Ambroksol zwiększa ilość wydzielanego śluzu w drogach oddechowych i zmniejsza jego lepkość. Upłynnia zbyt gęstą wydzielinę w oskrzelach i pobudza ruch rzęsek, co ułatwia usuwanie nadmiaru wydzieliny. Ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Pobudza komórki nabłonka pęcherzyków płucnych do wytwarzania surfaktantu, substancji powierzchniowo czynnej, niezbędnej do prawidłowego podjęcia czynności oddechowej noworodka (zob. Colfosceril). W dużym stopniu przenika przez barierę łożyska. Dobrze się wchłania po podaniu doustnym. Dostępność biologiczna wynosi 70-80%. Maksymalne stężenie we krwi osiąga w 2 h po podaniu. Jest metabolizowany w wątrobie, wydalany przez nerki w większości w postaci metabolitów, a tylko 5-6% w postaci nie zmienionej. Okres półtrwania wynosi średnio w fazie alfa 1,3 h, w fazie beta 8,8 h. Czytaj też Deflegmin.

Ambroksol jest stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania gęstej wydzieliny, m.in. w okresie zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, w astmatycznym zapaleniu oskrzeli, astmie oskrzelowej, rozstrzeniach oskrzeli, zapaleniu krtani, zatok przynosowych, w mukowiscydozie, w okresie przed- i pooperacyjnym (szczególnie u osób w podeszłym wieku). Pozajelitowo. Jest stosowany w zapobieganiu powikłaniom płucnym w intensywnej opiece medycznej. Dożylnie w leczeniu uzupełniającym zespołu zaburzeń oddychania noworodków (RDS). We wlewach dożylnych  jest podawany w celu przyspieszenia dojrzewania płuc płodu w okresie prenatalnym i zmniejszenia ryzyka wystąpienia zespołu zaburzeń oddychania noworodka (RDS) w przypadku zagrażającego porodu przedwczesnego lub jeśli są wskazania do wcześniejszego rozwiązania ciąży między 28. a 34. tyg. ciąży oraz powyżej 34. tyg. ciąży, jeżeli badania wód płodowych wskazują na niedojrzałość płuc płodu.
Nadwrażliwość na ambroksol. Choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, owrzodzenie jelit.Ciąża, Karmienie piersią. Ambroksol przenika przez barierę łożyska i jest wydzielany z mlekiem matki. Brak danych dotyczących stosowania ambroksolu w I trymestrze ciąży i okresie karmienia – może być stosowany wyłącznie wówczas, gdy przewidywane korzyści przewyższą ryzyko potencjalnych objawów ubocznych u płodu i noworodka.
Można stosować równocześnie z innymi lekami standardowo podawanymi pacjentom ze schorzeniami oskrzeli (glikozydy nasercowe, kortykosteroidy, leki bronchospazmolityczne, moczopędne, antybiotyki). Ambroksol podawany z niektórymi antybiotykami (amoksycyliną, cefuroksymem, erytromycyną, doksycykliną) prowadzi do wzrostu ich stężenia w tkance płucnej. Ambroksolu nie należy podawać łącznie z lekami przeciwkaszlowymi.
Podawać podczas posiłków; syrop: 2-3 razy na dobę po 10 ml; tabletki: 2-3 razy na dobę po 1 tabletce.
Cena od 5 do 10 zł.
20 lub 50 tabletek musujących, 1 tabletka zawiera 30 mg lub 60 mg ambroksolu; 100 ml syropu, 5 ml (łyżeczka do herbaty) zawiera 15 mg ambroksolu.
Podczas podawania doustnego: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka), reakcje alergiczne (obrzęk twarzy, zmiany skórne, gorączka, dreszcze). Podczas podawania pozajelitowego: oszołomienie, nudności, wymioty, dolegliwości ze strony układu krążenia (występują częściej, jeśli wlew jest podawany szybko – do 4 h); sporadycznie obserwowano obrzęk twarzy, duszność, wzrost temp. ciała z dreszczami, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Inhalacje: jeśli roztwór do inhalacji zawiera chlorek benzalkonium, to u niektórych pacjentów może wystąpić zwężenie oskrzeli.
Dotychczas nie opisano objawów zatrucia ambroksolem, w razie wystąpienia – leczenie objawowe. W razie przedawkowania lub zbyt szybkiego wstrzyknięcia dożylnego mogą wystąpić: spadek ciśnienia tętniczego, zwiększone wydzielanie śliny, uczucie dławienia.
Uwaga. W jakichkolwiek skurczach, niezależnie od ich pochodzenia, u kobiet w ciąży – nie należy podawać pozajelitowo.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.