Preparat o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, a także (dzięki obecności kofeiny) wykazuje dzia­łanie pobudzające na ośrodki: oddechowy, naczyniowo-ruchowy i nerwu błędnego przez co poprawia ogólne samopoczucie i znosi objawy zmęczenia towarzyszące chorobom przeziębieniowym. Ze względu na poważne działania niepożądane związane z zawartością propyfenazonu zalecany jedynie do doraźnego, krótkotrwałego stosowania. Czytaj również: CEFALGIN.

Preparat stosowany jest w przeziębieniach i w bólach różnego po­chodzenia (bóle głowy, zębów, uszu, miesiączkowe).
Uczulenie na paracetamol, kofeinę, propyfenazon lub inne leki pochodne pirazolonu, zaburzenia czynności wątroby lub nerek, skłonność do niedokrwistości lub zmniejszonej liczby krwinek białych we krwi, niewydolność krążenia, porfiria. Ze względu na zawartość kofeiny lek nie powinien być stosowany przez chorych na nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy i z zaburzeniami rytmu serca. Bezwzględnie nie wolno stosować preparatu u dzieci, unikać podawania u osób starszych. Podczas stosowania leku nie wolno pić alkoholu.
Preparat nasila działanie doustnych leków przedwzakrzepowych. Stosowane z lekami hamującymi rozkład paracetamolu w wątrobie (np. niektóre leki nasenne, leki przeciwpadaczkowe), zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Inhibitory MAO nasilają działanie leku. Uwaga! Preparat należy ostrożnie stosować w przebiegu ciężkie], niewyrównanej niewydolności oddechowej.
Przyjmować po posiłku. Dorośli: do 3 razy na dobę po 1-2 tabletki; dzieci powyżej 12. roku życia: do 3 razy na dobę po 1/2-1 tabletki.
Cena od 5 do 10 zł.
10 tabletek, 1 tabletka zawiera 150 mg propyfenazonu, 250 mg paracetamolu, 50 mg kofeiny.
Lek może powodować nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, zmiany na skórze (rumień, pokrzywka), uczucie zmęczenia, senność, bóle i zawroty głowy. Mogą wystąpić nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, skórne reakcje uczuleniowe (pokrzywka, wysypka). Stosowany w dużych dawkach może upośledzić czynność wątroby oraz nerek, wywołać żółtaczkę i wyjątkowo zaburzenia układu nerwowego. Propyfenazon nawet po jednorazowej dawce może uszkadzać szpik kostny i wywołać zaburzenie powstawania krwinek białych (charakteryzujące się gorączką, bólem gardła, owrzodzeniem błon śluzowych, uogólnionymi zakażeniami, martwicą skóry twarzy i ramion) lub też rozpad krwinek czerwonych (zażółcenie białkówek oczu i skóry). Niekiedy może dojść do wstrząsu lub niewydolności nerek i wątroby. Kofeina może wywoływać zaburzenia zasypiania, pobudzenie, drżenie rąk oraz nasilać dolegliwości związane z chorobą wrzodową.

View Comments

  • Jestem 27 letnim mężczyzną chorującym na ból pooperacyjny. Saridon brałem podczas jednej kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 5 dni w dawce: 1 tabletek. Nie dawno temu miałem operację i ból pooperacyjny był czasem nie do wytrzymania. Po tych tabletkach dopiero ustąpił jest naprawdę dobrym lekiem. Polecam. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Saridon w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.