Działanie silne przeciwwymiotne; słabsze przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe i uspokajające; także przeciwuczuleniowe i rozkurczowe – lek z grupy neuroleptyków. (Definicje: psychozy, halucynacji, omamów, autyzmu – patrz FENACTIL).

Nudności i wymioty różnego pochodzenia (m.in. pooperacyjne oraz występujące w związku z chemioterapią nowotworów); zawroty głowy w chorobie Meniere’a, innych chorobach błędnika, stanach pourazowych i pooperacyjnych; migrena. Schizofrenia; psychozy alkoholowe. Oprócz tego czasami bywa stosowany w leczeniu niepokoju i bezsenności u osób w starszym wieku, w zaburzeniach zachowania u dzieci, jako lek wspomagający w leczeniu bólów po półpaścu.
Padaczka; choroba Parkinsona; jaskra z wąskim kątem przesączania; miastenia; przerost gruczołu krokowego; niedoczynność tarczycy; ciężka niewydolność nerek lub wątroby; chorobach układu krążenia, astma oskrzelowa o ciężkim przebiegu. Ostrożnie w zaburzeniach rytmu serca i w niskim ciśnieniu tętniczym. Nie stosować w wymiotach o nieustalonej przyczynie.
Prochlorperazyna nasila działanie leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy (nasennych, uspokajających, alkoholu), doksazosyny (doxazosine), prazosyny (prazosin), a osłabia działanie klonidyny (clonidine), lewodopv (levodopa). Leki neutralizujące (stosowane w chorobie wrzodowej) zmniejszają jego wchłanianie, propranolol i leki antydepresyjne zwiększają stężenie leku w surowicy, co może nasilić jego działanie i spowodować wystąpienie działań niepożądanych.
Ściśle według wskazań lekarza. Nie powinno się przerywać przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem. Przeciwwymiotnie: 1-3 razy na dobę po 10 mg; zawroty głowy, choroba Meniere’a: 3 razy na dobę po 5-10 mg. Dawki prochlorperazyny stosowane w psychiatrii są zazwyczaj znacznie wyższe (do 200 i więcej mg na dobę).
cena do 5 zł.
prochlorperazyna
Stosowanie leku może zaburzać wyniki testów ciążowych. Ostrożnie prowadzić pojazdy mechaniczne i obsługiwać maszyny będące w ruchu, ponieważ lek powoduje zawroty głowy i senność. Lek zwiększa wrażliwość na światło słoneczne, dlatego należy unikać przebywania na pełnym słońcu, opalania.
Działania niepożądane
Zaburzenia ostrości widzenia, zaparcia, suchość w jamie ustnej, zawroty głowy i senność (szczególnie na początku kuracji), spadki ciśnienia krwi przy wstawaniu z pozycji leżącej (może to objawić się omdleniami, zawrotami głowy). Rzadziej może się pojawić nieregularne lub szybkie bicie serca, utrudnione oddawanie moczu, uczucie sztywności kończyn górnych i dolnych, trudności w chodzeniu, zaburzenia świadomości, drgawki, zaburzenia miesiączkowania, zażółcenie skóry, ból gardła i gorączka.

View Comments

  • Lek skuteczny, ale dość długo utrzymuje się po nim senność. Poza tym działa mocno zapierająco. Cena jest naprawdę atrakcyjna.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.