Preparat zawiera amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina jest antybiotykiem z grupy penicylin, używanym do leczenia różnych infekcji spowodowanych zarówno bakteriami gram-dodatnimi, jak i gram-ujemnymi; jako lek znajdujący się na liście najważniejszych substancji potrzebnych do świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej według WHO, amoksycylina hamuje syntezę ścian komórkowych bakterii, przez co prowadzi do ich uszkodzenia. Ponieważ amoksycylina jest podatna na degradacje wskutek aktywności bakteryjnego enzymu (zwanego β-laktamazą), zazwyczaj łączona jest z jego inhibitorem, kwasem klawulanowym, który zwiększa efektywność jej stosowania.

Zakażenia górnych dróg oddechowych (tak samo, jak klarytromycyna), zakażenie dolnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli i płuc, zakażenie układu moczowego, skóry i tkanek miękkich, ropień okołozębowy, ropień piersi, zachłystowe zapalenie płuc, zapalenie otrzewnej, zapalenie dróg żółciowych. Amoksycylina wykazuje działanie bakteriobójcze w stosunku do bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych, jak E. coli, H. influenzae, M. catarrhalis, S. penumoniae, S. aureus i Klebsiella spp.
Amoksycyliny nie wolno – chyba, że lekarz zaleci inaczej – stosować u ludzi z zaburzeniami pracy nerek i wątroby, trudnościami w oddawaniu moczu.
Amoksycylina wykazuje interakcje z metotreksatem (chemioterapeutyk używany m.in. w raku piersi), innymi antybiotykami z grupy penicylin i tetracyklin, anizyndionem, dezogestrelem, etinyloestradiolem, lewonorgestrelem, warfaryną (lek rozrzedzający krew), mykofenolatem mofetilu, dikumarolem oraz noretyndronem.
Indywidualne, zależne od stanu pacjenta i choroby, na którą cierpi.
Brak danych.
1 tabletka zawiera 875 mg amoksycyliny, 125 mg kwasu klawulanowego i substancje pomocnicze.
Penicyliny posiadają dużą zdolność do wywoływania reakcji alergicznych lub anafilaktycznych, dlatego podczas ich stosowania wymagana jest szczególna ostrożność. Nawet, jeżeli w przeszłości po ich stosowaniu nie występowały tego typu dolegliwości, nie znaczy, że w przyszłości nie mogą wywołać one reakcji anafilaktycznych.
Działania niepożądane
Ból brzucha, pleców i nóg, czarne stolce, krwiomocz, ciarki, kaszel, nudności, wymioty, biegunka, gorączka, zawroty głowy, spłycenie oddechu, bardziej dolegliwe miesiączki, zwiększone pragnienie, swędzenie skóry, utrata apetytu, bladość powłok skórnych, suchość gardła, uczucie uścisku w klatce piersiowej, wymiotowanie krwią, pobudzenie, sczernienie języka, konfuzja, konwulsje, bezsenność, zaburzenia snu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.