Jest to lek uzyskiwany z opium. Należy do grupy narkotycznych leków przeciwbólowych i ma działanie ok. 10 razy słabsze niż morfina. Jest głównie stosowany jako lek przeciwkaszlowy. W praktyce istnieje niewiele wskazań do jego stosowania, ponieważ odruch kaszlowy jest najczęściej mechanizmem obronnym organizmu i nie należy go hamować. Do wyjątkowych sytuacji, w których zastosowanie leku ma uzasadnienie, należą: męczący kaszel w zakażeniach dróg oddechowych utrudniający zasypianie lub u osób z niewydolnością krążenia, suchy kaszel utrzymujący się po wyleczeniu zakażeń układu oddechowego, kaszel po urazie lub operacji klatki piersiowej i jamy brzusznej, kaszel wywołany przez ciało obce w tchawicy czy oskrzelach. Lek ma względnie słabe działanie uzależniające. Czytaj również: kodeina.

Lek jest najczęściej stosowany do leczenia uporczywego, bolesnego kaszlu.
Nadwrażliwość na lek. Nie należy go też stosować u dzieci. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie astmę, inną przewlekłą chorobę układu oddechowego, chorobę wątroby lub nerek, niedoczynność tarczycy, padaczkę. Większe zagrożenia wiążą się ze stosowaniem leku u osób odwodnionych, po urazie czaszki, u osób w podeszłym wieku i jeśli występują reakcje nadwrażliwości na inne narkotyczne leki przeciwbólowe, np. morfinę. Nie wolno w czasie leczenia pić alkoholu ani łączyć leku z lekami nasennymi, uspokajającymi, przeciwhistaminowymi, przeciwlękowymi, antydepresyjnymi i innymi narkotycznymi lekami przeciwbólowymi. Leków przeciwkaszlowych nie łączy się z podawanymi w leczeniu kaszlu lekami wykrztuśnymi i sekretolitycznymi. Ciąża, nie stosować u dzieci.
Kodeina nasila działanie przeciwbólowe salicylanów oraz działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych.
Według wskazań lekarza; przyjmować łącznie z pokarmem w celu zmniejszenia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: 1-2 tabletki 60 mg lub 1 tabletka 90 mg lub 1 tabletka 120 mg doustnie co 12 godzin. Leczenie należy rozpoczynać od niższych dawek u pacjentów z uszkodzeniem wątroby lub nerek, niedoczynnością tarczycy oraz u osób w podeszłym wieku.
brak danych
100 tabletek, 1 tabletka zawiera 20 mg kodeiny.
Uwaga! Podczas kuracji nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn. W dawkach leczniczych praktycznie nie wpływa na czynność ośrodka oddechowego; jego stosowanie rzadko prowadzi do powstania lekozależności.
Działania niepożądane
Częstymi działaniami niepożądanymi są nudności, wymioty i zaparcia. Rzadko występują skórne reakcje alergiczne. Po przedawkowaniu występuje duża senność i zwolnienie oraz utrudnienie oddychania, co wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Published by
admin

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.