Jest to syntetyczny kortykosteroid o właściwościach zbliżonych do hormonów wy­dzielanych przez korę nadnerczy. W porównaniu z innymi lekami tej licznej grupy ma pośrednią siłę działania przeciwzapalnego i działa umiarkowanie długo (12-36 h).
Patrz: PABI-DEXAMETHASON

W postaci doustnej jest stosowany w leczeniu wielu różnych chorób.
Nadwrażliwość na lek i inne glikokortykosteroidy, np. hydrokortyzon, prednizon, prednizolon, triamcinolon, klobetiazol, uogólnione zakażenia grzybicze oraz nadczynność nadnerczy. Nie wolno go stosować w gruźlicy i opryszczce. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie nadczynność tarczycy, marskość wątroby, niewydolność nerek, nieswoiste owrzodzenia, uchyłkowatość i przetoki jelit, owrzodzenie żołądka, zakażenia, w tym oporne na leczenie antybiotykami, nadciśnienie, osteoporozę, zastoinową niewydolność krążenia, zakrzepicę lub tendencję do zakrzepicy żylnej, padaczkę, chorobę nowotworową, nużliwość mięśni, cukrzycę lub chorobę psychiczną. Większe ryzyko działań niepożądanych występuje przy stosowaniu leku u małych dzieci. W czasie leczenia nie należy pić alkoholu.
Lek powoduje liczne interakcje lekowe. Podawany z amfoterycyną B, chlortalidonem, kwasem etakrynowym, furosemidem, hydrochlorotiazydem i lekami przeczyszczający­mi powoduje zmniejszenie stężenia potasu, a przez to słabość mięśni, dezorientację i zaburzenia rytmu serca. Ryzyko działań niepożądanych zwiększa się również przy łączeniu prednizolonu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Barbiturany, karbamazepina, fenytoina, primidon, rifampicyna, leki antyhistaminowe zmniejszają skuteczność metyloprednizolonu. Metyloprednizolon zmniejsza skuteczność doustnych leków przeciwcukrzycowych i insuliny, doustnych leków przeciwzakrzepowych, neostigminy, pankuronium, pirydostigminy, tubokuraryny.
Ściśle według wskazań lekarza doustnie. Należy przestrzegać wyznaczonej porannej pory przyjmowania leku, ponieważ jest ona ustalona tak, aby naśladować naturalne wydzielanie hormonów kory nadnerczy, a dzięki temu ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest mniejsze. Przyjmować po posiłkach, ściśle indywidualne w zależności od rozpoznania; dorośli i dzieci powyżej 13. roku życia: zazwyczaj na dobę 4-96 mg (niekiedy dawkowanie może być znacznie wyższe) podzielonych na 2 dawki: większą podawaną po śniadaniu i mniejszą – przed godziną 17.00. Dzieci: początkowo zazwyczaj 0,5 mg na kg masy ciała na dobę; po uzyskaniu poprawy dawka leku powinna być bardzo powoli obniżana do najmniejszej skutecznej.
cena od 5 do 10 zł, Rf
10 tabletek, 20 tabletka, 30 tabl., 50 tabl. lub 100 tabl., 1 tabl. zawiera 4 mg, 16 mg, 32 mg lub 100 mg metyloprednizolonu.
Jeśli lek jest stosowany długotrwale, nie wolno nagle zaprzestać terapii, a także należy skontaktować się z lekarzem w przypadku chorób przebiegających z gorączką, urazów, sytuacji stresowych i operacji. Należy poinformować lekarza o stosowaniu leku przed planowanymi szczepienia­mi uodporniającymi. Zaleca się przy długotrwałej terapii, aby chory nosił przy sobie informację o tym sposobie leczenia, tak jak to jest w przypadku osób leczonych insuliną.
Działania niepożądane
Do najczęstszych działań niepożądanych należą zmiany zachowania i osobowo­ści, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, zahamowanie wzrostu i objawy ze strony przewodu pokarmowego. Metyloprednizolon, zastępując działanie naturalnych hormonów, prowadzi do zahamowania czynności hormonalnej kory nadnerczy. Zahamowanie może trwać jeszcze przez 6-12 miesięcy po odstawieniu, a także ujawniać się w czasie leczenia, kiedy zapotrzebowanie na glikokortykosteroidy się zwiększa: w zakażeniach, urazach, operacjach i stresie emocjonalnym. Grozi to poważnymi następstwami do zapaści krążeniowej włącznie. Ryzyko rozwoju polekowej niedoczynności kory nadnerczy jest większe po przekroczeniu dawki metyloprednizolonu ponad 7,5 mg na dobę i przy nieprzestrzeganiu porannej pory przyjmowania leku. Lek zwiększa ryzyko nawrotu gruźlicy. Znacznie nasila przebieg zakażeń wirusowych. Powoduje zwiększenie ryzyka różnych zakażeń i może maskować ich objawy. Po długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić także inne, niewymienione działania.

View Comments

  • Lek stosuję codziennie od dłuższego czasu na rzs. Od około roku pojawiają się brunatne podskórne wybroczyny na przedramionach obu rąk. Wygląda t okropnie, znika po około 4-5 dniach ale w tym samym miejscu lub innym pojawiają się następne wybroczyny. Jest ich coraz więcej !!! Czy można temu zapobiec ?
    Jest lato a ja muszę nosić długie rękawy, żeby nikogo nie przestraszyć tymi okropnymi krwawo-czarnymi plamami.
    Błagam o poradę !

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.