Głównym hormonem kory nadnerczy jest kortyzol, który na rynku farmaceutycznym jest dostępny pod nazwą hydrokortyzonu. Należy do licznej grupy syntetycznych leków noszących ogólną nazwę glikokortykosteroidy i naśladujących działanie hormonów nadnerczowych.

Długotrwałe leczenie niewydolności kory nadnerczy (obecnie już nie jest stosowany z innych wskazań).
Wskazania do stosowania leku stanowią o niezbędności leku dla podstawowych funkcji życiowych (uzupełnianie, czyli substytucja niedoboru naturalnego hormonu niezbędnego do życia), stąd brak bezwzględnych przeciwwskazań do jego stosowania. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie nadczynność tarczycy, marskość wątroby, niewydolność nerek, nieswoiste owrzodzenia, uchyłkowatość i przetoki jelit, owrzodzenie żołądka, zakażenie, w tym zwłaszcza grzybicze lub oporne na leczenie antybiotykami, nadciśnienie, osteoporozę, zastoinową niewydolność krążenia, zakrzepicę lub tendencję do zakrzepicy żylnej, padaczkę, chorobę nowotworową, nużliwość mięśni, cukrzycę, chorobę psychiczną. Większe ryzyko działań niepożądanych występuje przy stosowaniu leku u małych dzieci. W czasie leczenia nie należy pić alkoholu.
Lek ma liczne interakcje. Podawany z amfoterycyną B, chlortalidonem, kwasem etakrynowym, furosemidem, hydrochlorotiazydem i lekami przeczyszczającymi powoduje zmniejszenie stężenia potasu, a przez to słabość mięśni, dezorientację i zaburzenia rytmu serca. Ryzyko działań niepożądanych zwiększa się również przy łączeniu hydrokortyzonu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Barbiturany, karbamazepina, fenytoina, primidon, rifampicyna, leki antyhis­taminowe zmniejszają skuteczność hydrokortyzonu. Hydrokortyzon zmniejsza skuteczność doust­nych leków przeciwcukrzycowych i insuliny, doustnych leków przeciwzakrzepowych, neostigminy, pankuronium, pirydostigminy, tubokuraryny.
Według wskazań lekarza, doustnie. Należy przestrzegać wyznaczonej pory przyj­mowania leku, gdyż jest ona ustalona tak, aby naśladować naturalne wydzielanie hormonów kory nadnerczy. Dzięki temu ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest mniejsze.
cena do 5 zł, Rf.
tabletki po 20 mg; hydrokortyzon
UWAGI: patrz PABI-DEXAMETHASON Leczenie długotrwałe, w części przypadków lek należy podawać przez całe życie; w zależności od wskazań leczenie to może być kojarzone z podawaniem fludrokortyzonu – fludrocortisone. W warunkach stresu (ostre schorzenia zakaźne, zabieg operacyjny itp.), konieczne jest zwiększenie dawki dobowej leku lub zmiana drogi podania na pozajelitową (wstrzyknięcia). Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku chorób z gorączką, urazów, sytuacji stresowych i operacji. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku przed planowanymi szczepieniami uodporniającymi. Przy długotrwałym leczeniu zaleca się, aby chory nosił przy sobie informację o tym sposobie leczenia, tak jak to jest w przypadku osób leczonych insuliną.
Działania niepożądane
Do najczęstszych działań niepożądanych należą zmiany zachowania i osobo­wości, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, zahamowanie wzrostu i objawy ze strony przewodu pokar­mowego. Lek zwiększa ryzyko nawrotu gruźlicy. Znacznie nasila przebieg zakażeń wirusowych. Może zwiększać częstość i ciężkość zakażeń oraz maskować ich objawy. Mogą wystąpić także inne, niewymienione działania niepożądane.

View Comments

  • Jestem 41 letnią kobietą chorującą na zapalenie skóry. Hydrocortisonum (tabletki) dopiero zaczynam stosować, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 2 dni w dawce: 15 gr(gram). Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Hydrocortisonum (tabletki) w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  • Jestem 37 letnim mężczyzną chorującym na lzs. Hydrocortisonum (tabletki) brałem podczas 2 kuracji, raz dziennie. Stosowałem lek/preparat przez: 9 dni w dawce: 15 gr(gram). Skuteczny i nawet niezabardzo go widac jak sie tym wysmaruję więc mogę tak chodzić do pracy. Nie zauważyłem u siebie skutków ubocznych. Hydrocortisonum (tabletki) w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  • Jestem 22 letnią kobietą chorującą na liszaj. Hydrocortisonum (tabletki) brałam podczas 2 kuracji, kilka razy w tygodniu. Stosowałam lek/preparat przez: 1 dni w dawce: 15 gr(gram). Po kilku dniach mój liszaj bardzo ładnie zszedł. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Hydrocortisonum (tabletki) w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  • Jestem 24 letnim mężczyzną chorującym na lzs. Hydrocortisonum (tabletki) brałem kilkakrotnie podczas różnych kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 1 dni w dawce: 15 gr(gram). Stosowaem to przy moim łojotokowym zapaleniu skóry ale niestety tylko nasilio u mnie zmiany chorobowe. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były wyjątkowo duże, na tyle, że musiałem kontaktować się z lekarzem celem dalszego przedyskutowania kontynuowania leczenia tym środkiem. Hydrocortisonum (tabletki) w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.