Oksykodon jest półsyntetycznym opioidem syntetyzowanym z tebainy – alkaloidu maku perskiego (Papaver bracteatum). Wskazaniem do jego używania są średnio-silne lub bardzo silne bóle nowotworowe; aczkolwiek stosowany jest najczęściej w onkologii, bywa łączony z lekami z grupy NLPZ lub paracetamolem i podawany pacjentom po przebytych operacjach lub urazach. Szczególną popularnością wśród lekarzy cieszy się jego połączenie z naloksonem, które uniemożliwia używanie oksykodonu w celach odurzających. Według badań, oksykodon jest tak samo efektywny w leczeniu bólów rakowych jak morfina i hydromorfon, ale wywołuje mniej działań niepożądanych. Jego działanie wynika głównie z wpływu na receptory k-opioidowe – przeciwnie morfinie, która moduluje pracę receptorów μ-opioidowych.

Przewlekłe bóle o średnim lub dużym nasileniu; tymczasowe leczenie bólu pourazowego lub pooperacyjnego.
Leków opioidowych z grupy izocholin (morfina, kodeina, oripawina, oksykodon, hydromorfon) nie można stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na te specyfiki. Przeciwwskazane jest stosowanie tych substancji u osób ze stwierdzonym uzależnieniem od jakichkolwiek narkotyków, szczególnie opioidów, u osób podstarzałych, z poważnymi zaburzeniami pracy wątroby i nerek oraz ludziom, którzy przyjmują inne depresanty układu oddechowego (benzodiazepiny, barbiturany, leki antyhistaminowe, niektóre przeciwparkinsonowskie, jak prydynol).
Oksykodon wykazuje interakcje z innymi opioidami (morfina, kodeina, oksymorfon, hydromorfon, tramadol, fentanyl, petydyna), lekami nasennymi lub anksjolitycznymi (benzodiazepiny, pochodne kwasu barbiturowego, hydroksyzyna), lekami przeciwdepresyjnymi z grupy inhibitorów monoaminoksydazy (tranylcypromina, moklobemid, izokarboksazyd), alkaloidami pokrzyku wilczej jagody (atropina, skopolamina, hioscyjamina), prydynolem, oksybutyniną (Ditropan), lekami antyhistaminowymi (prometazyna, difenhydramina), lekami z grupy SSRI, inhibitorami pompy protonowej (lanzoprazol, omeprazol), cyprofloksacyną, diltiazemem.
Stosować ściśle według zaleceń lekarza. Dawkowanie w przypadku przewlekłych bólów ustalane jest indywidualnie, w zależności od pacjenta.
3,20 zł (100 tabletek po 10 mg) lub 81,49 zł (bez refundacji)
1 tabletka zawiera 10 mg chlorowodorku oksykodonu + substancje pomocnicze. 100 tabletek w opakowaniu.
Działania niepożądane
Podczas stosowania oksykodonu, mogą wystąpić następujące działania niepożądane: senność, spowolnienie funkcji psychomotorycznych, zaburzenia koordynacji i pamięci, nudności, wymioty, bezdech senny, euforia, halucynacje, zatwardzenie, powolny, płytki oddech, zawroty głowy, wrażenie lekkości w głowie, ból głowy, suchość ust, pieczenie skóry.
Published by
marcin

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.