Porady farmaceuty

Witamina D3 dla dzieci – czy konieczna? Jak dawkować

Niejednokrotnie słyszy się o konieczności podawania witaminy D niemowlętom i małym dzieciom. Dlaczego tak się dzieje? Czy pokarm matki, a później produkty spożywcze podawane dzieciom, nie mają dostatecznej ilości tej witaminy? Do czego jest potrzebna w organizmie małego dziecka? W jaki sposób można podawać witaminę D dzieciom? To tylko niektóre pytania, jakie zadaje sobie przyszła mama czy przyszły tato. Spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Działanie witaminy D

Witamina D, to jedna z najważniejszych witamin w naszym organizmie. U ludzi występuje ona w formie nieaktywnej, zaliczana jest do tzw. prohormonów. W wyniku działania promieniowania UV ze światła słonecznego prowitamina D zostaje przekształcona w prewitaminę D, ta zaś pod wpływem energii cieplnej w przeciągu kilku godzin zostaje przemieniona w aktywną postać – witaminę D3, tzw. kalcytriol. Niestety w naszym klimacie nie jest dostateczna podaż promieni słonecznych, dlatego też wymagane jest dostarczenie witaminy D do organizmu, w inny sposób, aby działał on prawidłowo.

Dlaczego witamina D jest nam potrzebna? Odpowiada ona za gospodarkę wapniowo-fosforową oraz za utrzymanie prawidłowej struktury i funkcji kośćca. Dlatego też istotna jest jej rola w procesie tworzenia się kości i zębów w młodym wieku. Niedobór u dzieci (hipowitaminoza) prowadzi do choroby – krzywicy, zaburzeń mineralizacji kości oraz zmniejszenia masy kostnej. U dorosłych zaś pojawia się osteoporoza i osteomalacja. Wykazano również, iż witamina D wpływa na układ nerwowy, regenerując neurony, a także zwiększa masę mięśniową i siłę mięśni. Co istotne, stymuluje również regenerację wątroby, wpływa pobudzająco na układ immunologiczny i inne.

Kiedy pojawia się niedobór witaminy D? Jakie są jego objawy? Krzywica pojawia się najczęściej między 3 msc. a 2 r. życia. Brak działania witaminy D, hamuje zwrotne wchłanianie wapnia z jelita i spadek jego ilości w surowicy krwi. W ten sposób organizm reaguje wydzielając hormon, który powoduje wydzielenie wapnia z kośćca, aby wyrównać jego poziom we krwi i dochodzi do odwapnienia kości.

Głównym objawem niedoboru witaminy D jest tzw. rozmiękanie potylicy czaszki. Ulega ona spłaszczeniu. Opóźnia się również zrastanie ciemienia, wyrzynanie zębów. Mogą pojawić się deformacje kostne, szpotawe i koślawe kolana, garb. Mięśnie są wiotkie, może pojawić się także tężyczka. Objawy te często mijają w dorosłym życiu.

Dawkowanie witaminy D u dzieci

Wiemy już, iż należy podawać dziecku witaminę D. Dziecko, karmione mlekiem matki, nie otrzymuje tego składnika. Inaczej jest, gdy stosuje się karmienie mieszane lub podaje się dziecku tylko mleko modyfikowane, w których często w składzie jest już witamina D. W takiej sytuacji należy skonsultować dawkę i sposobność podawania tej witaminy dodatkowo z pediatrą.

W pierwszym przypadku, tj. karmienie piersią, jeżeli matka przyjmuje witaminy dla kobiet karmiących (zawierające wit. D), zalecana dawka to ok. 800j.m. witaminy D, jednak najczęściej podaje się tzw. dawkę bezpieczną dzienną dla niemowląt, jest to 400j.m., aby nie doszło do hiperwitaminozy (nadmiaru witaminy D). Witaminę D powinno podawać się nie tylko niemowlętom, a również w całym okresie rozwoju kośćca. Obecnie badania wykazują, iż nawet podawanie witaminy D u osób dorosłych w dawce 500 j.m. nie powoduje jest nadmiaru w organizmie. Zależne jest to jednak w jakiej strefie klimatycznej żyjemy i od sposobu życia.

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów z prewitaminą D. Zaczynając od produktów przeznaczonych dla kobiet w ciąży i karmiących, kończąc na preparatach stricte przeznaczonych dla niemowląt i dzieci. Skupimy się na preparatach dla dzieci. Występują one w postaci kapsułek „twist – off” wyciskanych do jamy ustnej lub jako kropelki doustne. Spośród pierwszej grupy, są to np. D-Vitum, Ibuvit D, Vitbaby D, MiniVita D, Revitaben D, Vita D, Bioaron D, Viatderol D, Bobik D. Te zawierają dawkę 400j.m. wit. D w jednej kapsułce. Do drugiej grupy zalicza się np. Juvit D3, Vigantol, Devikap, Infavit Baby Witamina D3. W tym przypadku najczęściej ustalana jest dawka kropli preparatu przez pediatrę, gdyż preparaty te zawierają większą dawkę tej witaminy niż kapsułki wyciskane. Często spotyka się suplementy diety, gdzie witamina D połączona jest z witaminą K. Podaje się je w początkowym etapie życia dziecka, tj. od 9. dnia życia do 3 miesiąca. Są to np., Vitbaby D +K, K i D-Vitrum, MiniVita K+D, Bioaron K +D, Bobik DK, Ibuvit K+D, Juvit K + D3.

Oprócz wymienionych produktów występują także preparaty złożone, w których w skład wchodzi witamina D. Mogą to być np., Vibovit krople, Cebionmulti, Juvit Multi, gdzie dodatkowo są inne podstawowe witaminy dla dziecka. Dosyć fajnym preparatem jest Biogaia Baby D, gdzie znajdujemy prebiotyczne bakterie Lactobacillus oraz wit. D. Dawka dobowa wynosi 5 kropli. Innym preparatem jest Omegamed Baby D. Zawiera niezbędne kwasy omega dla organizmu, a więc i witaminy A, D i K, rozpuszczalne w tłuszczach, jak również kwasy DHA, które pozytywnie wpływają na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego.

Należy pamiętać, iż podawanie witaminy D3 jest bardzo istotne, nie tylko u niemowląt, dzieci, a także osób dorosłych. W ten sposób zapobiegamy pojawieniu się niebezpiecznych objawów choroby, a nasz organizm rozwija się i funkcjonuje prawidłowo.

Published by
dawid

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.