Zentel

Opis leku:

Działanie leku

Lek przeciwpasożytniczy. Podobnie jak większość pochodnych benzimidazolu uniemożliwia przyswajanie glukozy przez pasożyty, powodując ich obumarcie. Działa na obleńce i większość płazińców – zarówno na postacie dojrzałe, jak i na larwy. Po podaniu doustnym niewielka część leku jest metabolizowana do sulfotlenku, którego największe stężenie w osoczu 0,25-0,3 µg/mL stwierdza się ok. 2,5 h po podaniu, a okres półtrwania wynosi ok. 8,5 h. Metabolit ten jest wydalany gł. z moczem. Czytaj też: ALBENTEL.

Albendazol jest stosowany w zwalczaniu jelitowych inwazji pasożytniczych owsikiem, tęgoryjcami, włosogłówką, węgorkiem jelitowym, glistą ludzką oraz inwazji mieszanych. W tasiemczycach lek stosuje się tylko w przypadkach współistniejącej infestacji innymi pasożytami wrażliwymi na albendazol. Stosowany także w leczeniu wągrzycy o.u.n.
Ciąża (kat. C). Może być stosowany jedynie w wypadku, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.Karmienie piersią. Należy unikać stosowania. Nie stosować u dzieci poniżej 2. roku życia. Nadwrażliwość na lek, niewydolność oraz ostre choroby nerek i wątroby.
brak danych
Doustnie w owsicy dorosłym 400 mg, dzieciom 100 mg; dawkę tę powtarza się po 7 dniach. Konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny i jednoczesne leczenie wszystkich członków rodziny. W innych parazytozach doustnie dorosłym i dzieciom 400 mg jednorazowo. W przypadku leczenia inwazji węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach skojarzonych z zarażeniem innymi pasożytami dawkę tę powtarza się 2. i 3. dnia. Lek nie musi być podawany na czczo i nie jest konieczne uprzednie przeczyszczenie przewodu pokarmowego. Kurację można w razie braku skuteczności powtórzyć po 3 tyg. Opisywano podawanie dawek większych – 15 mg/kg mc. dz. przez 8 dni w leczeniu wągrzycy o.u.n.
Cena od 10 do 20 zł.
albendazol
Mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego lub bóle głowy. Rozpad wągrów może powodować reakcje alergiczne o ciężkim przebiegu. W badaniach na zwierzętach stwierdzono działanie teratogenne.
Może powodować nudności, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy, a niekiedy skórne reakcje uczuleniowe (zaczerwienienie i świąd skóry, wysypki).
Opakowanie
2 tabl., 1 tabl. = 200 mg albendazolu; 10 ml zawiesiny, 1 ml = 20 mg albendazolu.

Zentel a alkohol alkohol
Zentel u osób starszych(65 lat i więcej)
Zentel dla dzieci(do 18 lat)
Zentel w ciąży
Zentel a karmienie piersią
Zentel a prowadzenie pojazdów
Zentel a grejpfrut
Zentel refundacja

Zentel Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj Opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania