chlorowodorek chlorpromazyny

Chlorpromazyna była pierwszym neurolep­tykiem wprowadzonym na rynek i od tamtej pory jest stale stosowana. Ma działanie uspo­kajające, które jest wykorzystywane w krót­kotrwałym leczeniu lęku, pobudzenia czy agresywnego zachowania.

Chlorpromazyna jest przepisywana w le­czeniu schizofrenii, manii i innych chorób, w których może występować splątanie, agre­sja lub nieprawidłowe zachowanie i konieczne jest uspokojenie chorego. Inne wskazania do zastosowania tego leku to m.in. nudności i wymioty, szczególnie powodowane przez leki lub podczas radioterapii, oraz leczenie ciężkiej i długotrwałej czkawki.

Lek może wywoływać różne działania nie­pożądane, w tym ciężkie. Przy stosowaniu chlorpromazyny przez wiele lat może dojść do zmian w oku oraz odbarwień skóry, szcze­gólnie u kobiet.

Przeciwwskazania

Uczulenie na chlorpromazynę, stany depresyjne, ciężkie choroby wątroby. Nie należy stosować u osób nadużywających alkoholu, jak również przyjmujących leki wpływające depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, np. leki przeciwuczuleniowe, nasenne, uspokajające, zwiotczające mięśnie, przeciwlękowe, narkotyczne przeciwbólowe (chlorpromazyna nasila ich działanie). Należy poinformować lekarza, jeśli choruje się na astmę, rozedmę płuc, raka sutka, guz mózgu, jaskrę, choroby serca, wątroby i nerek, padaczkę, chorobę Parkinsona, choroby krwi i szpiku, toczeń trzewny, jeśli cierpi się na trudności w oddawaniu moczu. Nie należy w czasie leczenia spożywać alkoholu.

Uwagi

Ostrożnie należy prowadzić pojazdy mechaniczne i obsługiwać maszyny, ponieważ chlorpromazyna powoduje zawroty głowy. Chlorpromazyna może zwiększać wrażliwość na światło, dlatego należy unikać długiej ekspozycji na światło słoneczne. Należy okresowo kontrolować obraz krwi i czynność wątroby.

Interakcje

Leki stosowane w chorobie Parkinsona. Chlorpromazyna może zmniejszać ich skuteczność. Leki cholinolityczne mogą nasilać właściwości cholinolityczne chlorpromazyny. Leki uspokajające. Wszystkie leki tłumiące ośrodkowy układ nerwowy (uspokajające) mogą nasilać właściwości uspokajające chlorpromazyny.

Przed rozpoczęciem przyjmowania innych leków należy skonsultować się z lekarzem. Chlorpromazyna nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, przeciwpadaczkowych, obniżających ciśnienie krwi. Leki stosowane w chorobie wrzodowej (zobojętniające) mogą zmniejszyć wchłanianie leku, a propranolol i trójpierścieniowe leki antydepresyjne zwiększyć stężenie leku w surowicy (a więc nasilić jego działanie i ewentualne objawy niepożądane).

Charakterystyka dla pacjentów

P.o. W psychiatrii: ambulatoryjnie początkowo 10 mg 3 razy na dobę, stopniowo zwiększając do łącz­nej dawki 200-300 mg/d. Po okresie stabilizacji (zazwyczaj do 6 miesięcy) zmniejsza się stopniowo do dawki podtrzymującej 50-200 mg/d podawanej przez 2-3 lata po pierwszym epizodzie psychozy lub przez 5 lat (czasem dłużej) w przypadku nawro­tów. U osób w podeszłym wieku lub z organicznym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego — połowa dawki optymalnej. Przeciwwymiotnie: 10-25 mg 3-4 razy na dobę. Tężec: w zależności od stanu klinicznego 25-50 mg 3-4 razy na dobę (czę­sto razem z barbituranami).
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:
  • przewlekłą chorobę wątroby lub nerek,
  • choroby serca,
  • napady padaczkowe w przeszłości,
  • chorobę tarczycy,
  • chorobę Parkinsona,
  • jaskrę,
  • inne stosowane leki.

Przyjmij pominiętą dawkę leku jak najszybciej. Je­śli następna dawka leku przypada w ciągu 2 godzin, nie zażywaj pominiętej dawki. Zażyj kolejną dawkę według zaleceń.
Jeśli chcesz zaprzestać stosowania leku, omów to z lekarzem.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko powoduje powikłania. Znaczne przekroczenie za­leconej dawki może wywołać senność, omdlenie, zaburzenia rytmu serca, sztywność mięśni czy po­budzenie — skontaktuj się z lekarzem.
Stosowanie chlorpromazyny dłużej niż kilka miesięcy może powodować zaburzenia ruchu. Okresowo może wystąpić żółtaczka jako wynik alergii na lek.
Działania niepożądane
Chlorpromazyna powoduje zazwyczaj senność oraz objawy wynikające z działania cholinolitycznego. Najwyraźniejszym działaniem niepożądanym jest parkinsonizm.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.