Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Opis leku:

Czym zajmuje się dermatolog?

Dyscyplina, jaką jest dermatologia jest specyficzna, lekarz poza swoją dziedziną musi posiadać także rozległą wiedzę z innych specjalizacji, takich jak endokrynologia, alergologia czy onkologia. Wszystko po to, aby postawić właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wiele chorób ogólnoustrojowych może powodować występowanie dolegliwości w obrębie skóry, dlatego tak ważne jest, aby specjalista właściwie rozpoznał chorobę, bo tylko wtedy można rozpocząć odpowiednie leczenie.

Symptomy, które należy skonsultować z dermatologiem

Wszystkie niepokojące zmiany, jakie występują w obrębie skóry, włosów i paznokci, powinny zostać skonsultowane z dermatologiem. Jeśli samodzielne leczenie preparatami dostępnymi bez recepty nie przyniosło oczekiwanych efektów, pomoc specjalisty może być niezbędna.

Do gabinetu trafiają najczęściej pacjenci z różnego rodzaju zmianami w obrębie skóry, jak wysypka, pokrzywka, grudki, zmiany w zabarwieniu skóry, plamy, uporczywy świąd, łuszczenie, znamiona, blizny, guzy, guzki, owrzodzenia i inne zmiany, które nie mijają samodzielnie. Kontroli wymaga także stan, w którym pacjent obserwuje zmiany w obrębie paznokci czy włosów.

Warto pamiętać, że osoby, u których występuje wiele drobnych znamion, tzw. pieprzyków, powinny pamiętać o regularnej kontroli, szczególnie jeśli zaobserwują, że zmieniły one wygląd – kształt, wielkość czy strukturę.

Jak przebiega wizyta u dermatologa?

Przebieg wizyty zależy od objawów, z jakimi pacjent zgłosił się do gabinetu. Zawsze przeprowadzany jest wywiad, którego celem jest ustalenie, jakie dolegliwości skłoniły do umówienia wizyty, od jak dawna występują, jakie kroki podjął pacjent, aby samodzielnie rozwiązać problem (należy wskazać tu wszystkie leki, maści czy kremy, stosowane przed wizytą) oraz jakie zaobserwował efekty. Uzyskując podstawowe informacje, lekarz przechodzi do badania pacjenta, aby następnie podjąć decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

W czasie wizyty w gabinecie dermatolog wykonuje badanie dermatoskopem, czyli specjalnym urządzeniem, pozwalającym na dokładną i precyzyjną ocenę występujących na skórze zmian barwnikowych. Specjalista ocenia kolor, kształt czy ewentualną asymetrię. To badanie nieinwazyjne pozwala lekarzowi na to, aby różnicować zmiany i wstępnie oceniać czy są to zmiany barwnikowe, potencjalnie złośliwe bądź łagodne. Dzięki dermatoskopowi lekarz może oglądnąć zmianę w powiększeniu i przy dobrym oświetleniu.

Badania, jakie zleca dermatolog

W zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta i diagnozy lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Wymaz ze zmian skórnych, to badanie, które polega na zeskrobaniu fragmentu zmiany. Przygotowana próbka przekazywana jest do szczegółowej diagnostyki, co pozwala potwierdzić grzybicę skóry lub paznokci. Gdy specjalista podejrzewa, że doszło do zakażenia bakteryjnego, zlecić może wykonanie badań mikrobiologicznych.

Dermatolog może skierować pacjenta również na testy alergiczne lub badania hormonalne, jeśli podejrzewa, że  występujące zmiany mogą mieć związek z chorobami ogólnoukładowymi.

Jeśli po badaniu dermatoskopem lekarz przypuszcza, że zmiana może mieć charakter złośliwy, zleca dodatkowo wykonanie biopsji, której celem jest jednoznacznie potwierdzenie lub wykluczenie choroby nowotworowej.

Jakie choroby leczy dermatolog?

Objawy, jakie występują w obrębie skóry, włosów i paznokci nie zawsze muszą świadczyć o dermatologicznym podłożu choroby, dlatego tak ważne jest, aby lekarz posiadał rozległą wiedzę również z innych dyscyplin. Choroby, jakie leczy dermatolog, to m.in.:

Pod kontrolą lekarza dermatologa pozostają pacjenci zmagający się z różnymi dolegliwościami i chorobami skóry i jej przydatków. Ważne jest, aby nie bagatelizować problemów. Jeśli dostępne w aptece bez recepty środki nie przynoszą poprawy, warto jak najszybciej umówić wizytę u specjalisty i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jakie Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania