużymi ambicjami i nadmiarem obowiązków. W dzisiejszych czasach wyeliminowanie tych czynników jest bardzo często trudne. Najczęściej odczuwalne skutki stresu to niepokój, rozdrażnienie, trudności z koncentracją, nadpobudliwość, nerwowe bóle brzucha oraz bezsenność. Dbając o odpowiednią ilość czasu poświęconego na wypoczynek, relaks i sen można znacznie ograniczyć stany napięć emocjonalnych, natomiast z pomocą roślinnych preparatów można je złagodzić bez wywołania lekozależności.

Leczenie stresu

Najbardziej znaną rośliną o właściwościach uspokajających, łagodzących niepokój i ułatwiającą zasypianie jest Valeriana officinalis – czyli kozłek lekarski. Jest to gatunek zbiorowy, obejmujący kilka odmian.Cenne substancje, decydujące o stosowaniu w umiarkowanych stanach napięcia i pobudzenia nerwowego zawiera korzeń kozłka lekarskiego Valerianae radix. Efekt uspokający surowca jest wynikiem sumarycznego działania wielu struktur chemicznych. Należą do nich waleopotriaty (irydoidy estrowe), monoterpeny – borneol i eugenol, izowalerianian i octan bornylu oraz seskwiterpeny, przede wszystkim waleranon i kwasy cyklopentano-seskwiterpenowe: walerenowy, acetoksywalerenowy i hydroksywalerenowy, których zawartość w surowcu leczniczym jest ściśle określona – 0,17% w przeliczeniu na kwas walerenowy w suchej masie.

Surowiec wykazuje właściwości uspokajające poprzez mechanizm tłumienia refleksów motorycznych i psychicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Ma także słabe działanie anksjolityczne, czyli przeciwlękowe, które związane jest z powinowactwem waleopotriatów do receptorów benzodiazepinowych. Składniki wyciągu z waleriany powodują także rozkurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego i w niewielkim stopniu naczyń krwionośnych, dlatego też surowiec może być stosowany przy sporadycznych i krótkotrwałych klujących bólach w okolicy serca, nadmiernym biciu serca, uczuciu duszności i pobudzeniu nerwowym.

Przy regularnym stosowaniu wyciągu z korzenia waleriany po 4 tygodniach notuje się zazwyczaj ustąpienie stanów lękowych oraz bezsenności. Działania niepożądane występują rzadko i dotyczą głównie zaburzeń za strony przewodu pokarmowego. Możliwe są także migrenowe bóle głowy. Nie zaleca się stosowania wyciągów z waleriany u dzieci do 12 roku życia oraz u kobiet w okresie ciąży i karmienia. Preparaty mogą powodować upośledzenie sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu, dlatego nie jest zalecane przyjmowanie preparatu przed planowanym prowadzeniem pojazdu lub obsługą maszyn. Wyciągi mogą działać synergistycznie z anestetykami, wydłużając czas znieczulenia ogólnego. Nie zażywać razem z innymi lekami uspakajającymi,oraz z teofiliną, cyklosporyną, warfaryną, digoksyną doustnymi środkami antykoncepcyjnymi i alkoholem.

Leki i suplementy redukujące stres

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w różnorodnej postaci: tabletki np. Valerin, Kalms, Hova, Tabletki uspokajające Labofarm, Validol, Waleriana, Valdix, kapsułki np. Nervomix, Nerwobon, Valused, Sedivitax Bio , syropy np. Neospasmina, krople i płyny doustne np.Valused, Nervosol, Nervosol K, Nervobonisol, Nervinolum, Lumewal, Krople uspokajające, Krople walerianowe. Surowiec często łączy się z innymi lekami roślinnymi o zbliżonym działaniu, głównie z szyszkami chmielu, męczennicą, melisą i głogiem lub niekiedy arcydzięglem.

Niestety czasem nawet najbardziej prawidłowy styl życia nie rozwiąże wszystkich problemów związanych ze stresem. Ludzie znajdujący się w stanie stałego napięcia emocjonalnego powinni zastanowić się nad dokonaniem zmian w życiu lub poszukać profesjonalnej pomocy psychologicznej. Kluczem do pokonania stresu jest poznanie jego przyczyn i znalezienie najlepszych sposobów, które mogą zredukować jego poziom.

Stres Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania