Metafen to dwuskładnikowy lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, zawierający paracetamol i ibuprofen. Ibuprofen obwodowo hamuje cyklooksygenazy: COX-1, a zwłaszcza COX-2. Tym samym, zmniejsza produkcję prostaglandyn, które działają prozapalnie i biorą udział w powstawaniu i przekaźnictwie bólu. Dodatkowo odwracalnie hamuje agregację płytek krwi.  Mechanizm działania paracetamolu nie został jeszcze dokładnie poznany. Przyjmuje się, że blokuje on ośrodkowo enzym cyklooksygenazę kwasu arachidonowego (być może COX-3), czego konsekwencją jest zahamowanie syntezy prostaglandyn. Prowadzi to do zmniejszenia wrażliwości receptorów bólowych na działanie serotoniny i kinin oraz podwyższenia progu bólowego.
Obie substancje działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale tylko ibuprofen działa przeciwzapalnie.

Preparat Metafen wskazany jest do stosowania w bólach różnego pochodzenia (bóle miesiączkowe, bóle mięśni, bóle pourazowe, bóle kostno-stawowe,  po zabiegach stomatologicznych, nerwobóle) i gorączce.
Przeciwwskazaniami do stosowania leku Metafen są: nadwrażliwość na paracetamol, ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników leku; nadwrażliwość na leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), w tym kwas acetylosalicylowy (np.Aspirin, Polopiryna); występowanie w przeszłości astmy aspirynowej, obrzęku naczynioruchowego, skurczu oskrzeli, nieżytu nosa lub pokrzywki, związanych z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ; jednoczesne przyjmowanie innych leków z grupy NLPZ, w tym inhibitorów COX-2; ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka niewydolność nerek lub wątroby; choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy (czynna lub w wywiadzie); występowanie perforacji lub krwawień, również tych występujących po zastosowaniu leków z grupy NLPZ; ciężka choroba układu sercowo-naczyniowego, ciężka niewydolność serca, przyspieszona akcja serca, dławica piersiowa; zatrzymanie moczu; występowanie u pacjenta wrodzonego niedoboru dehydrogenazy glukozo-6 fosforanowej;  jednoczesne przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryna, acenokumarol) lub skaza krwotoczna ; choroba alkoholowa.
Lek Metafen jest również przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Stosowanie leku Metafen z innymi lekami może prowadzić do interakcji. Jednoczesne stosowanie aspiryny i jej pochodnych, a także innych NLPZ może powodować nasilenie działań niepożądanych. Stosowanie łącznie z kortykosteroidami moze nasilać występowanie działań niepożądanych w obrębie przewodu pokarmowego (np. krwawień, perforacji). Metafen zwiększa stężenie metotreksatu, digoksyny i litu we krwi. Ibuprofen nasila działanie leków przeciwzakrzepowych i zwiększa ryzyko krwiawień. Stosowanie leku Metafen z ryfampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi i barbituranami zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Jednoczesne stosowanie z IMAO  (np. Moklar, Deprenil) może powodować stany pobudzenia i wysoką gorączkę. Modafen  może osłabiać działanie leków hipotensyjnych i moczopędnych. Stosowanie z zydowudyną może nasilać działanie toksyczne na szpik kostny, a z chloramfenikolem zwiększać jego okres półtrwania. Leki wzmagające perystaltykę przewodu pokarmowego (np. metoklopramid) przyśpieszają wchłanianie paracetamolu, a leki hamujące perystaltykę (np. propantelina) opóźniają jego wchłanianie. Spożywanie alkoholu podczas terapii Metafenem może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i niewydolności.
Lek Metafen najlepiej przyjmować po posiłku.
Dorośli: Stosuje się jednorazowo doustnie 1 lub 2 tabletki w przypadku wystąpienia objawów. Dawkę można powtarzać do 3 razy na dobę. Nie stosować więcej niż 6 tabletek na dobę.
Dzieci powyżej 12 r.ż.: Stosuje się jednorazowo doustnie 1 tabletkę. Dawkę można powtarzać do 3 razy na dobę. Nie stosować więcej niż 3 tabletki na dobę.
ok. 5-7 zł (10szt)
ibuprofen 200mg, paracetamol 325mg
Metafen zawiera paracetamol, który jest składnikiem wielu leków złożonych. Aby uniknąć przedawkowania należy sprawdzić, czy  inne przyjmowane leki(np. Gripex, Fervex, Coldrex, Febrisan) nie zawierają tej substancji.
Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób regularnie pijących alkohol, a także głodzonych.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.