Osłabia napięcie i perystaltykę jelit oraz dróg moczowych. Działa przeciwwymiotnie. Nasila podstawową przemianę materii.Antagonista acetylocholiny. Kompetycyjnie i selektywnie blokuje pozazwojowe cholinergiczne receptory muskarynowe – w sercu, gruczołach ślinowych, mięśniach gładkich przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego. Nie działa na receptory nikotynowe, gdzie również neuromediatorem jest acetylocholina. Jest naturalnym alkaloidem pokrzyku. W porównaniu z hioscyną działa silniej na serce, mięśnie gładkie oskrzeli, układ pokarmowy, słabiej zaś na gruczoły ślinowe i oko. Receptory muskarynowe są blokowane w określonej kolejności, zależnie od podanej dawki: najpierw regulujące wydzielanie śliny i śluzu w oskrzelach, następnie w sercu i oku, później w mięśniach gładkich przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego, wreszcie regulujące wydzielanie jonów wodorowych w żołądku. Atropina ma słabe działanie miejscowo znieczulające (o połowę słabsze niż prokaina). Podana w małej dawce zmniejsza częstość rytmu serca, co wskazuje na słabe działanie agonistyczne wobec obwodowego receptora muskarynowego. Jednakże gł. jej działanie na serce polega na przyspieszeniu rytmu i zniesieniu wszystkich innych objawów stymulacji nerwu błędnego: skrócenie odstępu PQ, przyspieszenie przewodzenia i zwiększenie pojemności minutowej serca. Atropina działa głównie poprzez węzeł zatokowo-przedsionkowy, ale może działać również poprzez węzeł przedsionkowo-komorowy oraz bezpośrednio na włókna układu bodźcoprzewodzącego. Najsilniejszy wpływ na serce wywiera u osób młodych, u których jest duże napięcie nerwu błędnego, u małych dzieci oraz osób starszych działa słabiej. Osoby rasy czarnej, pacjenci z cukrzycą i neuropatią oraz pacjenci z mocznicą słabiej reagują na podanie atropiny. Poszerza naczynia krwionośne, działając na nie bezpośrednio, nie poprzez receptory muskarynowe. W o.u.n. pobudza rdzeń przedłużony i ośrodki wyższe. W układzie oddechowym rozszerza oskrzela i zmniejsza nadmierne wydzielanie śluzu. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego (poza żołądkiem). Po podaniu dożylnym działa prawie natychmiast, osiągając maksym. działanie po 2 min. Po podaniu domięśniowym maksym. stężenie w osoczu osiąga mw. po 30 min. Podana w inhalacji zaczyna działać po 3-5 min, osiągając maksimum działania po 1-2 h. Okres połowicznej eliminacji wynosi 3 h u dorosłych, ale może być wydłużony do 5, a nawet 10 h u niemowląt i osób w podeszłym wieku. Mniej więcej w 25-50% wiąże się z białkami osocza. Ze względu na dobrą rozpuszczalność w lipidach atropina przenika przez barierę krew-mózg. W 50% jest wydalana w stanie nie zmienionym przez nerki, mw. w 30% metabolizowana w wątrobie do nieczynnych metabolitów: tropiny i kwasu tropinowego. Śladowa ilość podanej atropiny jest metabolizowana przez esterazę atropiny znajdującą się w osoczu. Przenika przez barierę łożyskową i do mleka matki.

Atropina jest najczęściej stosowana w premedykacji, w resuscytacji krążeniowo-oddechowej (bradykardia, blok serca, asystolia), zapobieganiu muskarynowemu działaniu neostygminy, w zatruciu związkami fosforoorganicznymi lub lekami cholinomimetycznymi. Jest stosowana również w celu rozszerzenia oskrzeli, zmniejszenia napięcia błony mięśniowej dróg żółciowych i moczowodów, uzyskania długotrwałego rozszerzenia źrenicy i porażenia akomodacji, zmniejszenia wydzielania jonów wodorowych w żołądku, zapobieganiu chorobie lokomocyjnej, bólach głowy.
Jaskra z wąskim kątem przesączania, uropatia spowodowana niedrożnością dróg moczowych, niedrożność przewodu pokarmowego, nadwrażliwość na atropinę. Ostrożnie stosuje się u chorych z szybką czynnością serca, w ostrym niedokrwieniu lub zawale m. sercowego, w gorączce, w chorobie refluksowej przełyku, chorobach układu oddechowego. Ciąża. Stosować jedynie w wypadku, gdy korzyść dla matki jest większa niż potencjalne zagrożenie dla płodu.
Addycyjne działanie antycholinergiczne zachodzi z: lekami antyhistaminowymi, fenotiazynami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, prokainamidem, chinidyną, inhibitorami MAO, benzodiazepinami, lekami antypsychotycznymi. Azotany, azotyny, środki alkalizujące, dizopiramid, kortykosteroidy i haloperydol zwiększają wpływ atropiny na ciśnienie śródgałkowe. Nasila działanie sympatykomimetyków. Działa anatagonistycznie wobec metoklopramidu i inhibitorów cholinoesterazy. Przeciwdziała depresyjnemu wpływowi morfiny dzięki bezpośredniemu pobudzeniu ośrodka oddechowego. Wziewne środki znieczulające (m.in. halotan, enfluran) nasilają chronotropowo dodatnie działanie atropiny (halotan bardziej niż enfluran). Glikozydy naparstnicy mogą osłabiać działanie atropiny.
Od 18 do 20zł.
Tachykardia (duże dawki) lub bradykardia (małe dawki). Zaburzenia rytmu serca: rytm węzłowy, rozkojarzenie przedsionkowo-komorowe, skurcze dodatkowe komorowe; występują częściej podczas znieczulenia ogólnego (szczególnie przy użyciu halotanu). Niepokój, pobudzenie lub senność. Może powodować ośrodkowy zespół antycholinergiczny (omamy, delirium, śpiączka). Depresja oddychania. Zatrzymanie moczu. Refluks żołądkowo-przełykowy, zaparcia. Rozszerzenie źrenic, niewyraźne widzenie, światłowstręt, zaburzenia termoregulacji, podwyższenie ciśnienia śródgałkowego, suchość w jamie ustnej. Pokrzywka. Reakcje alergiczne. Zmniejszenie wydzielania potu.
Po przedawkowaniu występuje suchość w ustach i gardle, podwójne widzenie, fotofobia, gorąca, sucha, zaczerwieniona skóra, podwyższona temperatura ciała, tachykardia, rozszerzenie źrenic, słaba reakcja źrenic na światło. Objawy ze strony o.u.n.: delirium, podniecenie, chód ataktyczny, omamy, dezorientacja, zaburzenia mowy. W groźnym zatruciu: zaburzenia świadomości, zapaść krążeniowa, śpiączka. W przypadku podania doustnego atropiny – płukanie żołądka. We wszystkich przypadkach, niezależnie od drogi podania: fizostygmina 1-2 mg oraz leczenie objawowe.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.