Silne przeciwlękowe, nasenne, uspokajające, zmniejszające napięcie mięśni i przeciwdrgawkowe – lek z grupy benzodiazepin o pośrednim czasie działania.

Łagodzenie średnio nasilonych lub ciężkich stanów lękowych; lęk uogólniony; zespoły lękowe towarzyszące depresji (w skojarzeniu z lekami przeciwdepresyjnymi); w lęku napadowym (napadach paniki) 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 0,25 mg lub 0,5 mg alprazolamu. stosuje się jedynie wobec nieskuteczności leków przeciwdepresyjnych.
Także nadwrażliwość na inne pochodne benzodiazepiny. Miastenia; ciężkie uszkodzenie wątroby, ciężka niewydolność oddechowa, zespół bezdechu sennego (powtarzające się blokowanie górnych dróg oddechowych podczas snu wywołane nieprawidłowościami w budowie górnych dróg oddechowych i czaszki; wiodącym objawem są 20-30 sekundowe okresy zahamowania oddychania, które pojawiają się co najmniej kilkanaście razy w ciągu nocy i występują na przemian z głośnym chrapaniem lub gwałtownymi „westchnięciami”. osoby z zespołem bezdechu sennego nie wysypiają się. Po obudzeniu się rano mogą być zdezorientowane i zmęczone, oszołomione, narzekać na suchość w jamie ustnej lub odczuwać uporczywy ból głowy utrzymujący się przez 1-2 godziny. Cierpią na nadmierną senność w ciągu dnia, gdy zapadają w niekontrolowane drzemki. Zespól bezdechu leczy się operacyjnie lub wspomaganiem oddychania w nocy przy pomocy specjalnych aparatów; w lżejszych przypadkach pomocne może być wymuszanie spania w innej pozycji niż na wznak – np. wszyciem w plecy piżamy tenisowej piłeczki); jaskra z wąskim kątem przesączania; ostrożnie w lżejszego stopnia uszkodzeniu wątroby lub nerek, u pacjentów otyłych lub wyniszczonych, chorych na padaczkę. Nie stosować u dzieci poniżej 6. roku życia Podawanie benzodiazepin w III trymestrze lub w okresie porodu może powodować niebezpieczne dla noworodka skutki określane mianem zespołu dziecka wiotkiego, objawiające się zaburzeniami oddychania i odruchu ssania, obniżonym napięciem mięśni, spadkiem ciśnienia krwi.
Liczne! Nasila działanie leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy (innych uspokajających, nasennych, narkotycznych przeciwbólowych, trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych, alkoholu); przeciwuczuleniowych (antyhistaminowych); obniżających ciśnienie (clonidine, moxonidine); zmniejszających napięcie mięśni. Azolowe leki przeciwgrzybicze (ketokonazol – ketoconazole, itrakonazol – itraconazole), antybiotyki makrolidowe, (m.in. erytromycyna – erythromycine, klarytromycyna – clarithromycine), cymetydyna (cimetidine), nefazodon, dekstropropoksyfen (dextropropoxyphen) fluoksetyna (fluoxetine), doustne środki antykoncepcyjne mogą wydłużać działanie 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 0,25 mg lub 0,5 mg alprazolamu.u. Palenie tytoniu osłabia działanie benzodiazepin.
(dotyczy wszystkich preparatów 1 postaci 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 0,25 mg lub 0,5 mg alprazolamu.u): indywidualnie w zależności od nasilenia objawów; stosuje się możliwie jak najkrócej najniższą skuteczną dawkę. Lęk napadowy: zarówno zwiększanie dawki, jak i jej zmniejszanie powinno odbywać się powoli (w tempie nie szybszym niż 0,5 mg co 3 dni) – leku nie należy odstawiać nagle. Zazwyczaj: 2-6 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa stosowana w lęku napadowym może w wyjątkowych przypadkach wynosić 10 mg. Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (SR): stosuje się raz lub 2 razy na dobę po 1-2 mg. Inne zaburzenia lękowe: zazwyczaj początkowo 3 razy na dobę po 0,25-0,5 mg; maksymalna dawka dobowa: 4 mg.
tabletki po: 0,25 mg, cena od 10 do 20 zł; 0,5 mg, cena ęd 10 do 20 zł; 1 mg, cena od 30 do 50 zł.
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 0,25 mg lub 0,5 mg alprazolamu.
Alprazolam, podobnie jak wszystkie leki z grupy benzodiazepin, działa wyłącznie na objawy choroby (nie usuwa jej przyczyn) – podstawową metodą leczenia nerwic i innych zaburzeń emocjonalnych jest psychoterapia. Leki powinny być stosowane jedynie w wybranych przypadkach, wyłącznie na zlecenie lekarza i za zgodą psychoterapeuty. Stosować wyłącznie doraźnie (maksymalnie do 4 tygodni). Dłuższe stosowanie benzodiazepin wywołuje zjawisko tolerancji, czyli stopniowe osłabienie działania z tendencją do samowolnego podwyższania dawek leku, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami snu. Benzodiazepiny mają duży potencjał wywoływania uzależnienia od leku; należą do leków najczęściej nadużywanych; częste są uzależnienia mieszane (jednocześnie od kilku leków bądź substancji psychoaktywnych – łącznie np. z alkoholem, lekami nasennymi, amfetaminą, morfiną, heroiną), co może prowadzić do ciężkich zatruć. Benzodiazepin nie należy odstawiać nagle, gdyż może to wywołać „zespół odbicia” przejawiający się kilkudniową bezsennością i niepokojem. Próba odstawienia benzodiazepin stosowanych długotrwale lub w wysokich dawkach, przekraczających zalecenia lekarskie może prowadzić do wystąpienia zespołu odstawiennego (abstynencyjnego), przejawiającego się bezsennością, lękiem, obniżeniem nastroju, pobudzeniem i niepokojem, kołataniem serca, zlewnymi potami, kurczami mięśni, czasami zaburzeniami psychicznymi (omamy, splątanie, gonitwa myśli) i gorączką. Zespół abstynencyjny może ujawnić się już przy próbie obniżenia dawki lub dopiero po kilku dniach od odstawienia leku.

View Comments

  • Wspaniały lek. Jeśli nie wchodzimy na duże dawki mazna go zażywać bezpiecznie. Biorę go od kilku lat w dawce 0,25 mg dziennie. W dzień czuje się wyluzowany, spokojny. Nie wierzcie w bzdurne opinie. Warunek jest jeden nie stosować w dużych dawkach.

  • Mnie Afobam uratował i jestem mu cholernie wdzięczna, że jest. Napady paniki - nerwica lękowa. Zawsze go mam przy sobie w torebce. Do stosowania doraźnie. Ja mam 1 mg w tabletce (w słoiczku 30 tabl). Po zażyciu działa szybko bo już od ok. 20 min jestem spokojniejsza i wyciszona. Zażywam go w dzień i nie ma na mnie wpływu typu ospałość czy skołatanie, także ja go zażywam w razie potrzeby o każdej porze.

  • Afobam zapisał mi psychiatra przy depresji i stanach lękowych, ale kazał brać tylko w przypadku napadu lęku. Rzeczywiście działa - po pół godzinie przychodzi błogość, uspokojenie. Ale staram się nie przesadzić z ilością - zgodnie z wskazaniem lekarza tylko doraźnie, jak muszę.

  • Od pół roku mam przepisany lek AFOBAM w dawce 2x po 0,25 ,bardzo mi pomógł i pomaga. Miałem duszności i ciemność przed oczami i zawroty.Leczony byłem na kardiologi....i przeprowadzone różne badania no i często miałem Holtera....ale nie wykazywało zaburzeń rytmu serca.......Kardiolodzy stwierdzili że to nie jest choroba kardiologiczna?.....a neurologiczna....no i tak dostałem lek Afobam......no i pomaga. Mam 73 lata

  • Witam mam przepisany lek o nazwie Afobam 0,25mg boje się go wziąć ,boje się skutków ubocznych nie wiem jak on działa proszę o poradę.Mam duszności kluskę w gardle wtedy dopada mnie lęk ze się uduszę.

  • Jestem 35 letnią kobietą chorującą na nerwica lękowa. Afobam (0,5 mg) brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 30 dni w dawce: 0,5 mg(miligram). Szybko przerywa napady lęku niestety uzależnia. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Afobam (0,5 mg) w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.