Lek działający wyłącznie w obrębie jelit (praktycznie nie przenika do krwi), zmniejszający i opóźniający wchłanianie cukrów zawartych w pokarmie i tym samym obniżający poziom cukru we krwi – lek z grupy inhibitorów alfa-glukozydaz, czyli enzymów rozkładających cukry złożone do cukrów prostych. W przeciwieństwie do pochodnych sulfonylomocznika, 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 50 mg lub 100 mg akarbozy. nie nasila wydzielania insuliny przez trzustkę; podczas leczenia nie występuje zjawisko gwałtownych spadków stężenia cukru we krwi (hipoglikemia).

Jako lek samodzielny – w cukrzycy typu 2, gdy nie wystarcza leczenie dietetyczne; jako składnik leczenia skojarzonego (z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi) w cukrzycy typu 2, gdy do wyrównania poziomu glukozy nie wystarcza sama dieta ani dieta w skojarzeniu z pochodnymi sulfonylomocznika, zwłaszcza u chorych ze współistniejącymi zaburzeniami gospodarki tłuszczowej (podwyższony poziom triglicerydów) i z nadwagą lub otyłością.
przewlekłe choroby jelit przebiegające z zaburzeniami trawienia i wchłaniania; zwężenia i owrzodzenia jelit; niedobory żelaza, ciężkie uszkodzenie wątroby i nerek. Leku nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią – w tych okresach konieczne jest odstawienie doustnych leków przeciwcukrzycowych i włączenie leczenia insuliną.
unikać jednoczesnego podawania leków zobojętniających sok żołądkowy, leków zawierających enzymy trzustkowe (panereatin) oraz węgla (carbo medicinalis) i cholestyraminy (colestyramine). Nasila działanie insuliny i innych doustnych leków przeciwcukrzycowych – możliwość występowania stanów niedocukrzenia krwi (hipoglikemii), które nie występują, gdy 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 50 mg lub 100 mg akarbozy. stosowana jest jako lek pojedynczy.
przyjmować wyłącznie na początku posiłku („z pierwszym kęsem”), rozpoczynając od dawki najniższej (2-3 razy na dobę po 50 mg); dawka leku powinna być zwiększana stopniowo (co 2-4 tygodnie); dawka maksymalna: 3 razy na dobę po 200 mg (czyli 600 mg na dobę); przeciętnie stosowana dawka akarbozy wynosi 3 razy na dobę po 100 mg.
cena od 5 do 10 zł.
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 50 mg lub 100 mg akarbozy.
Mogą wystąpić zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha) i świąd.
UWAGI: podobnie jak w przypadku stosowania innych leków przeciwcukrzycowych, zarówno insuliny jak i preparatów doustnych, obowiązuje przestrzeganie diety cukrzycowej według zasad ustalonych przez lekarza i dietetyka. Dieta zawierająca znaczne ilości cukru (tak w postaci cukrów prostych jak i złożonych – skrobi) jest przyczyną częstego występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego w postaci wzdęć i biegunek. Konieczne ograniczenie spożywania alkoholu. Podczas leczenia, zwłaszcza w początkowym okresie, konieczna kontrola czynności wątroby (oznaczanie poziomu aminotransferaz: AST, ALT we krwi).

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.