Inne leki

Lirra Gem

Lirra Gem jest lekiem przeciwalergicznym i przeciwhistaminowym, którego substancją czynną jest lewocetyryzyna, mająca dwukrotnie silniejsze działanie od cetyryzyny. Cetyryzyna jest lustrzanym odbiciem lewocytyryzyny.

Genotropin 12 somatropina

Somatotropina jako hormon wzrostu ma wpływ na wiele funkcji w organizmie, w tym na wzrost kości długich i ich lepszą mineralizację, przyspiesza gojenie się ran, powoduje wzrost narządów i uczestniczy w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów.

Imbruvica(ibrutynib)

Ibrutynib jest silnym inhibitorem enzymu kinazy BTK prowadząc do zahamowania jej aktywności. Lek niszczy komórki nowotworowe lub spowalnia ich wzrost.

Opdivo(niwolumab)

Niwolumab jest lekiem immunoterapeutycznym, którego działanie polega na odblokowaniu i reaktywacji układu immunologicznego, dzięki czemu jest on w stanie rozpoznawać komórki nowotworowe i efektywnie je niszczyć.

Alecensa(alektynib)

Terapia lekiem Alecensa jest rodzajem terapii celowanej ukierunkowanej na ALK kinazę tyrozynową. Zaletą tego rodzaju terapii jest mniejsze ryzyko działania substancji aktywnej na prawidłowe komórki oraz większa skuteczność w porównaniu do chemioterapii.

Dovprela (dawniej: Pretomanid FGK)

Dovprela jest lekiem stosowanym w leczeniu gruźlicy lekoopornej oraz o rozszerzonej oporności na leki. Może być stosowany również w grupie podwyższonego ryzyka, czyli u pacjentów z HIV.

Isturisa(osilodrostat)

Na skutek różnego rodzaju guzów lub gruczolaków przysadki mózgowej następuje zwiększone wydzielanie hormonu ACTH pobudzającego produkcję i wydzielanie kortyzolu przez nadnercza. Prowadzi to do nadprodukcji kortyzolu określanej jako zespół Cushinga. Isturisa blokuje jeden z enzymów odpowiedzialnych za produkcje kortyzolu, co prowadzi do unormowania poziomu kortyzolu i ograniczenia objawów choroby.

Beovu(brolucizumab)

Beovu stosowany jest w leczeniu neowaskularnej postaci zwyrodnienia plamki żółtej. Neowaskularna postać zwyrodnienia charakteryzuje się nadmiernym rozrostem wadliwych naczyń krwionośnych, które pękają lub przepuszczają surowice krwi.

Givlaari(giwosyran sodowy)

Giwosyran ma na celu ograniczenie stężenia we krwi produktów pośrednich przemian hemu, czyli porfiryn, które powodują ostre napady chorobowe.

Reblozyl(luspatercept)

Zespoły mielodysplastyczne są rzadkimi chorobami krwi. Cechują się wytwarzaniem wadliwych komórek krwi, co wiąże się z koniecznością przeprowadzania u pacjentów licznych transfuzji.

Rozlytrek(entrektynib)

Rozlytrek jest inhibitorem enzymu kinazy tyrozynowej. Na skutek nadmiernej aktywności kinazy tyrozynowej dochodzi do niekontrolowanego wzrostu i namnażania się komórek, tworzenia naczyń krwionośnych w obrębie guza oraz wystąpienia przerzutów nowotworu.

Lonsurf(tipiracyl i triflurydyna)

Lonsurf to lek złożony z dwóch substancji aktywnych. Triflurydyna bezpośrednio atakuje komórki DNA nowotworu, ograniczając ich podziały, natomiast typiracyl przedłuża cytotoksyczną aktywność triflurydyny.

Plastry DermaPlast Burns(plastry na oparzenia)

Stosowanie plastrów hydrożelowych na oparzenia ma za zadanie schłodzenie oparzonego miejsca, uśmierzenie bólu oraz zabezpieczenie rany przed wniknięciem patogenów. Plastry Dermaplast redukują również powstawanie blizn.

Polivy(polatuzumab wedotyny)

Polatuzumab wedotyny jest immunotoksyną stosowaną w celu leczenia opornego chłoniaka rozlanego z dużych komórek B w sytuacjach, w których zaawansowany wiek pacjenta lub inne przyczyny nie pozwalają na otrzymanie przeszczepu komórek macierzystych.

Idefirix(imlifidase)

Lek Idefirix zalecany jest do stosowania przed przeszczepem nerki w sytuacji kiedy występuje tzw. dodatnia próba krzyżowa. W takim przypadku w organizmie biorcy nerki występują przeciwciała przeciwko antygenom dawcy i bez zastosowania leku przeszczep zostałby odrzucony.

Softeye Net(żel do oczu)

Wyrób medyczny wskazany do leczenia otarć i ran gałki ocznej, w tym profilaktyki zakażeń bakteryjnych. Zastosowane w żelu substancje działają nawilżająco, ochronnie i przeciwbakteryjnie.

Keytruda(pembrolizumab)

Keytruda zawiera przeciwciało monoklonalne pembrolizumab, którego mechanizm działania polega na blokowaniu negatywnych receptorów anty-PD-1, a tym samym prowadząc tym samym do reaktywacji układu immunologicznego. Aktywowany układ immunologiczny sam rozpoznaje i zwalcza komórki nowotworowe.

Hitaxa Fast

Hitaxa Fast jest lekiem przeciwalergicznym, który poprzez blokowanie receptorów histaminowych wykazuje działanie łagodzące w przypadku wystąpienia alergicznego nieżytu nosa lub pokrzywki.

Anida kwaśna woda w żelu

Kwaśna woda w żelu przeznaczona jest do stosowania w przypadku stłuczenia, siniaków, skręcenia czy ukąszenia owadów. Składniki zawarte w żelu miejscowo chłodzą uraz, działają przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, ściągająco i przeciwzapalnie.

ACM Molutrex 5%

Mięczak zakaźny jest niegroźną dla życia chorobą skóry. Stosowanie roztworu Molutrox 5% prowadzi do powstania stanów zapalnych guzków, będących początkiem procesu leczenia, które trwa od 4 - 6 tygodni.