Zentel

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Zentel jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek przeciwpasożytniczy. Podobnie jak większość pochodnych benzimidazolu uniemożliwia przyswajanie glukozy przez pasożyty, powodując ich obumarcie. Działa na obleńce i większość płazińców – zarówno na postacie dojrzałe, jak i na larwy. Po podaniu doustnym niewielka część leku jest metabolizowana do sulfotlenku, którego największe stężenie w osoczu 0,25-0,3 µg/mL stwierdza się ok. 2,5 h po podaniu, a okres półtrwania wynosi ok. 8,5 h. Metabolit ten jest wydalany gł. z moczem. Czytaj też: ALBENTEL.

Albendazol jest stosowany w zwalczaniu jelitowych inwazji pasożytniczych owsikiem, tęgoryjcami, włosogłówką, węgorkiem jelitowym, glistą ludzką oraz inwazji mieszanych. W tasiemczycach lek stosuje się tylko w przypadkach współistniejącej infestacji innymi pasożytami wrażliwymi na 2 tabletek, 1 tabletka zawiera 200 mg albendazolu; 10 ml zawiesiny, 1 ml zawiera 20 mg albendazolu.. Stosowany także w leczeniu wągrzycy o.u.n.
Ciąża (kat. C). Może być stosowany jedynie w wypadku, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.Karmienie piersią. Należy unikać stosowania. Nie stosować u dzieci poniżej 2. roku życia. Nadwrażliwość na lek, niewydolność oraz ostre choroby nerek i wątroby.
brak danych
Doustnie w owsicy dorosłym 400 mg, dzieciom 100 mg; dawkę tę powtarza się po 7 dniach. Konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny i jednoczesne leczenie wszystkich członków rodziny. W innych parazytozach doustnie dorosłym i dzieciom 400 mg jednorazowo. W przypadku leczenia inwazji węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach skojarzonych z zarażeniem innymi pasożytami dawkę tę powtarza się 2. i 3. dnia. Lek nie musi być podawany na czczo i nie jest konieczne uprzednie przeczyszczenie przewodu pokarmowego. Kurację można w razie braku skuteczności powtórzyć po 3 tyg. Opisywano podawanie dawek większych – 15 mg/kg mc. dz. przez 8 dni w leczeniu wągrzycy o.u.n.
Cena od 10 do 20 zł.
2 tabletek, 1 tabletka zawiera 200 mg albendazolu; 10 ml zawiesiny, 1 ml zawiera 20 mg albendazolu.
Mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego lub bóle głowy. Rozpad wągrów może powodować reakcje alergiczne o ciężkim przebiegu. W badaniach na zwierzętach stwierdzono działanie teratogenne.
Może powodować nudności, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy, a niekiedy skórne reakcje uczuleniowe (zaczerwienienie i świąd skóry, wysypki).
Opakowanie
2 tabl., 1 tabl. = 200 mg 2 tabletek, 1 tabletka zawiera 200 mg albendazolu; 10 ml zawiesiny, 1 ml zawiera 20 mg albendazolu.u; 10 ml zawiesiny, 1 ml = 20 mg 2 tabletek, 1 tabletka zawiera 200 mg albendazolu; 10 ml zawiesiny, 1 ml zawiera 20 mg albendazolu.u.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Zentel a alkohol

Zentel u osób starszych(65 lat i więcej)
Zentel dla dzieci(do 18 lat)
Zentel w ciąży
Zentel a karmienie piersią
Zentel a prowadzenie pojazdów
Zentel a grejpfrut
Zentel refundacja

Zentel cena i opakowania

Zentel Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Zentel uzyskał ocenę 2.3 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 2.3/5 (2 opinie pacjentów)1 opinia o Zentel

 1. felek

  Bardzo dobry i pomocny lek po kilku dawkach poczułem efekt i ustał świąt polecam.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania