Categories: Antybiotyki

Erythromycinum TZF

Antybiotyk makrolidowy o działaniu bakteriostatycznym. Działa m.in. na: Streptococcus spp., Staphylococcus spp., Corynebacterium diphtheriae, Moraxella catarrhalis, Mycoplasma pneumoniae, Neisseria spp., Chlamydia spp. 

Często stosowany zamiast penicylin, jeżeli występuje na nie nadwrażliwość lub oporność. Duże znaczenie ma działanie przeciwbakteryjne erytromycyny na drobnoustroje atypowe i wywoływane przez nie zapalenia płuc oraz nierzeżączkowe zapalenia cewki moczowej.

Stosowany jest w leczeniu zapalenia płuc, w krztuścu, zakażeniach przewodu pokarmowego, zakażeniach skóry i tkanek miękkich. Makrolidy stosuje się w przypadku nadwrażliwości na penicylinę.
Nie należy przyjmować leku w przypadku nadwrażliwości. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie chorobę wątroby. Leku nie należy łączyć z teofiliną, digoksyną, astemizolem, feksofenadyną, cetirizyną, metyloprednizolonem, dizopiramidem, bromokryptyną, lekami przeciwzakrzepowymi, alkaloidami sporyszu, fenytoiną i karbamazepiną oraz niektórymi chemioterapeutykami: linkomycy­ną, klindamycyną, metronidazolem, chloramfenikolem i penicylinami.
Lek może mieć wpływ na metabolizm, a przez to na działanie licznych innych leków (może przez to nasilać ich działania niepożądane). Problem ten należy przedyskutować z lekarzem. Lek nasila toksyczność karbamazepiny i teofiliny, nasila działanie digoksyny i doustnych leków przeciwkrzepliwych.
Według wskazań lekarza; lek może być przyjmowany z pokarmem w celu zmniejszenia objawów ze strony przewodu pokarmowego.
brak danych
Uwaga! W niewydolności wątroby należy zredukować dawkę leku. Tabletek nie należy rozgryzać. W przypadku płynu unikać kontaktu preparatu z oczami. Aby osiągnąć skuteczność leczenia, tak jak w przypadku wszystkich antybiotyków, konieczne jest stosowanie leku przez pełny okres zalecony przez lekarza.
Działania niepożądane
Często występują nudności, bóle brzucha, biegunki (erytromycyna pobudza perystaltykę jelit), a rzadziej wysypki skórne, wymioty, ból jamy ustnej i języka, świąd. Poważnymi działaniami niepożądanymi, które wymagają kontaktu z lekarzem, są zaburzenia słuchu, zaburzenia rytmu serca i trudność w oddychaniu. Zalecany jest też pilny kontakt z lekarzem, jeśli wystąpi silny ból brzucha, osłabienie, żółte zabarwienie skóry i oczu. Objawy są przemijające, ale wymagają odstawienia leku.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.