Lek z grupy benzodiazepin o działaniu przeciwdrgawkowym, nasennym, przeciwlękowym i miorelaksującym – rozluźnia napięcie mięśniowe.
Czytaj również: Clonazepamum TZF.

Preparat stosowany jest w leczeniu napadów padaczkowych dzieci i dorosłych oraz w leczeniu zaburzeń psychicznych.
Leku nie należy przyjmować, jeśli kiedykolwiek w przeszłości wystąpiła reakcja alergiczna na lek z grupy pochodnych benzodiazepiny (np. diazepam), jeśli choruje się na porfirię lub miastenię. Więcej działań niepożądanych leku może wystąpić u osób w podeszłym wieku i u dzieci, u chorych na choroby płuc, wątroby, nerek, jaskrę z wąskim kątem przesączania. Nie wolno spożywać alkoholu podczas leczenia klonazepamem.Ciąża i okres karmienia piersią, jaskra, choroby nerek, wątroby, mięśni, zaburzenia oddechowe.
Należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania innych leków. Klonazepam nasila działanie leków uspokajających, antyhistaminowych, antydepresyjnych, zmniej­szających napięcie mięśni.
Ściśle według wskazań lekarza. Wprowadzanie leku i jego odstawianie musi się odbywać stopniowo, dlatego nie wolno nagle przerywać leczenia. Opuszczoną dawkę leku należy przyjąć, jeśli nie minęła 1 h od codziennej pory przyjmowania; w innym przypadku należy dawkę opuścić. Nie należy przyjmować na raz podwójnej dawki leku. Ściśle indywidualne – w 2-3 dawkach w ciągu doby (największa dawka wieczorna); dorośli i dzieci powyżej 10. roku życia: zazwyczaj początkowo 2-3 razy na dobę po 0,5 mg; możliwe stopniowe zwiększanie dawki;podtrzymujące dawkowanie dobowe w padaczkach: 2-4 mg (rzadziej – do 8 mg) w jednorazowej dawce wieczorem; stany lęku napadowego (paniki): 1-1,5mg (2-3 razy na dobę po 0,5 mg lub doraźnie jednorazowo w napadzie lęku), maksymalnie do 4 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa: do 20 mg.
cena do 5 zł, Rf
30 tabletek, 50 tabletka, 100 tabl., 150 tabl. lub 500 tabl., 1 tabl. zawiera 0,5 mg, 1 mg lub 2 mg klonazepamu.
Uwaga! Po nagłym odstawieniu leku (przy dłuższym stosowaniu) mogą wystąpić objawy abstynencyjne – lek należy odstawiać stopniowo. Podczas kuracji nie wolno obsługiwać pojazdów mechanicznych i maszyn oraz pić alkoholu. Lek często powoduje silne uzależnienie, dlatego nie należy przyjmować go dłużej ani w większej dawce niż przepisana przez lekarza. Długotrwała terapia u dzieci może mieć negatywny wpływ na rozwój umysłowy i fizyczny.
Działania niepożądane
Senność, uczucie zmęczenia (szczególnie w początkowym okresie przyjmowania leku), zawroty głowy, niezborność ruchów, suchość w jamie ustnej, nudności i wymioty, zaparcia lub biegunki, bóle głowy. Rzadziej występują zaburzenia widzenia, zaburzenia pamięci i koncentracji, depresja, osłabienie mięśni, wysypki skórne, objawy paradoksalne, jak: pobudzenie i agresywność, omamy. W razie przedawkowania leku może pojawić się niewyraźna mowa, nasilona senność i osłabienie, drżenia, wolna czynność serca, utrudnienie oddychania. Lek powoduje silne uzależnienie, dlatego nagłe jego odstawienie może wywołać uczucie lęku, bezsenność, pobudzenie, zlewne poty, drżenia mięśniowe, bóle i zawroty głowy, napad padaczkowy.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.