Substancją czynną, wchodzącą w skład leku ACC Optima jest acetylocysteina, będąca pochodną aminokwasu – L-cysteiny, która posiada zdolność rozszczepiania mostków disiarczowych w glikoproteinach śluzu oskrzelowego, przez co upłynnia wydzielinę drzewa oskrzelowego i ułatwia jej usunięcie z dróg oddechowych. Dzięki tym właściwościom preparat znajduje swoje zastosowanie w leczeniu chorób układu oddechowego przebiegających ze współistniejącym suchym kaszlem. Drugim zastosowaniem acetylocysteiny jest leczenie zatrucia paracetamolem, jako że lek ten zwiększa stężenie glutationu, który wiąże się z toksycznym metabolitem paracetamolu – N-acetylo-para-benzochinonoiminą (NAPQI). Badania wskazują, że jeśli odpowiednia ilość acetylocysteiny zostanie zażyta w ciągu 10 godzin od konsumpcji toksycznej dawki paracetamolu, uszkodzenie wątroby może sięgnąć nie więcej, niż 3%.

To lek rozrzedzający wydzielinę zalegającą w obrębie dróg oddechowych i ułatwiający jej usuwanie. ACC Optima zalecany jest u pacjentów z mokrym kaszlem w przebiegu ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Nadwrażliwość na acetylocysteinę oraz substancje pomocnicze. Czynny stan choroby wrzodowej. Trudności z odkrztuszaniem wydzieliny. Ciąża oraz laktacja. Stosować ostrożnie w przypadku astmy oskrzelowej oraz u osób starszych z ostrą niewydolnością oddechową. Nie podawać dzieciom poniżej 6 roku życia.
Nie należy stosować z lekami przeciwkaszlowymi – dochodzi wówczas do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych. Na skutek zastosowania acetylocysteina w połączeniu z nitrogliceryną lub innymi azotanami może dojść do niekontrolowanego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Jeśli równocześnie stosowane są jakiekolwiek doustne antybiotyki, należy przyjmować leki w odstępie co najmniej 2 godzin w związku z ryzykiem inaktywacji antybiotyku przez acetylocysteinę.
Dorośli i młodzież po 14 roku życia: 600 mg 1 raz na dobę. Podczas stosowania preparatu warto jest zadbać o zwiększoną podaż płynów. Nie stosować przed snem.
Około 18 złotych.
1 tabletka musująca zawiera 600 mg acetylocysteiny oraz substancje pomocnicze.
Bez konsultacji z lekarzem stosować maksymalnie 5 dni.
Działania niepożądane
Występowanie działań niepożądanych nie należy do częstych. Podczas stosowania preparatu mogą pojawić się: nudności, wymioty, zaczerwienienie skóry, problemy z oddychaniem, hipotensja, tachykardia, reakcje anafilaktyczne, zapalenie żołądka, uczucie ciasnoty w przełyku, kaszel, skurcz oskrzeli, cyjanoza, nadmierne pocenie, gorączka, ból w klatce piersiowej, drgawki, zawroty głowy, trombocytopenia i zamazany widok.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.