Categories: Antybiotyki

Syntarpen (tabletki)

Lek bakteriobójczy o stosunkowo wąskim zakresie działania, blokuje budowę ściany komórki bakteryjnej – antybiotyk z grupy penicylin półsyntetycznych. Lek jest odporny na działanie soku żołądkowego więc jest rozkładany dopiero w jelitach; wchłania się z przewodu pokarmowego i działa po podaniu doustnym.

Zakażenia (zwłaszcza wywołane przez wrażliwe na działanie leku gronkowce): układu oddechowego, skóry, tkanek miękkich, kości, stawów, szpiku kostnego. W przypadku wrażliwości bakterii zarówno na kloksacylinę, jak i penicylinę benzylową (Penicillinum crystallisatum) leczenie należy zaczynać od penicyliny benzylowej.
Także uczulenie na inne penicyliny i antybiotyki beta-laktamowe (m.in. cefalosporyny). Ostrożnie w ciężkich uszkodzeniach nerek. Nie stosować u noworodków i niemowląt. U chorych z niewydolnością nerek należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku. Działania niepożądane mogą u nich wystąpić częściej i być bardziej nasilone.
Kloksacylina nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, zwiększając ryzyko krwawienia, oraz zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. W czasie leczenia wskazane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Lek nasila działanie i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leków przeciwzapal­nych. Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które się stale przyjmuje, a bez jego zgody nie wolno stosować żadnych innych środków. W zakażeniach gronkowcowych należy stosować w skojarzeniu z kwasem fuzydowym. Synergizm wykazuje także skojarzenie kloksacyliny z ampicyliną. Probenecyd zwiększa stężenie kloksacyliny, nasila i przedłuża działanie antybiotyku; lek działa antagonistycznie z erytromycyną, tetracyklinami i chloramfenikolem. Może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Osłabia działanie estrogenów i doustnych środków antykoncepcyjnych (podczas leczenia wskazane rozważenie innych skutecznych metod antykoncepcji); pochodne kwasu salicylowego (m.in. acetylsalicylic acid, znany powszechnie jako aspiryna) i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (indometacin), sulfonamidy ( m.in. cotrimoxazole, znany powszechnie jako Biseptol) nasilają i wydłużają działanie kloksacyliny; leki zobojętniające sok żołądkowy zażywane jednocześnie z Syntarpenem zmniejszają jego wchłanianie i osłabiają działanie (konieczny minimum dwugodzinny odstęp między zażyciem obu leków).
Stosować na pusty żołądek, czyli 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłkach, zazwyczaj co 6 godzin. Dorośli i dzieci powyżej 7. roku życia: 4 razy na dobę po 1 tabletce (500 mg); dzieci 2.-6. rok życia: 4 razy na dobę po 12,5 – 25 mg na kilogram masy ciała.
Cena od 5 do 10 zł.
Kloksacylina. Tabletki powlekane po 500 mg.
Jeśli podczas leczenia wystąpią takie dolegliwości, jak silne bóle brzucha, nudności, gorączka, złe samopoczucie, silna, niedająca się opanować biegunka, owrzodzenie gardła, należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy stosować się do wskazań lekarza dotyczących czasu przyjmowania leku. Nie wolno samowolnie przerywać jego stosowania, nawet jeśli dolegliwości ustąpią całkowicie.
Działania niepożądane
Może powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, zaburzenia łaknienia, trawienia, biegunki), skórne objawy uczuleniowe (zaczerwienienie i świąd skóry, wysypki i pokrzywki). Niekiedy, szczególnie podczas długotrwałego stosowania, zakażenie drożdżakami lub bakteriami opornymi na kloksacylinę (złe samopoczucie, gorączka, nudności, wymioty, biegunki, biały nalot na języku i błonach śluzowych jamy ustnej lub dróg rodnych).

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.