Jest to lek przeciwbakteryjny.

Stosowany w leczeniu zakażeń dróg moczowych, zakażeń dróg oddechowych powodowanych przez Pneumocystis carinii, duru brzusznego i biegunki wywołanej zakażeniem amebą. Patrz też: TRIMESAN.
Uczulenie na składniki leku lub sulfonamidy. Niedokrwistość z powodu niedoboru kwasu foliowego. U chorych na astmę, pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby, osób uczulonych na inne leki oraz ze skłonnością do alergii ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest większe. Nie stosować u noworodków i niemowląt poniżej 6 mż.
Trimetoprim nasila działanie oraz działania niepożądane związane ze stosowaniem leków przeciwzakrzepowych i przeciwpadaczkowych oraz wielu innych leków. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, a w przypadku stosowania preparatu nie wolno bez wiedzy i zgody lekarza przyjmować żadnych innych leków.
Ściśle według wskazań lekarza. Lek należy przyjmować podczas jedzenia lub tuż po posiłkach, popijać dużą ilością wody.
Cena od 5 do 10 zł.
30 tabletek powlekanych,1 tabletka zawiera 100 mg trimetoprimu; 20 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 200 mg trimetoprimu. Granulat do przygotowania zawiesiny. Po uzupełnieniu przegotowaną i ostudzoną wodą otrzymuje się zawiesinę zawierającą 50 mg trimetoprimu w 5 ml.
Podczas stosowania leku należy pić dużo płynów. Nie wolno pić alkoholu. Przeciwwskazane jest opalanie się. Aby osiągnąć pełną skuteczność leczenia, konieczne jest stosowanie leku przez okres zalecony przez lekarza, nawet jeśli dolegliwości ustąpią już po kilku dawkach leku.
Działania niepożądane
Stosunkowo często powoduje nudności, zaburzenia trawienia, wymioty, biegunki, bóle i zawroty głowy, obniżenie nastroju, bezsenność. Może powodować skórne reakcje alergiczne (zaczerwienienie i świąd skóry, wysypki i pokrzywki, złuszczanie się skóry, nadwrażliwość na światło). W rzadkich przypadkach może wywołać zapalenie wątroby (zażółcenie skóry i białkówek oczu, złe samopoczucie, uczucie pełności w nadbrzuszu). Wyjątkowo zmniejsza liczbę krwinek białych i czerwonych (co objawia się złym samopoczuciem, bladością, gorączką, dreszczami, zakażeniami gardła). W przypadku wystąpienia wysypki należy przerwać stosowanie leku i bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Opakowanie
20 tabl. lub 40 tabl.,1 tabl. = 100 mg trimetoprimu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.