Jest to żywica jonowymienna, skuteczna w zmniejszaniu stężenia cholesterolu we krwi przez wiązanie kwasów żółciowych w przewodzie pokarmowym i zwiększanie przez to usuwania cholesterolu z organizmu.Rozpoczęcie leczenia kolestyraminą powinno być zawsze poprzedzone leczeniem dietetycznym z zastosowaniem”diety zdrowego serca” o małej wartości energetycznej (niskokalorycznej) i ubogotłuszczowej, ze zmniejszeniem spożycia zwłaszcza tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i zwiększeniem ilości cukrów złożonych. Korzystne jest zmniejszenie masy ciała u osób z nadwagą, zaniechanie palenia i regularne ćwiczenia fizyczne. Wskazaniem do stosowania leku jest nieskuteczność diety i innych metod niefarmakologicznych. Kolestyramina jest także stosowana w leczeniu świądu oraz biegunek.

Jest stosowana w hiperlipidemiach, czyli chorobach z nadmiernie zwiększonym stężeniem lipidów (tłuszczów) we krwi. Lek zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Nie należy przyjmować leku w przypadkach nadwrażliwości, niewydolności wątroby, niedrożności dróg żółciowych i w fenyloketonurii. Leku nie należy stosować profilaktycznie.
Kolestyramina nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, a może zmniejszać wchłanianie ze strony przewodu pokarmowego wielu innych leków, np. paracetamolu, amiodaronu, digoksyny, furosemidu, hydrochlorotiazydu, hydrokortyzonu, preparatów żelaza, lewotyroksyny, liotyroniny, fenyl­butazonu, piroksykamu i różnych antybiotyków. Leki te powinny być stosowane na 1 h przed przyjęciem kolestyraminy lub 4 h po jej zażyciu. Kolestyramina zmniejsza wchłanianie nie tylko leków, lecz także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K. Przy długotrwałym stosowaniu może zaistnieć potrzeba ich dodatkowego uzupełniania. Może także wystąpić niedobór witaminy B12, kwasu foliowego i wapnia.
Według wskazań lekarza; przyjmować przed lub z posiłkiem. Przed połknięciem preparat przeżuć lub dokładnie wymieszać z wodą, sokiem owocowym, mlekiem lub innym płynem niegazowanym, lub z pokarmami o miękkiej konsystencji. Nie spożywać w postaci suchej, gdyż może dojść do przypadkowej inhalacji lub podrażnień przełyku.
brak danych
Do prawidłowego działania leku konieczne jest ścisłe przestrzeganie diety zaleconej przez lekarza – lek ją uzupełnia, ale nie zastępuje.
Działania niepożądane
W czasie leczenia często występują: zaparcia, nudności, wymioty, gniecenie w nadbrzuszu i pieczenie w klatce piersiowej. Rzadziej notuje się wzdęcia, uczucie pełności, czkawkę, biegunki, bóle i zawroty głowy, gwałtowne chudnięcie i wysypki skórne. Do poważnych działań niepożądanych, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, należą: silny ból w nadbrzuszu, smoliste stolce, pokrzywka, świsty i trudności w oddychaniu.
Opakowanie
400 g kolestyraminy w postaci granulatu.

View Comments

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.