Zrównoważone przeciwlękowe, uspokajające; także zmniejszające nadmierne napięcie mięśni i przeciwdrgawkowe – lek z grupy benzodiazepin o długim okresie działania.Lek stosowany jest w padaczce, drgawkach gorączkowych, we wzmożonym zabiegami chirurgicznymi.

Stany lęku, niepokoju, nadmiernego napięcia nerwowego; trudności w zasypianiu; nerwice. Pomocniczo w zespole napięcia przedmiesiączkowego, schorzeniach układu ruchu przebiegających z nadmiernym napięciem mięśni (m.in. zespoły korzonkowe) w zespołach abstynencyjnych po odstawieniu alkoholu.
Chlordiazepoksydu, podobnie jak i innych leków z grupy benzodiazepin, nie należy stosować u chorych na miastenię (nużliwość mięśni), z niewydolnością oddechową, zespołem bezdechu sennego (patrz AFOBAM), jaskrą z wąskim kątem przesączania, porfirią. Ostrożnie w niewydolności nerek lub wątroby. Nie stosować u dzieci poniżej 6. roku życia. Patrz też: AFOBAM.
liczne! Nasila działanie leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy (innych uspokajających, nasennych, narkotycznych, przeciwbólowych, niektórych przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych, alkoholu); przeciwuczuleniowych (antyhistaminowych); obniżających ciśnienie (clonidine, moxonidine); zmniejszających napięcie mięśni. Palenie tytoniu osłabia działanie benzodiazepin.
Ściśle indywidualne; możliwie jak najkrócej najniższą skuteczną dawkę. Dorośli: 2-3 razy na dobę po 5-10 mg; dawka może być stopniowo podwyższana do 3-4 razy na dobę po 25 mg; zaburzenia snu: 10-20 mg doraźnie bezpośrednio przed snem; alkoholowy zespól abstynencyjny: początkowo 50-100 mg maksymalnie do 300 mg na dobę do ustąpienia objawów; pacjenci w wieku podeszłym: maksymalna dawka dobowa: 20 mg. Dzieci: 0,5 mg na kg masy ciała na dobę w 2-3 dawkach podzielonych.
tabletki powlekane po: 5 mg cena od 5 do 10 zł; 10 mg, cena od 10 do 20 zł; 25 mg, cena od 10 do 20 zł.
20 draż. lub 60 draż., 1 draż. zawiera 5 mg, 10 mg lub 25 mg chlordiazepoksydu.
Chlordiazepoksyd, podobnie jak wszystkie leki z grupy benzodiazepin, działa wyłącznie na objawy choroby (nie usuwa jej przyczyn) – patrz też UWAGI w AFOBAM. Przyjmowany długotrwale, prowadzi do lekozależności lekowej. Podczas przyjmowania leku nie wolno obsługiwać maszyn i urządzeń mechanicznych.
Działania niepożądane
W czasie leczenia mogą wystąpić: senność i uczucie rozbicia, zawroty głowy, osłabienie, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki, bóle głowy, trudności w oddawaniu moczu. Rzadko zdarzają się zaburzenia koncentracji, depresja, zaburzenia pamięci, osłabienie mięśni, pobudzenie, omamy, żółtaczka, zaburzenia miesiączkowania, wysypki skórne. Przy przedawkowaniu leku mogą wystąpić drżenia, zamazana mowa, niepokój, nasilona senność i osłabie­nie, wolna czynność serca, trudności z oddychaniem. Chlordiazepoksyd wywołuje uzależnienie, dlatego nagłe przerwanie leczenia może wywołać zespół abstynencyjny w postaci: niepokoju, lęku, bezsenności, silnych potów, bólów brzucha, drżeń mięśniowych, bólów i zawrotów głowy, drgawek.

View Comments

  • Biorę ten lek 20 lat, jeżdze autem żyje, tak myslałem dopóki nie chciałem ale dwie próby odstawienia to szok!!!!, nie da się, to jest koszmar, więc jesli nie musicie to nigdy w życiu ani jednej sztuki bo uzależnia i jest koniec.To się nie da opisać co się dzieje jesli jednej nie wezne, a biorę jedną 25 mg na noc około 22 godziny.Teraz już trzeci dzien nie biorę, znowu poty strach spałem 3-4 godziny z przerwami, nie da się życ nic o seksie nawet nie myśl, Tak że jestem niewolnikiem tego leku,muszę życ co mam zrobic, mam 52 lata , dziekuje lekarzowi za ten prezent na 20 lat, ja o tym nie wiedziałem , ON TAK ! Pozdrawiam, mój e-mail tempelwien.47@onet.eu

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.