Jest to preparat złożony, zawierający ramipril, lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny i tiazydowy lek moczopędny hydrochlorotiazyd (patrz Hydrochlorothiazidum), przeznaczony do leczenia nadciśnienia tętniczego i przewlekłej niewydolności serca. Łączne stosowanie wymienionych leków poprawia kontrolę ciśnienia krwi, a ramipril częściowo zapobiega działaniom niepożądanym hydrochlorotiazydu, zwłaszcza tym związanym z nadmierną utratą potasu z organizmu.

Leczenie skojarzone nadciśnienia tętniczego.
Nadwrażliwość na inhibitory konwertazy angiotensyny: kaptopril, benazepril, chinapril, cilazapril, enalapril, fosinopril, lizinopril, moeksipril, perindopril, ramipril i trandolapril oraz leki tiazydopodobne (chlortalidon, klopamid), a także furosemid, sulfonamidy i acetazolamid. Leku nie należy także stosować w zwężeniu obu tętnic nerkowych lub tętnicy jedynej nerki, niewydolności nerek, w kardiomiopatii przerostowej oraz jeżeli występuje zwężenie zastawki mitralnej i aortalnej. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest większe u osób w podeszłym wieku i chorych odwodnionych, z chorobami autoimmunologicznymi lub w czasie leczenia immunosupresyjnego, u osób z cukrzycą, dną moczanową, zaburzeniami lipidowymi, toczniem układowym. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie zaburzenia czynności nerek lub chorobę wątroby. Nie należy bez porozumienia z lekarzem przyjmować jednocześnie preparatów potasu, amiloridu, triamterenu, spironolaktonu, soli litu, kortykosteroidów, glikozydów nasercowych (np. digoksyny) i leków przeciwzakrzepowych.
Skuteczność leku w obniżaniu ciśnienia krwi zmniejszają leki przeciwzapalne, np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, indometacyna, naproksen, oraz leki zobojętniające kwas solny stosowane w chorobie wrzodowej. Obniżenie ciśnienia jest większe przy łączeniu preparatu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Ściśle według wskazań lekarza; przyjmować na 1 h przed posiłkiem lub 2 h po posiłku. Ponieważ lek powoduje zwiększenie częstości oddawania moczu, nie powinien być z tego powodu stosowany przed snem.
Lek refundowany – sprawdź cenę poniżej.
ramipryl, hydrochlorotiazyd
Nie należy przerywać terapii nadciśnienia tętniczego mimo dobrego samopoczucia – wysokie wartości ciśnienia zazwyczaj nie powodują objawów, ale prowadzą do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń narządowych. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku przed planowaną operacją, hemodializą lub hemofiltracją. W czasie leczenia należy unikać przebywania na słońcu. Trzeba zachować ostrożność w czasie prowadzenia samochodu i obsługi urządzeń mechanicznych podczas stosowania leku, głównie ze względu na występującą tendencję do zawrotów głowy.
Działania niepożądane
Jest to lek stosunkowo bezpieczny. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest suchy kaszel, łagodzony przez preparaty acetylocysteiny, który ustępuje po odstawieniu leku i często nie powraca przy ponownym jego podaniu. Często występują także zmniejszenie łaknienia i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz osłabienie odczuwania smaku. Na początku leczenia może dojść do nadmiernego obniżenia ciśnienia ze skłonnością do zasłabnięć, dlatego zalecane jest rozpoczynanie od małych dawek leku (na działanie to narażone są przede wszystkim osoby odwodnione). Rzadko obserwuje się wysypki skórne, nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, bóle i zawroty głowy, zasłabnięcia, zmęczenie, zmniejszenie potencji, ból w klatce piersiowej, ból stawów, gorączkę z dreszczami, zwiększenie masy ciała, krew w stolcu i moczu, zmętnienie moczu. Do poważnych działań, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, należą: obrzęki twarzy, warg, rąk i stóp, chrypka, trudności w połykaniu i oddychaniu, pokrzywka i uporczywy świąd, samoistne krwawienia i siniaki na skórze, ból gardła, gorączka, silny ból brzucha, żółte zabarwienie skóry i oczu. Zgłoszenie do lekarza jest także konieczne, jeśli wystąpią objawy nadmiernego nagromadzenia potasu w organizmie: nieregularne bicie serca, słabość kończyn dolnych, drętwienie rąk i stóp oraz nerwowość lub przeciwnie – objawy wynikające ze zmniejszenia stężenia potasu w organizmie: uczucie suchości w jamie ustnej, zwiększone pragnienie, zmiany nastroju, uczucie nieregularnego bicia serca, skurcze mięśniowe, duże osłabienie, nudności i wymioty.
Opakowanie
28 tabl., 1 tabl. = 2,5 mg ramiprilu lub 5 mg ramiprilu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.