Bardzo silne i długotrwałe przeciwzapalne (ok. 5-6 razy silniejsze od prednisonu); także przeciwuczuleniowe i obniżające odporność (immunosupresyjne) – lek z grupy syntetycznych glikokortykosteroidów (substancji o zbliżonym działaniu do naturalnych hormonów sterydowych wydzielanych przez korę nadnerczy).

patrz PABI-DEXAMETHASON
Nadwrażliwość na lek i inne glikokortykosteroidy, np. hydrokortyzon, betametazon, klobetazol, oraz uogólnione zakażenia grzybicze i nadczynność nadnerczy. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie nadczynność tarczycy, marskość wątroby, niewydolność nerek, nieswoiste owrzodzenia, uchyłkowatość i przetoki jelit, owrzodzenie żołądka, zakażenia, w tym oporne na leczenie antybiotykami, nadciśnienie, osteoporozę, zastoinową niewydolność krążenia, zakrzepicę lub tendencję do zakrzepicy żylnej, padaczkę, chorobę nowotworową, miastenię, cukrzycę, chorobę psychiczną. Większe ryzyko działań niepożądanych występuje w przypadku stosowania go u małych dzieci. W czasie leczenia nie należy pić alkoholu.
Lek wywołuje interakcje lekowe. Podawany z amfoterycyną B, chlortalidonem, kwasem etakrynowym, furosemidem, hydrochlorotiazydem i lekami przeczyszczającymi powoduje zmniejszenie stężenia potasu, a przez to słabość mięśni, dezorientację i zaburzenia rytmu serca. Ryzyko działań niepożądanych rośnie również przy łączeniu triamcinolonu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Barbiturany, karbamazepina, fenytoina, primidon, rifampicyna, leki antyhistaminowe zmniejszają skuteczność triamcinolonu. Triamcinolon zmniejsza skuteczność doustnych leków prze­ciwcukrzycowych i insuliny, doustnych leków przeciwzakrzepowych, neostigminy, pankuronium, pirydostigminy, tubokuraryny.
Doustnie: ściśle indywidualne w zależności od rozpoznania i stanu chorego. Należy przestrzegać wyznaczonej pory przyjmowania leku, gdyż jest ona ustalona tak, aby naśladować naturalne wydzielanie hormonów kory nadnerczy, a dzięki temu ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest mniejsze. Stosować początkowo zazwyczaj na dobę 4-6-20 mg; po uzyskaniu poprawy – stopniowe zmniejszanie dawki do podtrzymującej (zazwyczaj 1-4 mg na dobę); domięśniowo: 40-80 mg co 4-8 tygodni.
Dawkowanie dostawowe (lub do okolicy stawów): w zależność od wielkości stawu: do małych stawów: 2,5 5 mg; do dużych stawów: 5-20 mg.
cena od 5 do 10 zł, Rf
tabletki po: 1 mg, zawiesina do wstrzykiwań po 40 mg; triamcynolon
UWAGI: patrz PABI-DEXAMETHASON. Jeśli lek jest stosowany długotrwale, nie należy nagle zaprzestawać terapii, a także należy skontaktować się z lekarzem w przypadku chorób przebiegających z gorączką, urazów, sytuacji stresowych i operacji. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku przed planowanymi szczepieniami uodporniającymi. Zalecane jest, przy przewlekłej terapii, aby chory nosił przy sobie informację o tym sposobie leczenia, tak jak jest to w przypadku osób leczonych insuliną. Nie stosować u chorych z obniżoną liczbą płytek krwi (małopłytkowoscią czyli trombocytopenią). Triamcynolon w postaci iniekcji (wyłącznie – głęboko domięśniowo!) stosowany jest w sytuacjach, gdy stosowanie leku w postaci tabletek jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Leczenie miejscowe (podawanie dostawowe lub do okolic stawów, ścięgien) jest stosowane w przypadkach zapalenia stawów, pochewek ścięgnistych, zapaleniu kaletek maziowych, stanach po urazach (w tym urazach sportowych i związanych z przeciążeniem) – iniekcje dostawowe powinny być wykonywane w warunkach pełnej jałowości (aseptyki) ze względu na możliwość wprowadzenia zakażenia do stawu.
Działania niepożądane
Do najczęstszych działań niepożądanych należą zmiany zachowania i osobowo­ści, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, zahamowanie wzrostu, objawy ze strony przewodu pokarmowego i zahamowanie czynności hormonalnej kory nadnerczy. Lek zwiększa ryzyko nawrotu gruźlicy. Znacznie nasila przebieg zakażeń wirusowych. Triamcinolon powoduje zwiększenie częstości i ciężkości zakażeń i maskuje ich objawy. Po długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić także inne niewymienione działania. Przy podaniach dostawowych (postać w ampułkach) znaczne nasilenie bólu z obrzękiem, gorączką i ograniczeniem ruchomości stawów może świadczyć o zakaźnej przyczynie zapalenia stawów.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.