Średnio silne przeciwlękowe. Nie działa nasennie, przeciwdrgawkowo i nie zmniejsza napięcia mięśni szkieletowych i nie powoduje uzależnienia psychofizycznego, nie upośledza pamięci i nie wpływa depresyjnie na ośrodek oddechowy. Środek ma zastosowanie w leczeniu stanów lękowych, niepokoju i wzmożonego napięcia psychicznego.

Lęk przewlekły (w tym towarzyszący nerwicom); lęk ostry (napadowy). Stany niepokoju i napięcia z towarzyszącymi objawami ze strony narządów wewnętrznych.
Padaczka; miastenia; jaskra z wąskim kątem przesączania; ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Nużliwość mięśni, ciąża, laktacja, nadwrażliwość na lek.
Buspiron podawany łącznie z furazolidonem (furazolidone) podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, łącznie z preparatami naparstnicy (digoxin, metildigoxin) – zwiększa ich stężenie we krwi. Nie stosować jednocześnie z inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO).
początkowo 3 razy na dobę po 5 mg; w razie potrzeby możliwe stopniowe zwiększanie dawki do 3 razy na dobę po 10 mg. Maksymalna dawka dobowa: 45 mg (3 razy na dobę po 15 mg), u osób w podeszłym wieku: 30 mg.
tabletki po: 5 mg cena od 5 do 10 zł, Rf; 10 mg, cena od 10 do 20 zł, Rf.
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg buspironu.
Lek nie działa nasennie! Nie upośledza pamięci ani funkcji poznawczych, nie powoduje uzależnienia; pełnię działania przeciwlękowego rozwija w ciągu kilkunastu dni (średnio 7-14 dni) regularnego przyjmowania. Wszystkie te cechy różnią 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg buspironu. od powszechnie używanych (i drastycznie nadużywanych) leków z grupy benzodiazepin (diazepam, chlordiazepoxide, estazolam, flurazepam, nitrazepam, oxazepam, temazepam i inne), obdarzonych także dużym potencjałem wywoływania lekozależności. Lek należy odstawiać stopniowo. Podczas kuracji nie należy obsługiwać pojazdów mechanicznych, ani pić alkoholu.
Działania niepożądane
Zaburzenia ze strony układu krążenia, bóle i zawroty głowy, nudności, pobudzenie, zaburzenia snu, zaczerwienienie skóry, skurcze mięśniowe, szum w uszach.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.