Działanie przeciwbakteryjne wyłącznie w obrębie przewodu pokarmowego (lek praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego). Furazolidon jest także inhibitorem monoaminooksydazy (MAO) – enzymu biorącego udział w metabolizmie wielu leków.

Bakteryjne zakażenia żołądkowo-jelitowe; lamblioza (inaczej giardioza; choroba zakaźna przewodu pokarmowego i dróg żółciowych wywołana lamblią – pasożytem należącym do pierwotniaków).
Nadwrażliwość na lek, choroby nerek, ciąża, noworodki. Patrz UWAGI. Ostrożnie w ciężkim uszkodzeniu nerek. Nie stosować u dzieci poniżej 1 miesiąca życia.
Nie stosować łącznie z trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami MAO (m.in. selegilina), aminami sympatykomimetycznymi, (także w postaci kropli do nosa – m.in. pseudoephedrine, ephedrine). Z alkoholem możliwa niebezpieczna reakcja antikolowa zbliżona do występującej po stosowaniu disulfiramu (określenie pochodzi od nazwy preparatu stosowanego w leczeniu uzależnienia od alkoholu – zażycie disulfiramu powoduje nietolerancję alkoholu wskutek znacznego nagromadzenia się we krwi aldehydu octowego, który nie ulega dalszemu rozkładowi w organizmie; już po niewielkich dawkach alkoholu występuje zaczerwienienie twarzy i uczucie gorąca, dławienie w gardle, lęk, bóle za mostkiem, znaczne przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia tętniczego; większe dawki alkoholu mogą spowodować zapaść naczyniową, śpiączkę i śmierć wskutek porażenia ośrodka oddechowego w mózgu. Podobną reakcję mogą wywołać niektóre leki, w tym leki przeciwgrzybicze). znaleziono
Dorośli: zakażenia bakteryjne. 4 razy na dobę po 30 ml (czyli 100 mg) przez 2-5 dni; lamblioza: dawka jak wyżej przez 7-10 dni (lamblioza – 7-10 dni); dzieci: 5 mg na kg masy ciała na dobę w 4 równych dawkach (np. dziecko o masie ciała 20 kg powinno otrzymać: 5 mg na kg razy 20 mg czyli po 100 mg leku na dobę, czyli 4 razy na dobę po 25 mg, co odpowiada dawce około 4 razy po 7,5 ml, czyli 4 razy po 1,5 łyżeczki do herbaty – po 25 mg: 3,33 mg na ml). Maksymalna dawka dobowa dla dzieci wynosi: 8 mg na kg masy ciała i jest stosowana w leczeniu lambliozy (długość leczenia – 10 dni).
cena od 5 do 10 zł
160 g granulatu do przygotowania zawiesiny, 5 ml zawiesiny zawiera 17,2 mg furazolidonu.
UWAGI: w czasie leczenia oraz co najmniej 4 dni po jego zakończeniu – zakaz spożywania pokarmów bogatych w tyraminę (m.in. żółte sery, ryby, orzechy włoskie, śledzie korzenne, podroby, czekolada) oraz alkoholu (możliwość poważnych działań niepożądanych, podobnych do reakcji: alkohol + disulfiram; patrz INTERAKCJE).
Działania niepożądane
Lek może powodować nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, skórne reakcje uczuleniowe z wysypką i świądem, niekiedy przemijającą gorączkę i bóle stawów.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.