Olej rycynowy jest jednym z najstarszych znanych środków leczniczych. Doniesienia o jego stosowaniu pochodzą nawet sprzed 4000 lat. Pozyskiwany jest z nasion Rącznika pospolitego (Ricinus communis) poprzez wyciskanie na zimno, a następnie wygotowywanie z wodą. Taki zabieg pozwala na usunięcie z oleju toksycznych substancji (rycyny i rycyniny) czyniąc olej bezpiecznym do stosowania.

Lek jest zaliczany do grupy kontaktowych środków przeczyszczających. Aktywnym składnikiem oleju jest kwas rycynolowy, który stanowi ok. 80% oleju. Po podaniu doustnym olej rycynowy rozpada się w jelitach pod wpływem enzymów trzustkowych do gliceryny i kwasu rycynolowego. Ten z kolei ulega reakcji z jonami sodowymi i potasowymi w lekko zasadowej treści soku jelitowego. W wyniku tej reakcji powstają sole sodowe kwasu i to one wywierają właściwe działanie. Działanie to polega na drażnieniu ścian jelita cienkiego i stymulowaniu ich do ruchów perystaltycznych. Dodatkowo olej rycynowy działa w jelicie grubym spowalniając wchłanianie zwrotne wody. Pozostawiona w świetle jelita woda zwiększa objętość mas kałowych ułatwiając wypróżnienie.

W porównaniu z innym środkami roślinnymi o kontaktowym mechanizmie działania (liść i owoc senesu, kora kruszyny, korzeń rzewienia) olej rycynowy działa szybciej (nawet po 2-3h), dlatego w żadnym wypadku nie należy go stosować na noc. Tak samo jako inne drażniące leki przeczyszczające powinien być podawany doraźnie (przewlekle w mniejszych dawkach za zgodą lekarza), aby nie rozleniwić jelita, co jeszcze bardziej utrudniłoby regularne wypróżnienia.

Oprócz klasycznego działania przeczyszczającego olej rycynowy jest także stosowany zewnętrznie w postaci okładów. Takie okłady zastosowane na odpowiednie części ciała mogą pobudzać krążenie krwi i limfy, wzmagają usuwanie toksyn, podnoszą odporność organizmu poprzez zwiększenie ilości białych krwinek. Istnieją również doniesienia o skuteczności oleju w zwalczaniu brodawek, przebarwień, wyprysków skórnych, a nawet przewlekłych bólów szyi, kręgosłupa, krzyża, czy bicepsów. Jednak aby osiągnąć pozytywne rezultaty takich terapii trzeba się wykazać dużą dozą cierpliwości i samozaparcia.

Doraźne leczenie zaparć, przed zabiegami kolonoskopii.
Uczulenie lub nadwrażliwość na olej rycynowy.
Przewlekłe zaparcia, stany zapalne przewodu pokarmowego, laktacja, menstruacja, niedrożność jelit, krwawienia z przewodu pokarmowego, schorzenia dróg żółciowych, bóle brzucha o nieznanej przyczynie.
brak danych
Dorośli: doraźnie 10-20 g (1-2 łyżki).
Dzieci 7-14 lat: doraźnie 5-10 g (1-2 łyżeczki).
brak danych
Olej rycynowy (Oleum rycini)
Nie stosować dłużej niż 2 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.
Działania niepożądane

View Comments

  • Olej oceniam jako świetny ale jako odzywka do włosów, na zaparcia lepszy i bezpieczniejszy jest dicopeg, który można stosować nawet u niemowląt

Published by
dawid

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.