Silne przeciwdepresyjne; także słabe wzmagające napęd, przeciwlękowe, uspokajające – lek z grupy trójcyklicznych (trójpierścieniowych) leków przeciwdepresyjnych I (starej) generacji.

Depresje różnego pochodzenia, szczególnie przebiegające z lękiem, niepokojem, obniżonym napędem. Stosowany, gdy leczenie innymi trój cyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi okazało się nieskuteczne.
Leku nie stosuje się w przypadku uczulenia na dibenzepinę lub inny trójpierścieniowy lek antydepresyjny i karbamazepinę, u chorych z jaskrą z wąskim kątem przesączania, z trudnościami w oddawaniu moczu, zaburzeniami rytmu serca, padaczką, chorobami wątroby i szpiku. Nie należy przyjmować dibenzepiny razem z inhibitorami monoaminooksydazy. W czasie leczenia nie należy pić alkoholu. Patrz również: AMITRIPTYLINUM.
Koniecznie powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, szczególnie o lekach wpływających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, jak narkotyczne leki przeciwbólowe, uspokajające, nasenne, antyhistaminowe oraz leki przeciwzakrzepowe (lek nasila ich działanie). Stosowany razem z glikozydami naparstnicy i lekami antyarytmicznymi zwiększa możliwość wystąpienia zaburzeń przewodzenia.
Pełne działanie leku pojawia się po ok. 2-3 tygodniach. Nie należy opuszczać dawek leku, przyjmować na raz podwójnej dawki ani przerywać leczenia bez porozumie­nia się z lekarzem. Przyjmować po posiłkach; unikać stosowania po godzinie 16; ściśle indywidualne; początkowo raz na dobę 240 mg; możliwość zwiększenia dawki do 480 mg (lub 2 razy po 240 mg); dawka maksymalna: 720 mg na dobę. Po uzyskaniu poprawy – ostrożne zmniejszanie dawki. U osób w wieku podeszłym dawkę należy obniżyć o połowę.
cena od 30 do 50 zł
20 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, 1 tabletka zawiera 240 mg dibenzepiny.
UWAGI: patrz AMITRIPTYLINUM. Działania niepożądane – rzadsze niż po stosowaniu amitriptyline. Pełna skuteczność działania występuje zazwyczaj po 1-3 tygodniach leczenia. Leczenie optymalną dawką leczniczą należy kontynuować przez co najmniej 4-8 tygodni. W czasie leczenia nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn. Przed zabiegiem diagnostycznym lub chirurgicznym uprzedzić lekarza, że przyjmuje się dibenzepinę.
Działania niepożądane
W czasie leczenia może wystąpić senność, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki, bóle i zawroty głowy, zwiększenie masy ciała. Wszystkie niepokojące objawy wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem, a szczególnie widzenie za mgłą, nagły ból oka, nieregularne bicie serca, trudności w oddawaniu moczu, nerwowość, pobudzenie, omamy, ból gardła i gorączka, zażółcenie skóry i oczu, wysypki skórne.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.