Metadon wykazuje silniejsze działanie przeciwbólowe niż morfina. Lek z grupy narkotycznych (opioidowych) leków przeciwbólowych. Wzmaga także kurczliwość mięśni gładkich. Wywołuje słabą euforię i rzadko prowadzi do przyzwyczajenia. Preparat stosuje się w bólach różnego pochodzenia (okołooperacyjne i nowotworowe) i w leczeniu uzależnienia od heroiny i morfiny.

Odtruwanie (detoksykacja) pacjentów uzależnionych od opioidów (morphine; heroina – niedopuszczona w Polsce do obrotu farmaceutycznego jako lek, dostępna jednak w nielegalnym obrocie – “kompot”). Leczenie drugiej kolejności stosowania (II rzutu) w bólu przewlekłym, towarzyszącym chorobom nowotworowym; ból pooperacyjny.
Ciąża, okres karmienia piersią, choroby wątroby, nerek, gruczołu krokowego, tarczycy, jaskra, astma. Ostra porfiria wątrobowa. Szczególnie ostrożnie u pacjentów z astmą oskrzelową i chorobami płuc (rozedma płuc, niewydolność oddechowa), podejrzeniem wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, padaczką, nadczynnością tarczycy, przerostem gruczołu krokowego, zwężeniem cewki moczowej, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, niskim ciśnieniem tętniczym, uszkodzeniem serca (kardiomiopatia), osób uzależnionych od alkoholu.
Łącznie z lekami przeciwdepresyjnymi, nasila depresję ośrodkowego układu nerwowego i wystąpienie zaburzeń oddychania. Działanie metadonu nasilają m.in. klonidyna (clonidine), cymetydyna (cimetidine), erytromycyna (erythromycin), leki przeciwgrzybicze z grupy pochodnych imidazolu (ketoconazole), natomiast metadon nasila działanie alkoholu oraz innych leków działających hamująco (psychodepresyjnie) na ośrodkowy układ nerwowy (m.in. leków uspokajających i nasennych, innych leków z grupy opioidów, leków neuroleptycznych – chlorpromazine, leków przeciwuczuleniowych, czyli antyhistaminowych). Działanie metadonu hamują leki przeciwpadaczkowe (m.in. fenobarbital – phenobarbital znany jako „luminal”, karbamazepina – carbamazepine, fenytoina – phenytoine) oraz rifampicin.
Stosować po posiłku. Uzależnienia: ściśle indywidualne – zależne od stopnia uzależnienia i stosowanego schematu terapii; początkowo zazwyczaj 15-20 mg na dobę. Ból przewlekły: 3-8 razy na dobę po 2,5-5 mg – w zależności od nasilenia bólu.
Cena od 5 do 10 zł.
100 ml lub 1000 ml syropu, 1 ml zawiera 1 mg metadonu.
Uwaga! Antagoniści receptora opioidowego znoszą działanie leku. Lek może spowodować uzależnienie, zbliżone do uzależnienia występującego wskutek stosowania innych leków opioidowych, zazwyczaj jednak o słabszym nasileniu. Stosowanie metadonu w Polsce w leczeniu uzależnień jest ograniczone wyłącznie do placówek specjalistycznych, realizujących programy leczenia odwykowego. Metadon nie powinien być stosowany w ciąży, zwłaszcza w okresie przed- i okołoporodowym (wywołuje powstanie zespołu odstawienia abstynencyjnego u noworodka!), jednakże niekiedy, pod bardzo ścisłym nadzorem specjalistycznym, lek może być podawany ciężarnym uzależnionym od opioidów (zasada mniejszego zła). Metadonu nie należy odstawiać nagle (możliwość wystąpienia ostrego zespołu abstynencyjnego).
Działania niepożądane
Najczęściej występują nudności i wymioty, zaparcia, senność, zawroty głowy, osłabienie, rzadko mogą pojawić się bóle brzucha, nadmierne pocenie, zaczerwienienie twarzy, powiększenie gruczołów sutkowych u mężczyzn (ginekomastia), impotencja. W przypadku przyj­mowania dużych dawek leku mogą pojawić się trudności w oddychaniu i duszność. Czasami również mogą wystąpić objawy uczuleniowe: świąd, wysypka lub pokrzywka, szybkie lub wolne bicie serca, omamy, wymagające, tak jak zaburzenia oddychania, natychmiastowej interwencji lekarza. Lek ma tendencję do kumulacji, tzn. przy długotrwałym przyjmowaniu mogą pojawić się nasilone objawy niepożądane. Wywołuje również uzależnienie, charakteryzujące się przy nagłym przerwaniu przyj­mowania bezsennością, bólami mięśniowymi, wodnistym katarem, kichaniem, łzawieniem, brakiem łaknienia i biegunką. Objawy zespołu abstynencyjnego pojawiają się po 24-48 h od zaprzestania przyjmowania leku i mogą się utrzymywać do 3 tygodni.

View Comments

  • Lek przepisany przez lekarza i przyjmowany w odpowiednio odmiareczkowanych dawkach ma bardzo dobre działanie .Jednakże główna jego wadą jest lekozależność oraz ostry zespół abstynencyjny po postawieniu.Dekumulacja z organizmów jest wydłużona gdzie działa to w tym wypadku negatywnie na proces detoksykacji

  • Wprowadzając ten artykuł popełniono błąd skutkujący błędnym pojęciem tzn Kompot czarnorynkowo to heroina otrzymywania drogą ekstrakcji w warunkach domowych
    Metadon NIGDY nie był i nie jest nazywany kompotem .Ciąża również nie jest wskazaniem to stosowania l eku.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.