Laktitol jest syntetycznym dwucukrem, który nie ulega trawieniu i w bardzo małym stopniu jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym. W jelicie grubym stanowi pożywkę dla bakterii, które rozkładają go do kwasu propionowego i masłowego. Ich działanie pobudza ruchy perystaltyczne jelita grubego, zatrzymuje w jelicie wodę, zakwasza środowisko, utrudnia rozwój bakterii wytwarzających amoniak, powoduje rozrzedzenie mas kałowych i ułatwia wydalanie stolca.

Zaparcia, ostra i przewlekła encefalopatia wątrobowa (uszkodzenie mózgu w przebiegu marskości wątroby ciężkiej).
Niedrożność przewodu pokarmowego (lub podejrzenie niedrożności), bóle brzucha o nieznanej przyczynie,krwawienie (lub podejrzenie krwawienia) z przewodu pokarmowego, zaparcia wywołane nadmiernym skurczem jelit, niskie stężenie potasu we krwi (hipokaliemia), zapalenie wyrostka robaczkowego. Nie stosować u dzieci poniżej 1. roku życia.
Jednoczesne stosowanie leków moczopędnych (m.in. furosemid, torasemid, tiazydowe leki moczopędne – chlorthalidone,hydrochlorothiazide), glikokortykosterydów może nasilać tendencję do spadku stężenia potasu we krwi (hipokaliemia), co z kolei powoduje nasilenie działania leków z grupy glikozydów nasercowych (digoxin, metildigoxin) oraz leków przeciwarytmicznych – w tym także działań niepożądanych, przejawiających się występowaniem zaburzeń rytmu serca. U pacjentów z encefalopatią (uszkodzeniem mózgu) nie stosować jednocześnie z neomycyną i lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy.
Lek należy przyjmować podczas posiłku, popijać dużą ilością wody. Indywidualne; podawać rano lub wieczorem w trakcie posiłku; dorośli: raz na dobę po 20 g (2 saszetki), po kilku dniach raz na dobę po 10 g (1 saszetkę); dzieci 1.-6. rok życia: na dobę po 2,5-5 g; dzieci 7.-12. rok życia: na dobę po 5-10 g; dzieci 13.-18. rok życia: na dobę po 10-20 g. Encefalopatia wątrobowa: 0,5-0,7 g na kg masy ciała na dobę w trzech dawkach.
saszetki po 10 g (-); pojemnik z proszkiem 10 g w 1 miarce (10 g), cena od 10 do 20 zł.
10 saszetek, 1 saszetka zawiera 10 g laktitolu.
UWAGI: nie stosować z innymi preparatami przeczyszczającymi. Należy okresowo kontrolować stężenie elektrolitów we krwi.
Działania niepożądane
Osłabienie łaknienia, nudności, wzdęcia, wymioty, uczucie przelewania w brzuchu, biegunka. Wyjątkowo rzadko bolesne skurcze jelit.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.