Długotrwałe, dość silne przeciwlękowe, uspokajające i nasenne; słabe przeciwdrgawkowe i zmniejszające napięcie mięśni – lek z grupy benzodiazepin o długim działaniu.

Stany lękowe różnego pochodzenia (w tym nerwica lękowa); pomocniczo (krótkotrwale) w leczeniu uzależnienia alkoholowego.
Leku nie należy stosować u osób uczulonych na pochodne benzodiazepiny, u dzieci do 12 rż., u chorych na miastenię, jaskrę z wąskim kątem przesączania, z trudnościami w oddawaniu moczu. Częściej działania niepożądane leku mogą wystąpić u osób starszych, u chorych na choroby wątroby i nerek, u osób przyjmujących leki wpływające depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, jak leki nasenne, uspokajające, narkotyczne przeciwbólowe, antyhistaminowe (np. przeciwalergiczne), antydepresyjne oraz środki zwiotczające mięśnie (nasila działanie tych leków). W czasie leczenia nie należy pić alkoholu.
patrz: AFOBAM
Ściśle według wskazań lekarza. Nie należy opuszczać dawki leku, przyjmować na raz podwójnej dawki ani przerywać nagle leczenia. Możliwie jak najkrócej, w najniższej skutecznej dawce. Stany lękowe: raz na dobę 5-30 mg przed snem. Alkoholowy zespól abstynencyjny: 1. dzień: 3 razy na dobę po 10-20 mg; od 2. dnia zmniejszanie dawki. U osób w podeszłym wieku podaje się dawki mniejsze o około 50% (zazwyczaj 5-10 mg na dobę). Dzieci (wyjątkowo): 0,5 mg na kg masy ciała na dobę. Długość leczenia nie powinna przekraczać 4 tygodni; lek należy odstawiać stopniowo.
tabletki po: 5 mg, cena od 10 do 20 zł; 10 mg, cena od 20 do 30 zł.
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg klorazepatu.
Przy długotrwałej terapii klorazepatem należy kontrolować obraz krwi i czynność wątroby. W czasie leczenia nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn.
Działania niepożądane
Najczęściej występuje senność, poza tym zawroty głowy, uczucie zmęczenia i osłabienia, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki, widzenie za mgłą, trudności w oddawaniu moczu. Rzadko zdarzają się: depresja, zaburzenia koncentracji i pamięci, osłabienie mięśni, pobudzenie, drażliwość, omamy, wysypki skórne. Przy przedawkowaniu pojawiają się: nasilona senność i osłabienie, zamazana mowa, niepokój, drżenia, trudności z oddychaniem, wolna czynność serca. Wszystkie niepokojące objawy wymagają konsultacji z lekarzem. Klorazepat wywołuje uzależnienie, dlatego nagłe odstawienie długotrwale stosowanego leku może spowodować bezsenność, niepokój, lęk, ból i zawroty głowy, drżenia mięśniowe, drgawki.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.