Zelefion to lek stosowany w dermatologii, w grzybiczych zakażeniach skóry.

Zelefion jest lekiem przeciwgrzybicznym. Wskazania do jego stosowania obejmują grzybicze zakażenia tułowia, pachwin, stóp. Lek jest przepisywany również pacjentom z grzybiczym zakażeniem paznokci wywołanym przez dermatofity. Jest skuteczny w grzybicy owłosionej skóry głowy, natomiast nie wykazuje skutecznego działania przy leczeniu łupieżu pstrego oraz zakażeń drożdżakowych pochwy. Substancja czynna leku Zelefion, czyli terbinafina, działa hamując syntezę ergosterolu, który jest składnikiem błony komórkowej grzybów wywołujących zakażenie. W ten sposób błona komórkowa ulega uszkodzeniu, co skutkuje śmiercią grzyba. Skuteczne działanie przy podawaniu leku w postaci doustnej wynika z faktu, iż odkłada się on w skórze, ze szczególnym uwzględnieniem warstwy rogowej naskórka, we włosach (szczególnie w mieszkach włosowych) i paznokciach. W ten sposób uzyskuje on odpowiednie stężenie, by wykazywać działanie dermatofity.
Leku Zelefion nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na terbinafinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Przeciwwskazaniem są także ostre schorzenia wątroby. Nie zaleca się podawania go także w okresie ciąży i karmienia piersią.
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lekach, nawet tych dostępnych bez recepty Inhibitory cytochromu P450 jak na przykład cymetydyna zwiększają stężenie terbinafiny we krwi. Z kolei leki aktywujące ten cytochrom, jak na przykład ryfampicyną, mogą zmniejszać stężenie terbinafiny we krwi, równocześnie zmniejszając jej skuteczność. Stosowanie leku Zelefion łącznie z warfaryną może spowodować zaburzenia krzepnięcia krwi. Substancja aktywna leku może ponadto zahamować metabolizm trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, beta- brokerów, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, meksyletyny, propafenonu (stosowanych jako leki antyarytmiczne), dlatego konieczne jest kontrolowanie stanu pacjenta, oraz oznaczanie stężeń tych leków w jego krwi. Terbinafina tylko w niewielkim stopniu wpływa na metabolizm doustnych środków antykoncepcyjnych.
Zelefion przyjmuje się 1 raz na dobę, niezależnie od posiłku, w dawce 250 mg. Długość leczenia zależy od rodzaju grzybicy, najdłużej trwa przy grzybicy paznokci – 6-12 tygodni.
Zelefion występuje w wykazie leków refundowanych, możliwa odpłatność 100% lub 50%. Zobacz refundację niżej..
Jedna tabletka zawiera 250 mg terbinafiny. Dostępne są opakowania zawierające 14 tabletek lub 28 tabletek.
Nie stosować w czasie ciąży i karmienia piersią, gdyż przenika do mleka matki.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.