Lek należy do chemioterapeutyków z grupy fluorochinolonów. Wykazuje działanie bakteriobójcze zwłaszcza w kierunku bakterii Gram-ujemnych (Neisseria spp., Haemophilus influenzae, Vibrio cholerae, Moraxella, Enterobacteriacae), z Gram-dodatnich najsilniej działa na gronkowce, słabo działa na bakterie beztlenowe.

Czytaj również: Cifran.

Preparat przeznaczony jest do stosowania w zakażeniach układu odde­chowego, moczowo-płciowego, skóry i tkanek miękkich, kości, stawów, przewodu pokarmowego.
Nadwrażliwość na lek, okres ciąży i karmienia, nie wolno stosować u dzieci z względu na zaburzenia procesu wzrastania. Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością wątroby i padaczką.
Cyprofloksacyna nasila działanie leków przeciwzakrzepowych – pochodnych warfaryny, wzmacnia także działanie i toksyczność teo­filiny. Z antybiotykami p-laktamowymi, amino-glikozydowymi wykazuje synergię. Czytaj również: Ciphin.
Zakażenia skóry i tkanek miękkich: 2 razy na dobę 500-750 mg przez 7-14 dni; zakażenia kości, stawów: dawka jak wyżej przez 4-6 (8) tygodni; zakażenia przewodu pokarmowego: 2 razy na dobę po 500 mg przez 5-7 dni; zakażenia nerek i dróg moczowych: lekkie i średniociężkie: 2 razy na dobę po 250 mg; ciężkie 2 razy na dobę po 500 mg przez 7-14 dni; ostre niepowiklane zapalenie pęcherza moczowego: jednorazowo 250 mg.
Ciphin 500, tabletki powlekane, 500 mg, 10 szt – lek refundowany sprawdź cenę poniżej.
cyprofloksacyna
Uwaga! Podczas leczenia nie powinno się obsługiwać urządzeń mechanicznych, unikać nasłonecznienia. Tabletki należy poły- kać w całości. Podczas długotrwałej terapii należy kontrolować obraz szpiku, czynność nerek i wątroby. Czytaj również: Ciphin.
Działania niepożądane
Zaburzenia ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego – bóle głowy, zaburzenia widzenia i słuchu, drgawki, bezsenność i pobudzenie, ból mięśni, nadwrażliwość na światło, zespół Stevensa-Johnsona, czasami podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych, krystaluria, zaburzenia hematologiczne.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.