Preparat Yasmin jest doustnym środkiem antykoncepcyjnym, który hamuje owulację (brak piku LH w środku cyklu i zwiększenie stężenia progesteronu w fazie lutealnej) oraz zagęszcza śluz znajdujący się w szyjce macicy. Stosowanie preparatu prowadzi do zmniejszenia stężenia estradiolu, które jest porównywalne do występującego we wczesnej fazie folikularnej. Dzięki zawartości etynyloestradiolu – pochodnej 17β-estradiolu, którą w 1938 roku zsyntetyzowali dwaj niemieccy chemicy, Hans Herloff Inhoffen oraz Walter Hohlweg – lek uniemożliwia plemnikom zapłodnienie komórki jajowej. Ze względu na obecność grupy etynylowej, etynyloestradiol znacznie słabiej niż inne hormony sterydowe podlega degradacji, wskutek czego wykazuje silniejsze i dłuższe działanie, zaś drugi składnik preparatu – drospirenon – to steroidowa progestyna z grupy spirolaktonów, teoretycznie oszczędzająca potas, praktycznie – nie wpływająca na jego stężenie w krwi krążącej. Drospirenon silnie wiąże się z receptorami progesteronowymi oraz mineralokortykoidowymi i pod tym właśnie względem jest 10x silniejszy od spokrewnionego spironolaktonu.

Antykoncepcja, terapia zastępcza hormonami, trądzik oraz przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne.
Przeciwwskazaniami do stosowania etynyloestradiolu i drospiernonu są: depresja, palenie tytoniu, migrenowe bóle głowy, zaburzenia kardiowaskularne, wysokie ciśnienie krwi, zawał serca, zakrzepy w żyłach/tętnicach, zaburzenia funkcji nerek oraz wątroby, historia raka piersi w wywiadzie, guzy estrogenozależne, niedoczynność tarczycy, zbyt mała ilość parathormonu we krwi i wysoka – triglicerydów oraz niedobór tromocytów.
Inhibitory izoenzymów cytochromu P450 (np. preparaty z grejpfruta), fenytoina, pochodne kwasu barbiturowego, karbamazepina (stabilizator nastroju), bosentan, felbamat, gryzeofulwina, topiramat (lek przeciwdrgawkowy), preparaty z dziurawca zwyczajnego, inne doustne leki antykoncepcyjne, ketokonazol, itrakonazol, worikonazol, flukonazol, werapamil, antybiotyki makrolidowe (między innymi klarytromycyna lub erytromycyna) oraz diltiazem.
(dotyczy wszystkich doustnych środków antykoncepcyjnych) ściśle według wskazówek lekarza. Poszczególne preparaty różnią się między sobą składem – dobór właściwego preparatu powinien być dokonywany ściśle indywidualnie przez lekarza. Przed rozpoczęciem stosowania należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania leku. Jednofazowe DŚAK stosuje się zazwyczaj w cyklu 28-dniowym, składającym się z 21 dni przyjmowania preparatu i 7 dni przerwy. Przyjmowanie DŚAK rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiączki – należy stosować po 1 tabletce dziennie o stałej porze dnia do 21. dnia cyklu włącznie. Po 7-dniowej przerwie należy rozpocząć ponowne przyjmowanie preparatu z nowego opakowania, nawet wtedy gdy nie wystąpiło krwawienie miesięczne. Inne sposoby przyjmowania preparatów (np. od piątego dnia cyklu) nie zapewniają skutecznej antykoncepcji. Jeżeli preparat nie został zażyty o właściwej porze, należy go przyjąć jak najszybciej. Przerwa w stosowaniu DŚAK wynosząca ponad 36 godzin powoduje zniesienie skuteczności antykoncepcyjnej DŚAK. Ze względu na małą zawartość hormonów w preparacie, w razie wymiotów lub biegunki (zmniejszenie wchłaniania – o ile dolegliwości wystąpiły w czasie do 3-4 godzin od zażycia preparatu) działanie antykoncepcyjne może być przejściowo zniesione. Jeśli biegunka i wymioty utrzymują się dłużej niż dobę, preparat należy odstawić i zastosować inne środki antykoncepcyjne. W ciągu pierwszego tygodnia stosowania DŚAK wskazane dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne. Po zaprzestaniu stosowania DŚAK zwiększa się możliwość wystąpienia ciąży mnogiej.
30-50 zł
1 tabletka zawiera 30 mcg etynyloestradiolu, 3 mg drospirenonu i substancje pomocnicze.
Działania niepożądane
Podczas stosowania etynyloestradiolu i drospirenonu mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zaburzenia kardiowaskularne, udar mózgu, krwawienie z dróg rodnych, nudności, ból głowy, ból piersi, wymioty, ból brzucha, depresja, poirytowanie, huśtawka nastrojów i nadciśnienie tętnicze.

View Comments

  • Jestem 26 letnią kobietą stosującą antykoncepcję. Yasmin brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 2462 dni w dawce:. mg(miligram). Yasmin stosuję od ponad 6 lat, wcześniej stosowany Yasminelle, lecz po roku wróciłam do pierwszych tabletek.
    Lekkie zatrzymanie wody w organizmie i to jest jedyny skutek uboczny. Po tylu latach wszystko jest ok,a o antykoncepcję trzeba dbać.Polecam. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Yasmin w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  • Jestem 33 letnią kobietą stosującą antykoncepcję. Yasmin brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 0 dni w dawce: 1 tabletek. Biorę te tabletki od 6 lat,tylkopo nich okres mam 3 dni,czuję się doskonale,waga się nie zmieniła,cera zdrowa,jedynie mogę się przyczepić do tego,że w 1 roku stosowania na łydkach pojawiły małe pajęczynki.Libido wysokie,ale podczas miesiączki wysoka nadpobudliwość.Bardzo często nie robię przerw pomiędzy opakowaniami i zyję bez okresu 3 miesiące-POLECAM. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Yasmin w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  • Jestem 40 letnią kobietą stosującą antykoncepcję. Yasmin brałam podczas 2 kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 81 dni w dawce: 3 mg mg(miligram). Zawroty głowy, złe samopoczucie, suchość skóry. Nie polecałabym tych tabletek, ja z nich rezygnuję. Ilość skutków ubocznych oceniam na bardzo wyraźną. Lek spowodował u mnie poważne skutki uboczne na tyle, że byłem zmuszona go odstawić. Yasmin w mojej opinii sprawia problemy w użyciu.

  • Jestem 23 letnią kobietą chorującą na bolesne miesiączki. Yasmin brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 242 dni w dawce: 1 tabletek. Brałam tabletki ze względu na bolesne miesiączki i w tej kwestii okazał się skuteczny,powodował jednak wiele skutków ubocznych: już w trakcie pierwszego opakowania widoczny cellulit i lekki przyrost wagi, a po pół roku znaczne i bolesne puchnięcie i drętwienie łydek i dłoni. Ilość skutków ubocznych oceniam na bardzo wyraźną. Lek spowodował u mnie poważne skutki uboczne na tyle, że byłem zmuszona go odstawić. Yasmin w mojej opinii sprawia problemy w użyciu.

  • Jestem 28 letnią kobietą stosującą antykoncepcję. Yasmin brałam podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 539 dni w dawce: 1 tabletek. Niedobre, wszystko mi się poprzewracało, ataki płaczu, złości, nerwów, brak ochoty na seks i czułość też, zmieniłam. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były wyjątkowo duże, na tyle, że musiałam kontaktować się z lekarzem celem dalszego przedyskutowania kontynuowania leczenia tym środkiem. Yasmin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  • Jestem 31 letnią kobietą stosującą antykoncepcję. Yasmin brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 9 dni w dawce: 1 tabletek. Biore Yasmin od ponad roku,od lipca mam nieustające mdłości, teraz wymioty. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były wyjątkowo duże, na tyle, że musiałam kontaktować się z lekarzem celem dalszego przedyskutowania kontynuowania leczenia tym środkiem. Yasmin w mojej opinii sprawia problemy w użyciu.

  • Jestem 37 letnią kobietą stosującą antykoncepcję. Yasmin brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 2 dni w dawce: 1 tabletek. Przytylam 10 kg po pol roku. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były wyjątkowo duże, na tyle, że musiałam kontaktować się z lekarzem celem dalszego przedyskutowania kontynuowania leczenia tym środkiem. Yasmin w mojej opinii sprawia problemy w użyciu.

  • Jestem 21 letnią kobietą stosującą antykoncepcję. Yasmin brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 10 dni w dawce: 1 tabletek. YASMIN to syf!!. Ilość skutków ubocznych oceniam na bardzo wyraźną. Lek spowodował u mnie poważne skutki uboczne na tyle, że byłem zmuszona go odstawić. Yasmin w mojej opinii jest trudny w użyciu.

  • Jestem 31 letnią kobietą stosującą antykoncepcję. Yasmin brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 10 dni w dawce: 1 tabletek. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Yasmin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  • Jestem 30 letnią kobietą stosującą antykoncepcję. Yasmin brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 10 dni w dawce: 1 tabletek. Bardzo drogie tabletki a reszta jak każde inne. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Yasmin w mojej opinii jest trudny w użyciu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.