Porady farmaceuty

Leki przeciwgrypowe a alkohol

Zawsze, kiedy sprzedaję jakiś Fervex czy Gripex, informuję pacjenta o zakazie picia alkoholu podczas terapii – szczególnie, kiedy zakup ma miejsce w piątek lub w sobotę 😉  Reakcje są przeróżne: jedni się cieszą i dziękują za informację, inni się obruszają- „Ja jestem prawnikiem, czy wyglądam na alkoholika?!” , a jeszcze inni… rezygnują z zakupu. Czy naprawdę problem jest tak poważny?

Jeszcze niedawno wśród lekarzy rozpowszechniony był pogląd, że każdy rodzaj farmakoterapii zdecydowanie wyklucza spożywanie alkoholu. Dzisiaj się od tego odchodzi; wielu lekarzy zezwala pacjentom na jednego drinka, uważając to za mniejsze zło, niż gdyby delikwent przed zakrapianą imprezą samowolnie przerywał leczenie. Są jednak substancje, których z alkoholem zdecydowanie łączyć nie wolno. A wśród środków na przeziębienie jest ich co najmniej kilka.

Składniki przeciwbólowe a alkohol

Przede wszystkim- paracetamol. Zawiera go prawie każdy specyfik kojarzący się z przeziębieniem (Fervex, Gripex, Theraflu, Efferalgan, Tabcin itp). O ile w normalnych warunkach  jest to najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy, to w połączeniu z alkoholem- zwłaszcza pitym przewlekle, czyli więcej niż 2-3 razy w tygodniu- przekształca się  w niezwykle hepatotoksyczny, czyli szkodliwy dla wątroby metabolit. Dlatego nie jest to również dobry lek na poranny ból głowy 😉

Jeśli już musisz iść z grypą na imprezę, mniejszym złem są ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy (NLPZ-ety, czyli niesterydowe leki przeciwzapalne). Jest to z kolei spory cios dla żołądka, który musi odeprzeć wtedy zmasowany atak tabletki i drinka, dlatego zadbajmy o niego, dajmy osłonę w postaci treściwego posiłku przed, i pijmy nie więcej niż 1-2 jednostki! To bardzo ważne, bo inaczej możemy nabawić się krwawień z przewodu pokarmowego (NLPZ osłabiają dodatkowo krzepnięcie) a nawet owrzodzeń. Nie radzę nadużywać tej metody. Co innego rano- kwas acetylosalicylowy świetnie sprawdza się w leczeniu kaca; zawiera go m.in. Alka-Prim czy Alka-Seltzer.

Leki przeciwalergiczne

To jeszcze nie wszystkie wrogie imprezowiczom substancje. W wielu preparatach  przewijają się leki antyhistaminowe, czyli te przeciwko reakcjom alergicznym. Są to np.

  • feniramina (Fervex, Theraflu ExtraGrip),
  • chlorfeniramina (Gripex Noc, Tabcin)
  • triprolidyna (Acatar ActiTabs Actifed),
  • cetezyzyna (Cirrus i wiele leków na alergię)

Już same w sobie działają one usypiająco, a alkohol dodatkowo to  nasili. Innymi słowy- zaśniesz pod stołem szybciej, niż Ci się wydaje. Czy wiesz, że przy ceteryzynie już stężenie 0,8‰ we krwi może Cię „zresetować”?

Leki przeciwkaszlowe i alkohol

Inny ważny składnik, którego z alkoholem łączyć się nie powinno,  to kodeina– lek przeciwkaszlowy. Alkohol nasila jej działania niepożądane, mogą pojawić się zaburzenia oddychania i krążenia, a w drastycznych przypadkach nawet śmierć z przedawkowania! Co prawda ilości alkoholu i kodeiny musiałyby być duże, ale „duże” to kwestia bardzo indywidualna. Na wszelki wypadek nie pij więc, gdy bierzesz Thiocodin, syrop Pini, Solpadeine czy Antidol.

Także dekstrometorfan, lek hamujący odruch kaszlu zawarty w preparatach Acodin, Dexapini, Tussidrill i we wszystkich „tabletkowych” Gripeksach, to zły kompan do kielicha. Sytuacja jest tu podobna jak przy lekach przeciwalergicznych – destrometorfan wpływa na pracę mózgu. U niektórych daje efekt usypiający, inni są „zakręceni”, a osoby nadużywające Acodinu w celach nieleczniczych doświadczają nawet halucynacji. Kiedy dołożymy do tego alkohol, skutki są trudne do przewidzenia! Więcej o niebezpieczeństwach związanych z (nad)używaniem dekstrometorfanu znajdziesz w artykule o lekach na kaszel.

Jak widać, sprawa nie jest jednoznaczna, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i kontakt z zaufanym lekarzem lub farmaceutą 🙂 Szkoda by było, gdyby fajna impreza okazała się naprawdę „melanżem ostatecznym”!

A co Ty o tym sądzisz? Wolałbyś być informowany w aptece o interakcjach leków z alkoholem, czy czuł/a byś się urażony/a? Wypowiedz się!

View Comments

  • Czy jeśli spożywam Gripex’a brałem go o godzinie 14.30 czy po godzinie 22.00 będę mógł sięgnąć po kieliszek wódki ?

  • Od czterech dni biorę Polopirynę S (nie przekraczając 300 mg na dzień). Dzisiaj kończę leczenie a za 3 dni impreza, czy mogę pić alkohol, jeżeli tak to ile? Dodam że podczas zażywania leku nie czułam się najlepiej min. ból w klatce piersiowej (promieniujący), ból z tyłu głowy promieniujący z kręgosłupa (tak myślę).

    • Iza, no co Ty, pijesz przed 17?
      Kinga, skoro miałaś takie objawy, nieważne czy były związane z przyjmowaniem leku czy zależne od innych czynników, powinnaś udać się do lekarza, a nie na imprezę (chyba, że impreza po wizycie u lekarza). Nie powinnaś lekceważyć promieniującego bólu!

  • Jeśli Gripex zawiera 325 mg Paracetamolu, to jaka dawka (ilość tabletek) jest śmiertelna?

  • Paracetamol „najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy” ??? jeden listek wystarczy żeby zakwalifikować wątrobę do przeszczepu, jedno opakowanie wystarczy by odejść z tego świata, u dorosłego! paracetamol powoduje w Polsce kilkaset zgonów rocznie. bez względu na warunki, zażycie 5g w „normalnych” warunkach działa tak samo jak zażycie go w zielonym kombinezonie narciarskim w czytelni biblioteki głównej o 4 nad ranem w towarzystwie Prezesa.

  • Poszedłem na imprezę po zażyciu pseudoefedryny. Jak na swoje możliwości nie wypiłem dużo, ale odleciałem nie wiadomo kiedy i mam kilkugodzinną dziurę w pamięci. Mam żal do producenta leku, o brak informacji w ulotce o takim działaniu leku. Specjalnie czytam te wszystkie ulotki i uważam, że powinno być w nich napisane, że leku nie można łączyć z alkoholem.

  • A czy jak piłem około godz 12 fervex a w ten sam dzień o godzinie 20 będę miał imprezę to mogę trochę wypić?

  • Przed imprezą dozwolony kwas acetylosalicylowy? BZDURA! Autorce polecam zażyć dwie aspiryny po czym wypić dwa piwa, a potem dopiero pisać o tym artykuły. Dla niewiedzących, dodam że zażycie aspiryny przed piciem= gwarantowany zgon.

    • Ewa, jak zapewne zauważyłaś, pisałam, że kwas acetylosalicylowy to mniejsze zło – a nie że wolno go bezkarnie zażywać. Aspiryna i/lub alkohol przyjęte na pusty żołądek, w małych odstępach czasu, faktycznie mogą okazać się drastyczne w skutkach. Najbezpieczniej oczywiście unikać nawet oparów alkoholu podczas jakiejkolwiek terapii, jednak teoria swoje, a życie swoje.

      Zresztą autorka zażywała nie raz aspirynę przed imprezą lub po niej – ale właśnie z zachowaniem rozsądnych odstępów i po solidnych posiłkach ;]

      Pozdrawiam :)

  • A czy jeżeli Gripex był brany 24h wcześniej to można pić alkohol? czy to nadal jest niebezpieczne.

    • Słuszne pytanie czy pacjentów powinno się informować o niespożywaniu alkoholu na czas terapii. Ja jeszcze się nie spotkałem, żeby farmaceuta mi o tym powiedział.
      Poza interakcjami warto dodać, że alkohol obniża odporność organizmu, więc jak będziemy go spożywać, to po prostu dłużej będziemy chorować :/
      A z paracetamolem po imprezie to faktycznie trzeba uważać. Już po kilku tabletkach może dojść do uszkodzenia wątroby. Już kilku pacjentów widziałem na oddziale z zatruciem paracetamolem. Traktujmy zatem artykuł poważnie.
      Pozdr!

    • Angelika, na 90% można :) Zawarte w Gripeksie paracetamol i pseudoefedryna mają krótki czas półtrwania (2-4 godziny). Oznacza to, że po maksymalnie 4 godzinach zastaje we krwi połowa przyjętej dawki, po 24 godzinach zaś 1/64 dawki, czyli można przyjąć, że nic.

      Inaczej sprawa wygląda w przypadku dekstrometorfanu, przeciwkaszlowego składnika występującego w tabletkowej wersji Gripeksu. Tutaj ludzie bardzo się różnią, jeśli chodzi o tempo przerobu tej substancji; czas półtrwania wynosi od 2 do 19(!) godzin. Jeśli jesteś tzw. wolnym metabolizerem, to po 24 godzinach w Twoich żyłach krąży jeszcze połowa przyjętej dawki dekstrometorfanu. Dlatego powinno się zachować ostrożność, niemniej jednak na jedno piwo raczej możesz sobie pozwolić.

      Pozdrawiam :)

  • Mam pytanie cz jak ok godz 13 wzięłam 1 tabletkę gripexu a wieczorem będę piła alkohol to coś mi się stanie ?

    • Agata, jeśli wypijesz niewielką ilość alkoholu – 1 jednostkę! – późnym wieczorem ok. 22, a Twoja wątroba działa jak należy, możesz zaryzykować.

      Zawarte w Gripeksie paracetamol i pseudoefedryna mają krótki czas półtrwania (2-4 godziny). Oznacza to, że po maksymalnie 4 godzinach zastaje we krwi połowa przyjętej dawki, po 8 godzinach zaś 1/4 dawki. Pobudzającego działania psudoefedryny właściwie nie powinnaś już odczuwać, a z tą resztką paracetamolu zdrowa wątroba powinna sobie poradzić. Co prawda nie zaleca się takich połączeń, ale od jednego razu myślę, że nic się nie stanie. Jeśli jednak masz podejrzenia co do kondycji swojej wątroby – np. miałaś z nią problemy w przeszłości lub bierzesz dużo leków, lepiej sobie odpuść.

      Inaczej sprawa wygląda w przypadku dekstrometorfanu, przeciwkaszlowego składnika występującego w tabletkowej wersji Gripeksu. Tutaj ludzie bardzo się różnią, jeśli chodzi o tempo przerobu tej substancji; czas półtrwania wynosi od 2 do 19(!) godzin. Istnieje więc ryzyko, że w Twoich żyłach zostało jeszcze dość dużo dekstrometorfanu. Łączenie go z dużymi ilościami alkoholu może być dość nieprzewidywalne, więc jeśli już koniecznie musisz, poprzestań na jednym piwie.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.