Trifluoperazyna jest silnym neuroleptykiem z grupy pochodnych fenotiazyny, a więc lekiem znoszącym objawy niektórych chorób psychicznych. Ma również działanie uspokajające. Jest stosowana w leczeniu schizofrenii, psychoz, stanów maniakalnych oraz psychoz opornych na inne leki. Czasami bywa stosowana w leczeniu nudności i wymiotów, np. po chemioterapii.

Działanie silne przeciwpsychotyczne (przeciw omamom i urojeniom) i uspokajające, silne antyautystyczne (poprawiające zdolności komunikacji interpersonalnej); średnio silne przeciwlękowe i aktywizujące – lek z grupy neuroleptyków, pochodna fenotiazyny. (Definicje: psychozy, halucynacji, omamów, autyzmu – patrz FENACTIL). Działa zapobie­gawczo przeciwwymiotnie.

Ostra i przewlekła schizofrenia, a zwłaszcza przebiegająca z nasilonymi objawami omamowymi i urojeniowymi, nadmiernym lękiem, pobudzeniem i niepokojem; psychozy alkoholowe (m.in. obłęd opilczy); stany lęku i niepokoju towarzyszące zaburzeniom nerwicowym.
I trymestr ciąży i laktacja, ciężka niewydolność wątroby, jaskra, niedociśnienie, padaczka, przerost gruczołu krokowego, uszkodzenie szpiku. Uczulenie na leki z grupy pochodnych fenotiazyny, np. promazynę, tioridazynę, niewydolność wątroby, stany depresyjne. W czasie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Więcej działań niepożądanych leku może wystąpić u osób z chorobami serca, wątroby, chorobami przewodu pokarmowego przebiegającymi z jego zwężeniem, z jaskrą z wąskim kątem przesączania, guzem mózgu, rakiem sutka, padaczką oraz u osób przyjmujących jednocześnie leki uspokajające, nasenne lub przeciwhistaminowe.
Lek nasila działanie środków przeciwbólowych, nasennych, środków znieczulających ogólnie, osłabia działanie leków przeciwdrgawkowych i środków antykoncepcyjnych.
ściśle indywidualne; duża rozpiętość dawki w zależności od rozpoznania i nasilenia objawów. Choroby psychiczne: początkowo zazwyczaj 2 razy na dobę po 2-5 mg; możliwe stopniowe zwiększanie dawki do 2-3 razy na dobę po 10 mg. Dawka optymalna: 20-40 mg. Maksymalna dawka dobowa: 200 mg. Zespoły lękowe: 1-2 razy na dobę po 1-2 mg przez okres do 12 tygodni (maksymalnie 6 mg na dobę).
brak danych
100 tabletek lub 1000 tabletek, 1 tabletka zawiera 1 mg, 2 mg, 5 mg, 10 mg lub 20 mg trifluoperazyny.
Uwaga! Podczas kuracji nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać urządzeń mechanicznych ani pić alkoholu.  Należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ lek zwiększa wrażliwość na światło słoneczne. Przed zabiegiem chirurgicznym, wymagającym znieczulenia, trzeba powiadomić lekarza o tym, że przyjmuje się trifluoperazynę. Koniecznie należy powiadomić lekarza przed rozpoczęciem leczenia o wszystkich innych przyjmowanych lekach.
Zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, senność lub bezsenność, zaburzenia widzenia, zaburzenia podobne do występujących w chorobie Parkinsona, uszkodzenie wątroby, skórne reakcje alergiczne, zapaść ortostatyczna, zaburzenia pracy serca, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie libido, zmiany hematologiczne.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.