Lek o działaniu przeciwarytmicznym(leczące zaburzenia miarowej pracy serca), rozszerza naczynia wieńcowe zmniejszając zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, nie wpły­wając na kurczliwość serca. Preparat stosuje się w leczeniu i zapobieganiu zaburzeń rytmu serca.

Ma jednak liczne i często występujące działania niepożądane. Zalecany jest przy braku skuteczności innych leków antyarytmicznych.

Leczenie i zapobieganie w przypadkach migotania przedsionków (amiodaron jest lekiem pierwszego wyboru u chorych z migotaniem przedsionków i jednoczesną niewydolnością serca); inne zaburzenia rytmu serca, zwłaszcza oporne na inne leki.
Ciąża, zaburzenia czynności tarczycy, niektóre choroby serca. Także uczulenie na jod. Schorzenia tarczycy (o ile nie jest prowadzone odpowiednie leczenie); niewydolność krążenia; choroba węzła zatokowego serca i blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia; znaczne zwolnienie czynności serca (bradykardia); niskie ciśnienie tętnicze; astma oskrzelowa i ciężkie choroby płuc przebiegające z niewydolnością oddechową; uszkodzenie wątroby, nerek. Specjalistycznego nadzoru wymagają chorzy z niewydolnością serca.
Amiodaron nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (wskazane zmniejszenie dawki w zależności od oznaczeń wskaźników krzepnięcia – m.in. wskaźnika protrombinowego). Ze względu na możliwość wystąpienia poważnych działań niepożądanych – nie stosować jednocześnie innych leków przeciw arytmicznych propafenonu, chinidyny (quinidine), lidokainy, diltiazemu, dizopiramidu, sotalolu, digoksyny (digoxin), niektórych leków przeciwhistaminowych (terfenadyna, astemizol), leków przeciwmalarycznych (np. meflochina, chlorochina, chinina), leków neuroleptycznych (przeciwpsychotycznych – m.in. chlorpromazyny, tiorydazyny, haloperydolu), soli litu (lithium carbonicum), klonazepamu (clonazepam), leków przeciwdepresyjnych (doxepine, amitryptylina). Cholestyramina (colestyramine) może osłabiać działanie amiodaronu. Jednoczesne stosowanie preparatów zawierających ziele dziurawca (hypericum) może osłabiać działanie amiodaronu, natomiast sok grejpfrutowy może nasilać zarówno działanie amiodaronu jak i działania niepożądane (zakaz picia soku grejpfrutowego podczas kuracji). Kojarzenie amiodaronu z innymi lekami wymaga nadzoru specjalistycznego. Interakcje związane ze stosowaniem amiodaronu mogą wystąpić nawet w ciągu kilku miesięcy po zakończeniu leczenia!
Przyjmować na czczo lub po posiłkach. Dawkowanie – powinno być ustalone przez lekarza. Zazwyczaj przez pierwszy tydzień stosuje się dawkę nasycającą: 3 x na dobę po 200 mg; następnie stosuje się dawkę podtrzymującą wynoszącą zazwyczaj 200 (100) mg na dobę. Stosowany jest także schemat przerywany przyjmowania leku (2 kolejne dni przerwy w każdym tygodniu stosowania leku).
Cena: do 5 zł.
60 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 200 mg amiodaronu.
Podczas podawania doustnego występuje zjawisko kumulacji (stopniowego gromadzenia się leku w ustroju), w związku z tym zarówno działanie lecznicze jak i działania niepożądane oraz interakcje występują z opóźnieniem, które zazwyczaj wynosi 7-21 dni od początku leczenia; z tej samej przyczyny działanie maksymalne leku pojawia się zazwyczaj od 1 do 5 miesięcy od początku kuracji. Po odstawieniu leczenia lek jest wydalany bardzo wolno z ustroju – działanie lecznicze amiodaronu utrzymuje się od 10 do 180 (!) dni po podaniu ostatniej dawki leku. Podczas leczenia amiodaronem występuje nadwrażliwość na światło słoneczne i promieniowanie ultrafioletowe – należy unikać nasłoneczniania podczas leczenia i w ciągu kilku miesięcy po stosowaniu leku. Przed rozpoczęciem, podczas leczenia i do 6 miesięcy po jego zakończeniu konieczna stała kontrola okulistyczna (badanie w trybie pilnym w przypadku pojawienia się zaburzeń widzenia), neurologiczna oraz czynności tarczycy i wątroby. Chorzy, u których wystąpiła duszność oraz takie objawy, jak uczucie zmęczenia, postępująca utrata masy ciała i gorączka powinni zgłosić się do lekarza (możliwość wystąpienia powikłania w postaci alergicznego, śródmiąższowego zapalenia płuc; należy wtedy wykonać zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej). Przed zabiegiem operacyjnym w znieczuleniu ogólnym należy poinformować anestezjologa o stosowaniu amiodaronu!
Zaburzenia czynności tarczycy, wątroby, zaburzenia gastryczne, zaburzenia snu, widzenia, reakcje uczuleniowe na światło słoneczne, spadki ciśnienia tętniczego.

View Comments

  • Zażywam ten lek od października 2021 roku. Jest skuteczny, ale u mnie wystąpiły gdzieś wiosna zaburzenia smaku, brak apetytu, i związana z tym utrata 10 % wagi ciała.
    Od trzech miesięcy pogorszył mi się wzrok.
    W końcu poszedłem do kardiologa który obniżył dawkę na co czwarty dzień.
    Było to dwa tygodnie temu, a ja już zauważyłem poprawę apetytu.

  • Od roku zażywam te lek 200mg co drugi dzień. Mam niewydolność serca i czasami napadowe migotani przedsionków. Niestety migotani zniknęło, ale skutki uboczne, takie jak u mnie brak apetytu, związany z tym duży spadek wagi, suchość w ustach, pogorszenie wzroku /poważne /. Spróbuje zamienić lek na inny, w porozumieniu z kardiologiem.

  • Może i skuteczny ale rozwala tarczycę,tarczyca rozwala znowu serce i po zarzywaniu masz nadczynność i migotanie którego nie można umiarowic dopuki nie wyleczysz tarczycy a to może potrwać miesiące , więc możesz nie doczekać

  • Lek skuteczny na migotanie przedsionkow ale po kilku miesiacach stosowania moze obnizac cisninie tetnicze i powodowac powazne dolegliwosci watrobowo -zoladkowe.Konieczna jest korekta dawkowania przez kardiologow o czym przekonuje sie chory dopiero sam po wystapieniu w/w dzialan ubocznych.

  • Niestety bardzo dużo środków ubocznych.
    U męża występuje opuchlizna stóp
    Zaburzenia snu,suchość w ustach
    Kto napisze coś więcej?

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.