Silne przeciwdepresyjne, umiarkowanie silne zwiększające napęd psychoruchowy, słabe przeciwlękowe i uspokajające (zrównoważony profil działania) – lek z grupy trójcyklicznych (trójpierścieniowych) leków przeciwdepresyjnych I (starej) generacji.

Depresje, zwłaszcza przebiegające z objawami obniżonego napędu psychoruchowego i lęku; pomocniczo w leczeniu moczenia nocnego u dzieci powyżej 6. roku życia.
Uczulenie na imipraminę, inny trójpierścieniowy lek antydepresyjny lub karbamazepinę, jaskra z wąskim kątem przesączania. Nie należy przyjmować imipraminy razem z inhibitorami monoaminooksydazy. W trakcie leczenia nie spożywać alkoholu. Należy poinformować lekarza, jeśli choruje się na choroby serca, wątroby i nerek, nadczynność tarczycy, jaskrę, padaczkę, chorobę Parkinsona oraz jeśli ma się trudności w oddawaniu moczu.
Przed rozpoczęciem leczenia koniecznie należy powiadomić lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach. Imipramina nasila działanie leków depresyjnie wpływających na ośrodkowy układ nerwowy, np. leków nasennych, uspokajających, antyhistaminowych.
Ściśle indywidualne; dorośli: 3 razy na dobę po 25 mg; możliwość zwiększania dawki do skutecznej (zazwyczaj 3 razy na dobę po 50 mg). Dawkowanie imipraminy u osób w wieku podeszłym jest niższe (zazwyczaj 3 razy na dobę po 10 mg); dawka podtrzymująca imipraminy (stosowana przez długi okres): zazwyczaj 50-100 mg na dobę w jednorazowej (wieczorem) lub 2 dawkach (rano i wieczorem). Maksymalna dawka dobowa w leczeniu pozaszpitalnym (ambulatoryjnym): 200 mg. Leczenie mimowolnego moczenia u dzieci powyżej 6. roku życia: raz na dobę 25 mg na godzinę przed snem. Podczas długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować morfologię krwi, czynność wątroby i nerek. Pełne działanie leku pojawia się dopiero po kilku tygodniach leczenia. Nie należy nagle przerywać przyjmowania leku.
cena do 5 zł
20 draż. lub 60 draż., 1 draż. zawiera 10 mg lub 25 mg imipraminy.
W trakcie leczenia nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn, ponieważ lek powoduje zawroty głowy i senność. Przed zabiegiem chirurgicznym należy uprzedzić lekarza o tym, że przyjmuje się imipraminę. Unikać przebywania na słońcu i opalania, ponieważ lek zwiększa wrażliwość na światło słoneczne. UWAGI: patrz AMITRIPTYLINUM
Działania niepożądane
Częściej zdarzają się zawroty głowy, senność, suchość w jamie ustnej, nudności, zaparcia, bóle głowy, zwiększenie masy ciała. Rzadko mogą wystąpić objawy wymagające natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Są to: widzenie za mgłą, omdlenia, nieregularne bicie serca, nerwowość, pobudliwość, dzwonienie w uszach, omamy, gorączka i ból gardła, wysypka skórna, trudności w oddawaniu moczu, zażółcenie skóry i oczu.

View Comments

  • dla mnie to był świetny lek, wróciła [po nim chęć do życia i działania, bez jakichkolwiek działań ubocznych; po pół roku testowania różnych leków antydepresyjnych, ten zdał egzamin celująco, tylko nie wiem czy on jeszcze jest w sprzedaży, bo wiem, że był wycofany, nawet lekarze psychiatrzy nie rozumieli tej decyzji ze względu na skuteczność tego leku...

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.