Selincro to lek do stosowania przez osoby uzależnione od alkoholu. Substancją czynną jest nalmefen.

Nalmefen jest antagonistą endogennych receptorów opioidowych, czyli peptydów i receptorów opioidowych. Należą do nich m.in. endorfiny, które wykazują znacznie wyższy poziom po spożyciu alkoholu przez osoby uzależnione. Zarówno jednorazowe spożycie, jak i długotrwałe przyjmowanie alkoholu zwiększa wydzielanie endorfin w przysadce mózgowej oraz podwzgórzu. Spożywanie alkoholu powoduje również zwiększone wydzielanie dopaminy-odpowiedzialnej za samopoczucie, wzrost energii i chęci do działania. Zmiany aktywności dopaminy mogą prowadzić do uzależnień, schorzeń neurologicznych i zaburzeń psychicznych. Lek Selincro oddziaływając na receptory opioidowe w mózgu, wpływa na ograniczenie potrzeby picia alkoholu, a więc zmniejsza jego spożycie. Stosowanie leku powinno być uzupełnione wsparciem psychologicznym pacjenta.

Redukcja spożycia alkoholu u dorosłych pacjentów uzależnionych od alkoholu, u których występuje wysoki poziom ryzyka picia (DRL), bez fizycznych objawów z odstawienia, niewymagających natychmiastowej detoksykacji.
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Jednoczesne stosowanie leków z grupy agonistów receptorów opioidowych: opioidowe leki przeciwbólowe, opioidy stosowane w leczeniu substytucyjnym antagonistami receptorów opioidowych (np. metadon) lub częściowi antagoniści (np. buprenorfina); uzależnienie od opioidów aktualnie lub w niedawnej przeszłości; ostre objawy z odstawienia opioidów. Pacjenci, u których podejrzewa się stosowanie opioidów w ostatnim czasie. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Ostry zespół z odstawienia alkoholu w ostatnim czasie (przebiegający z omamami, napadami drgawek i delirium tremens).
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane są bez recepty. Przyjmując lek Selincro należy zachować ostrożność przyjmując takie leki jak: diklofenak (lek przeciwzapalny stosowany w leczeniu, na przykład, bólów mięśni), flukonazol (antybiotyk stosowany w leczeniu niektórych rodzajów grzybic), omeprazol (lek stosowany w celu zmniejszenia ilości kwasu wydzielanego w żołądku) lub ryfampicyna (antybiotyk stosowany w leczeniu chorób powodowanych przez niektóre rodzaje bakterii). Jeśli pacjent przyjmuje leki zawierające opioidy, działanie tych leków będzie osłabione lub w ogóle nie będą działać. Do leków tych należą niektóre rodzaje leków na kaszel i przeziębienie, niektóre leki na biegunkę lub silne leki przeciwbólowe.

Lek nie zapobiega zatruciu alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie powinno się przyjmować leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Przede wszystkim nie powinno się spożywać alkoholu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Max. 1 tabletka/dobę w dniach, w których, w ocenie pacjenta istnieje ryzyko wypicia alkoholu. Należy zażyć tabletkę na 1 do 2 godzin przed rozpoczęciem picia alkoholu. Połykać tabletkę w całości, nie rozkruszać jej i nie dzielić. Lek można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu.
Opakowanie 18 mg 7 tabl. powlekanych około 140,00 zł; opakowanie 18 mg 14 tabl. powlekanych około 300,00 zł.
1 tabletka zawiera 18,06 miligramów nalmefenu (w postaci nalmefenu chlorowodorku dwuwodnego) plus składniki uzupełniające. Lek zawiera laktozę.
Działania niepożądane
Bardzo często i często występujące: nudności, zawroty głowy, bezsenność, bóle głowy, utrata apetytu, trudności z zasypianiem, dezorientacja, uczucie niepokoju, zmniejszony popęd płciowy, senność, drżenie ciała, osłabienie czujności, dziwne odczucia na skórze takie jak mrowienie i kłucie, osłabione odczuwanie dotyku, bardzo szybkie bicie serca, uczucie szybkich, mocnych lub nieregularnych uderzeń serca, wymioty, suchość jamy ustnej, nadmierne pocenie się, kurcze mięśni, uczucie wyczerpania, osłabienie, uczucie dyskomfortu lub zaniepokojenia, dziwne odczucia, utrata masy ciała.

Częstość nieznana: widzenie, słyszenie lub odczuwanie rzeczy, których nie ma; uczucie oddzielenia od własnego ciała.

Published by
Barbara

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.